Karma dla dużego psa

zooart.com.pl 1 rok temu

Jako troskliwi opiekunowie zawsze dbamy, by miski naszych psich przyjaciół były zawsze pełne. Ku uciesze naszego psa posiłki są smaczne, a podniebienia zadowolone. W końcu karmienie pupili na zawsze weszło do naszej codziennej rutyny. Duże rasy mają specjalne potrzeby odnośnie żywienia, a niewłaściwe karmienie może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Właściciele świadomi tych zagrożeń często zastanawiają się, jaka karma dla dużego psa będzie najodpowiedniejsza. W niniejszym artykule pochylimy się nieco nad problemem adekwatnego doboru karmy dla psa większych rozmiarów i poruszymy kwestie związane z ich zdrowym żywieniem. Zapraszamy do poszerzenia wiedzy na temat karm dla psów.

Jakiej karmy potrzebują psy?

Powszechnie wiadomo, iż adekwatna dieta psa wpływa dobrze nie tylko na jego zdrowie, ale również samopoczucie. Podczas komponowania posiłków musimy pamiętać, by żywienie konkretnej rasy było dostosowane do jego:

  • rozmiarów;
  • poziomu aktywności fizycznej;
  • wieku;
  • stanu zdrowia.

Przy doborze adekwatnej karmy dla psów powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Ta dobra powinna być zbilansowana pod kątem składników odżywczych, takich jak:

  • białko;
  • kwasy tłuszczowe;
  • węglowodany;
  • witaminy;
  • składniki mineralne;
  • przeciwutleniacze.

Zdecydowanie powinniśmy unikać karm dla psów, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki oraz dodatki smakowe. kilka osób wie, iż istnieją także zdrowe konserwanty, zalicza się do nich kwas askorbinowy, czyli popularna witamina C. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na te składniki w karmach dla psów, które mogą przyczynić się do powstawania alergii.

Po czym poznać dobrą karmę dla psa?

Odpowiednia karma dla psów powinna charakteryzować się wysoką przyswajalnością i dobrą jakością. Mięso powinno znajdować się na pierwszym miejscu. jeżeli na opakowaniu producent deklaruje, iż w danej karmie dla psa występuje konkretny rodzaj mięsa, ma on obowiązek poinformować nas, ile procent znajduje się w składzie. Dobra karma dla psa powinna zawierać mniej więcej 70-80% (w przypadku cielęciny jest to minimum 4%). Warto wybierać marki premium, chociaż cena nie zawsze jest zależna od jakości. Przede wszystkim należy patrzeć na skład i obserwować pupila. Karma musi być także dobrze strawna, więc jeżeli odchody nie śmierdzą bardzo brzydko i są niewielkie, możemy przypuszczać, iż wybraliśmy dobrze.

Dlaczego rodzaj karmy zależy od wielkości psa?

Niebagatelne znaczenie w odżywianiu ma tempo wzrostu ras dużych. Szczenięta, które w wieku dorosłym osiągają pokaźne rozmiary, dojrzewają później. Może być to między 15 a 18 miesiącem życia. W związku z tym będą potrzebować adekwatnego podażu składników odżywczych w swojej diecie. Karma dla dużego psa w dużym stopniu będzie różniła się od karmy przeznaczonej dla ras małych. istotną rolę odgrywa w tym przypadku skład. Duże psy mają tendencję do skrętu żołądka i otyłości. Dobra karma dla dużego psa będzie zawierała odpowiednie ilości składników odżywczych, które minimalizują ryzyko powstania tych chorób. Chodzi tu głównie o zmniejszoną zawartość kaloryczną.

Mokra czy sucha karma dla dużego psa – którą wybrać?

Dla ras dużych poleca się karmy suche. Dlaczego? Pewnie ze względu na ich wydajność. Sucha karma dla dużego psa charakteryzuje się większą kalorycznością – w związku z tym musimy podawać ją zwierzęciu w małych ilościach, przez co starczy na dłużej. Poza tym sucha karma dla ras dużych w większym opakowaniu wiąże się z mniejszymi kosztami. Oczywiście podawanie karm mokrych jest również wskazane. Odżywianie każdym z tych dwóch rodzajów ma swoje wady i zalety. Najważniejsze to przeanalizować wszystkie za i przeciw i dopasować tę najlepszą indywidualnie pod danego psa. Warto pamiętać również o tym, iż dobra sucha karma dla dużego psa powinna być zbliżona składem do jego naturalnej diety.

