Kamelia japońska to mało popularna w Polsce egzotyczna zimozielona roślina, która kwitnie zimą. Pochodzi z rodziny herbatowatych i zachwyca spektakularną urodą. Trudno oderwać wzrok od jej ciemnozielonych błyszczących liści oraz ozdobnych kolorowych kwiatów (pojedynczych, pełnych lub półpełnych).
Bywa dość kapryśna, jednak na pewno nie pożałujesz jej zakupu. Musisz tylko włożyć trochę zaangażowania w jej uprawę, a na pewno ci się odwdzięczy. Sprawdź, jak dbać o kamelię japońską tak, by została królową parapetu.
Może cię zainteresować: To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej
Szukasz rośliny, która kwitnie zimą? Kamelia japońska skradnie twoje serce
Kamelia japońska pochodzi z górskich rejonów Japonii, Korei i Chin. W warunkach naturalnych może stać się okazałym blisko 10 metrowym krzewem. W domowych natomiast zwykle osiąga do 1 metra wysokości.
Do Europy sprowadzono ją w XVIII wieku i niemal od razu zrobiła furorę wśród bogaczy, którzy uprawiali ją w oranżeriach dworskich, przypinali do sukien czy nosili w butonierkach. Robiła furorę zwłaszcza na francuskich dworach.
Dziś na uprawę kamelii japońskiej stać prawie każdego. Sadzonki kosztują około 40-200 złotych w zależności od odmiany (tych jest ponad 2000), więc śmiało możesz sprowadzić ją do swojego mieszkania jako roślinę doniczkową, która kwitnie zimą.
Czytaj również: Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę
Jak uprawiać kamelię japońską? To kapryśna roślina, ale wysiłek się opłaci
Kamelie najlepiej rozkwitają w słabo ogrzewanych pomieszczeniach (około 15 stopni Celsjusza) i ogrodach zimowych. Niektóre odmiany rozkwitają pod koniec grudnia, inne w styczniu, a jeszcze inne w lutym albo marcu.
Musisz zapewnić im jasne stanowisko (nie bezpośrednio nasłonecznione), a także wilgotną, żyzną, próchniczą glebę o lekko kwaśnym odczynie. Podlewanie kwiatów powinno być umiarkowane. Nie możesz dopuścić do zalania korzeni, ponieważ wówczas roślina może zgnić.
Od czasu do czasu zimą warto zdecydować się na nawożenie kamelii japońskiej odżywką przeznaczoną do roślin wrzosowatych (kwasolubnych), azalii lub różaneczników. Przesadzanie powinno odbywać się co trzy lata późną wiosną po przekwitnięciu.
Zobacz też:
Ta roślina to prawdziwa bomba witaminowa. Koniecznie zasadź ją u siebie
Hodujesz kaktusy? Wykonaj teraz ten zabieg, jeżeli nie chcesz, by zmarniały
Oczar kładzie inne krzewy na łopatki. W zimie strzela kwiatami jak z procy