Karaś pospolity – charakterystyka i polecane metody połowu

1 rok temu

Jednym z elementów strategii portalu FishingNews.pl jest dostarczanie informacji o poszczególnych gatunkach ryb. Idąc zgodnie z tym nurtem, publikujemy dziś kolejny z naszych artykułów dotyczących właśnie takich opisów. Tematyką dzisiejszego tekstu będzie karaś pospolity. Urok przedstawicieli tegoż gatunku jest niepodrabialny, więc warto napisać parę słów na temat tej „złotej rybki”. Zapraszamy!

Zanim zaczniemy…

W środowisku polskich wędkarzy mówi się o dwóch rodzajach karasi, które występują mniej lub bardziej licznie w naszych wodach. Te rodzaje to:

  • karaś srebrzysty;
  • karaś złocisty.

Wyjaśnijmy jednak, iż karaś zwany złocistym to tak naprawdę karaś pospolity i to jest jego poprawna nazwa. Wiemy doskonale, iż wędkarze częściej posługują się tą pierwszą nazwą, więc dziś też czasami będziemy jej używać.

Krótka charakterystyka

Karaś pospolity to oczywiście ryba słodkowodna, którą zaliczamy do karpiowatych. Jest to nasz rodzimy gatunek i pierwsze wzmianki o tych rybach sięgają czasów średniowiecza. Łacińska nazwa omawianej ryby to Carassius carassius. Trudno karasia pomylić z jakąkolwiek inną rybą, ale mniej doświadczeni i bardzo młodzi wędkarze mylą młode okazy z płocią lub wzdręgą. Zdarzają się też przypadki mylenia między rodzajami srebrzystym i pospolitym, zwanym właśnie złocistym.

Karaś pospolity – Główne cechy

Źródło: Getty Images

Jeśli chodzi o wygląd, to Carassius carassius wyróżnia się takimi cechami jak:

  • ciało wyraźnie spłaszczone bocznie i mocno wygrzbiecone;
  • bardzo długa płetwa grzbietowa;
  • dorosłe osobniki średnio osiągają około 35-40 cm;
  • łuski duże z wyraźnym odcieniem brązu i złota;
  • mała głowa oraz mały otwór gębowy.

Mówiąc o kolorze łusek, trzeba wyraźnie zaznaczyć, iż mogą one przybierać różną barwę w zależności od warunków panujących w rzece czy jeziorze. W mocno zarośniętych i zamulonych zbiornikach trafiają się okazy o łuskach w kolorze zbliżonym do czarnego.

Dodatkowe cechy

Wygląd to jedno, ale pisząc o tym gatunku, trzeba dodać pewną bardzo istotną ciekawostkę. Otóż karaś zaliczany jest do jednych z najwytrwalszych i najbardziej odpornych ryb, jakie występują na świecie. Świetnie radzą sobie w wodach o obniżonej zawartości tlenu czy wystawionej na silne działanie promieni słonecznych. Umiejętność dostosowywania się do warunków środowiskowych jest tu wręcz niezwykła. Okazuje się, iż te ryby są w stanie regulować swój metabolizm i zakopywać w mule. W takich warunkach mogą przebywać choćby przez kilka tygodni.

Idealna temperatura wody dla karasia? Oto kolejne zaskoczenie!

źródło: kanał Kamil Łysy Wąż Walicki

Wyniki badań przeprowadzonych na karasiach są naprawdę zaskakujące. Okazuje się, iż te ryby mogą żyć w wodzie o temperaturze od 0 do…40 stopni Celsjusza! W warunkach, w których ciężko o pokarm potrafią wyłapywać mikroelementy znajdujące się w wodzie i tak sterować metabolizmem, aby przeżyć. Niezwykłe ryby, prawda?

W jakich wodach żyje karaś pospolity?