Jakie składniki odżywcze musi zawierać karma dla psa rasy dużej?

Każdy pies, czy to duży, czy to mały, potrzebuje w swojej diecie tych samych składników odżywczych, jednak w odmiennych ilościach. Najlepsza karma dla dużego psa powinna zawierać:

  • białka – dobra karma dla dużego psa powinna mieć w składzie wysokoprzyswajalne białko. Uważane jest ono za podstawowy budulec narządów niezbędnych do wchłaniania i trawienia. Cześć białek zbudowana jest z aminokwasów, które musimy dostarczyć zwierzęciu w pożywieniu. Można znaleźć je w mięsie każdego rodzaju;
  • tłuszcze – są uważane za podstawowe źródło energii. W ich skład wchodzą kwasy tłuszczowe, które są bardzo ważne dla organizmu psa. Istotne są głównie dwie rodziny – omega-3 i omega-6. Warto wspomnieć, iż karma dla dużego psa musi zawierać odpowiednie ilości tłuszczów. Powinny one wynosić minimalnie od 2 do 3 g na kilogram masy ciała. Ich niedobór może prowadzić do m.in. pogorszenia kondycji skóry i zaburzeń krzepliwości krwi;
  • węglowodany – są potrzebne do adekwatnego działania przewodu pokarmowego. Z podażą tego składnika odżywczego trzeba uważać, ponieważ jego nadmiar może prowadzić do cukrzycy i otyłości. Mimo wszystko podawany we adekwatnych proporcjach pozytywnie wpływa na rozwój zwierzęcia. Karma dla psa dużego z pewnością będzie miała w składzie węglowodany. Potrzebne są zwłaszcza szczeniakom i sukom w ciąży oraz podczas laktacji – w tym okresie zapotrzebowanie na węglowodany wzrasta (ich zawartość powinna wynosić przynajmniej 20%). Dobrym źródłem węglowodanów jest skrobia obecna w ryżu, kaszy lub kukurydzy. Wcześniej musi jednak zostać poddana odpowiedniej obróbce;
  • witaminy – to związki organiczne, które muszą być dostarczane z pokarmem w odpowiednich ilościach. Zarówno ich nadmiar, jak i niedobór źle wpływa na organizm psa. Każdy czworonóg potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Poszczególne witaminy można znaleźć w różnych rodzajach karm dla psa dobrej jakości. Szczególnie ważne dla ras dużych są witaminy K, B i D, które wspomagają pracę organizmu;
  • składniki mineralne – to nieorganiczne elementy, które są bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w organizmie naszego pupila. Czasem dwa składniki najlepiej działają, oddziaływując na siebie nawzajem, tak dzieje się np. w przypadku wapnia i fosforu. Dlatego przy wybieraniu odpowiedniej karmy dla psów ras dużych, musimy zwracać uwagę na to, by nie zabrakło ich w składzie;
  • przeciwutleniacze – to inaczej antyoksydanty, cząsteczki te hamują powstawanie wolnych rodników. Wśród popularnych antyoksydantów można wyróżnić wśród nich witaminę C, E oraz bioflawonoidy. w tej chwili wciąż realizowane są badania nad zbawiennym wpływem przeciwutleniaczy na organizm psa.

Ważne wartości w karmie dla psa rasy dużej

W żywieniu psa istotne jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu energii w organizmie. Energia nie jest jako takim składnikiem odżywczym, ale dzięki niej pies ma siłę uczestniczyć w aktywnościach w ciągu dnia. Usprawnia ona pracę mięśni i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania narządów. Energia doręczana jest wraz z tłuszczem, białkiem i węglowodanami. Jej część jest wydalana z moczem i kałem, reszta to tzw. energia metaboliczna. Zbyt wysoka zawartość może prowadzić do otyłości. Dlatego karma dla dużego psa musi zawierać mniej tłuszczy w stosunku do tej przeznaczonej dla ras małych.

Jaką karmę najlepiej podawać dużemu psu?