Już sam fakt, iż ta ryba zaliczana jest do ryb spokojnego żeru sprawia, iż przedstawiciele tego gatunku nie czują się najlepiej w wodach o szybszym nurcie. Karasie, podobnie jak opisywane przez nas leszcze, płocie czy wzdręgi preferują wody nizinne. W rzekach spotkasz te ryby na odcinkach, gdzie woda płynie bardzo leniwie. Z powodzeniem możesz szukać tych ryb w takich rzekach jak:

  • Wisła;
  • Odra;
  • Warta;
  • San (raczej bliżej ujścia);
  • Bug;
  • i wiele innych…

Nie da się ukryć, iż te ryby świetnie się czują w jeziorach. Występują (niekiedy dość licznie) w starorzeczach, gliniankach i dzikich zarośniętych jeziorach czy stawach. Najczęściej przebywają w bliskim sąsiedztwie brzegów akwenu, w którym żyją. Jest to ryba mocno ekspansywna, rozmnaża się gwałtownie i łatwo opanowuje kolejne wody.

Tarło, wymiar i okres ochronny

Okres pełnej dojrzałości płciowej te ryby osiągają w 3-4 roku życia. Dokładny czas odbywania tarła jest tu trudny do podania, ponieważ jest on zależny od warunków, w których występują te ryby. Można jednak podać orientacyjny termin, który przypada na maj i czerwiec. W skrajnych przypadkach składanie ikry odbywa się choćby i w sierpniu. Samica może jednorazowo złożyć do 200 tysięcy jajeczek i nie ogranicza się do jednego takiego procesu w czasie tarła. Miejscami do odbywania tarła są rejony mocno zarośnięte, ponieważ tam ikra łatwiej znajdzie dla siebie miejsce. Okres ochronny oraz wymiar nie został jednak ustanowiony. Warto jednak sprawdzać regulaminy obowiązujące na poszczególnych wodach.

Źródło: Getty Images

Karaś pospolity – Rekord Polski

Za największego karasia złocistego uznano okaz złowiony w 2017 roku przez p. Stanisława Jagusza. Ryba złowiona w Jeziorze Świdnik mierzyła niecałe 49 cm i ważyła aż 4,16 kg. Przynętą, która skusiła tak duży okaz, była kanapka z kukurydzy oraz czerwonego robaka.

Metoda połowu i najlepsze przynęty

Metody, które okazują się skuteczne w kuszeniu omawianych tutaj ryb to oczywiście metoda gruntowa i spławikowa. Bardzo rzadko (ale jednak) przytrafiają się przypadki złowienia karasia na spinning. Takie brania trafiają się głównie na UL z użyciem micro jigów. Wróćmy do spławika i gruntu. Najlepsze przynęty na złociste to:

  • pinka;
  • mniejsza (lub siekana) dendrobena;
  • biały robak;
  • różne rodzaje dżdżownic (szczegóły TUTAJ);
  • kukurydza;
  • bułka, chleb lub ciasto wędkarskie;
  • pellet;
  • mniejsze kulki proteinowe.
Zanęta z pinką (Źródło: Canva)

Te ryby staj się aktywniejsze latem i preferują słodkie smaki. Warto mieć to na uwadze wybierając kulki proteinowe czy samą zanętę. Sprawdzą się zanęty przeznaczone na karpie, leszcze czy liny.

W jakich partiach wody żeruje karaś pospolity?

Omawiany tutaj gatunek najczęściej żeruje w okolicach dna. Trzeba to uwzględnić, jeżeli wybieramy metodę spławikową. Kluczowe może okazać się odpowiednie gruntowanie naszego zestawu. Latem te ryby spotkasz głównie przy brzegach, w miejscach porośniętych grążelami czy inną roślinnością. Jesienią karasie schodzą na głębsze partie.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, iż karaś pospolity (zwany złocistym) to ryba, która zasługuje na uznanie. Dzięki niej udało się wygrać niejedne zawody. Wędkarze, którzy podczas zawodów nie mogą trafić karpia, często zmieniają taktykę i nastawiają się właśnie na karasie, liny czy leszcze. W kolejnym artykule postaramy się szczegółowo opisać karasia srebrzystego, który nazywany jest „japońcem”.

Idź do oryginalnego materiału