Wybór dobrej karmy dla psa to temat, który często spędza właścicielom sen z powiek. Odpowiedzialni opiekunowie chcą dać swojemu pupilowi pełnowartościowe posiłki dopasowane do konkretnej rasy. Wśród dużych psów możemy znaleźć psy aktywne, pracujące oraz takie, które ze sportem mają kilka wspólnego. Zatem, jaka karma dla dużego psa będzie najodpowiedniejsza? To wszystko zależy od poziomu aktywności fizycznej zwierzęcia. Duże psy pracujące podczas codziennego wysiłku zużywają dużo energii, dlatego w ich diecie nie może zabraknąć zwiększonej ilości dobrze przyswajalnego białka. Psom ras dużych, które nie są aktywne aż do tego stopnia, zaleca się ograniczenie węglowodanów w diecie, by nie doprowadzić do ich otyłości.

Najlepiej, by karma dla dużego psa zawierała wołowinę, ponieważ zawiera stosunkowo kilka tłuszczu, a także nienasycone kwasy tłuszczowe dobre dla organizmu. Poza tym wołowina zawiera L-karnitynę, która przyspiesza metabolizm. Dodatkowo ten rodzaj mięsa bogaty jest w żelazo, które zapobiega anemii. Karma dla dużego psa z drobiem to również dobry wybór, chude mięso z indyka lub kurczaka jest lekkostrawne, co ma zbawienny wpływ na żołądki ras dużych.

Jaka karma dla wybrednego dużego psa będzie najlepsza?

Czasem niełatwo zaspokoić podniebienia wybrednych pupili, niekiedy drób może okazać się dla nich zbyt pospolitym rodzajem mięsa. Dla urozmaicenia karma dla dużego psa może zawierać nieco bardziej egzotyczne mięso kangurze lub dziczyznę. Wybór jest naprawdę duży, zatem warto rozejrzeć się i wybrać najlepszą opcję dla swojego psa. Producenci oferują całą gamę karm bogatych w najrozmaitsze rodzaje mięsa, tak więc możemy znaleźć całkiem duży wybór od różnych marek, np. Fitmin.

Aktualnie każdy sklep zoologiczny w swojej ofercie posiada bogaty asortyment, możemy zatem przebierać zarówno w suchych, jak i mokrych produktach. Karma sucha dla dużego psa niekiedy jest sprzedawana na wagę, jednak należy wystrzegać się tego rodzaju produktów, ponieważ mogą być zwietrzałe (chyba iż sprzedawca osobiście otworzy przy nas nowe opakowanie). Możemy również zdecydować się na zakupy przez internet – sklep online dla zwierząt jak ZooArt to miejsce, w którym zawsze znajdziemy duży wybór karm bez obawy o ich zdatność do spożycia. Faktem jest, iż sucha karma dla dużego psa nie psuje się szybko, jednak musi być odpowiednio przechowywana – najlepiej w zamkniętym pojemniku.

Jaka karma dla dużego psa dorosłego, a jaka dla szczeniaka?

Okres dorastania szczeniaka to wyjątkowy czas zarówno dla psa, jak i jego opiekunów. Wtedy szczególnie musimy zadbać o odpowiednią dietę malucha, który gwałtownie rośnie i rozwija się w błyskawicznym tempie. Niedobory poszczególnych składników odżywczych mogą negatywnie wpłynąć na jego zdrowie i przyczynić się do rozwoju chorób w późniejszym wieku. Maluchy mają większe zapotrzebowanie energetyczne, gwałtownie spalają kalorie i mają delikatne żołądki. Powinny dostawać jedzenie częściej (4-5 razy dziennie, zależnie od wieku), a podawane im porcje powinny być niewielkie. Warto pamiętać, iż karma sucha dla dużego psa ma prawie czterokrotnie większą wartość energetyczną, niż mokra, dlatego szczególnie jest polecana szczeniakom. Oczywiście podawanie karm mokrych również ma swoje zalety – maluchowi łatwiej je przełknąć i pogryźć.

Dawkowanie posiłków również ma znaczenie, po ukończeniu dwóch miesięcy życia szczeniaka możemy serwować mu 5-6 posiłków podzielonych na niewielkie porcje, w trzecim miesiącu posiłki warto ograniczyć do 4 razy na dobę, natomiast po ukończeniu szóstego miesiąca życia maluchom wystarczą 2-3 posiłki dziennie. Oczywiście na początku swojemu pupilowi musimy podawać karmę dla szczeniąt, a następnie stopniowo przestawiać psa na karmę przeznaczoną dla dorosłych osobników. Wybór jest duży, dużo zależy również od preferencji smakowych naszego zwierzaka – w tym przypadku może okazać się odpowiednia karma dla dużego psa Brit lub Royal Canin. Możemy wybierać wśród różnych marek dostępnych w sklepach zoologicznych. Ważne, by na opakowaniu widniał napis large breed.

Co powinna zawierać dobra karma dla psa?

Karma dla szczeniąt ras dużych powinna charakteryzować się zwiększoną zawartością białka oraz tłuszczy, za to mniejszą ilością węglowodanów. Krokiety powinny być dopasowane wielkością do pyszczka szczeniaka, tak by mógł je łatwo pogryźć. Warto pamiętać, iż szczenię ma zwiększone zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze w tym witaminy i minerały, które pełnią fundamentalną funkcję w rozwoju jego młodego organizmu. Karma dla szczeniąt ras dużych powinna zawierać odpowiednie ilości wapnia, magnezu, fosforu i manganu – odpowiadają za prawidłowy rozwój kości i formowanie się szkieletu.

Jak karmić starego dużego psa?

Żywienie psa seniora w dużej mierze będzie się różniło od żywienia szczeniaka. Karma dla dużego starego psa powinna być bogata w składniki odżywcze w zmienionych proporcjach. To, jak i czym będziemy odżywiać naszego pupila, ma duży wpływ na jego zdrowie i ogólną kondycję. Można uznać, iż psy ras dużych stają się seniorami mniej więcej po ukończeniu 9 roku życia. W tym czasie należy zmienić ich dietę na odpowiednią.

Najlepsza karma dla dużego psa seniora

W późniejszym wieku metabolizm starszego psa zwalnia, w związku z tym jego zapotrzebowanie na energię maleje. Karma dla dużego starego psa powinna odznaczać się obniżoną zawartością białka i fosforu. W późniejszym wieku psy dość często chorują na niewydolność nerek, a fosfor je obciąża. By pupil nie miał zaparć, warto wybierać karmę dla psa o mniejszej ilości włókna. W trosce o dobro psich seniorów należy pamiętać o ich delikatnym uzębieniu. Dlatego lepsza będzie mokra karma dla dużego starego psa, ponieważ będzie mógł ją łatwiej pogryźć. Poza tym ważne jest odpowiednie nawodnienie, pupil oczywiście zawsze powinien mieć dostęp do picia, jednak mokre karmy dla psów zawierają dodatkowo więcej wody.

Karma dla dużego starego psa powinna zawierać substancje chroniące kości i stawy, czyli glukozaminę oraz chondroitynę, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Z biegiem czasu zmysły psa ulegają pogorszeniu, w związku z tym w późniejszym wieku może mieć problemy z odróżnianiem smaków. Karma dla wybrednego dużego psa musi odznaczać się dużym poziomem smakowitości. Można wybierać w produktach znanych marek, np. Farmina. Na szczęście każdy sklep online dla zwierząt posiada bogaty asortyment produktów przeznaczonych dla seniorów.

Karma dla psa dużego – podsumowanie

Wybór dobrej karmy dla psów to nie lada wyzwanie. Pod uwagę trzeba brać wiele czynników m.in. rozmiary zwierzęcia. W niniejszym artykule poruszyliśmy temat żywienia ras dużych. Każdy szanujący się sklep zoologiczny ma w swojej ofercie bogaty wybór karm dla large breed. Nie tak łatwo zaspokoić podniebienia i żołądki naszych podopiecznych. Przede wszystkim posiłki powinny być smaczne i zdrowe. Muszą być zbilansowane pod kątem poszczególnych składników odżywczych. Powiedzieliśmy, czym powinna odznaczać się dobra karma dla psa dużego. Omówiliśmy pokrótce, które z nich są najważniejsze i jakich nie może zabraknąć w karmie dla psów. Powiedzieliśmy trochę o tym, jaka karma dla dużego psa będzie najodpowiedniejsza. Opisaliśmy, czego nie może zabraknąć w karmie dla szczeniąt ras dużych i dla seniorów. Mamy nadzieję, iż nasz artykuł przybliżył nieco opiekunom temat adekwatnego żywienia i doboru odpowiedniej karmy dla psów.

Idź do oryginalnego materiału