Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Kaktus bożonarodzeniowy zwany jest też zygokaktusem lub grudnikiem. Wynika to z okresu jego kwitnienia, który wypada właśnie w zimie. Dzięki temu ożywia nasze wnętrza kolorami w czasie, gdy za oknami jest szaro. Zdarza się jednak, iż kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie. Jaki jest tego powód i jak sobie poradzić z takim problemem? Wyjaśniamy.

Kaktus bożonarodzeniowy jest epifitem. Oznacza to, iż rośnie w konarach drzew, głównie w Ameryce Środkowej i południowej. To sprawia, iż powinniśmy mu stworzyć w domu warunki zbliżone do naturalnych.

Dlaczego kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie?

Najczęstszą przyczyną tego, iż kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie, jest nieodpowiednie podlewanie. Grudnik, choć należy do rodziny kaktusowatych, nie ma pustynnych wymagań. Podczas kwitnienia należy go podlewać wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi. Oznacza to podlewanie mniej więcej raz w tygodniu, przy czym nie należy rośliny przelewać. Może to doprowadzić do gnicia korzeni. Natomiast całkowite przesuszenie powoduje u kaktusa bożonarodzeniowego ogromny stres, który skutkuje brakiem kwitnienia.

Grudnik nie zakwitnie też, gdy jest mu za gorąco. Nie należy go wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, bo w naturze rośnie w cieniu drzew. Optymalna temperatura dla kaktusa bożonarodzeniowego to 21-18 stopni Celsjusza. W takich warunkach obficie zakwitnie. Przeszkodzi mu w tym natomiast brak ciemności w nocy, kiedy nie powinien być narażony na działanie choćby sztucznego światła. Zdarz się też, iż kwitnąca roślina zrzuci kwiaty. Dzieje się tak, gdy przestawimy ją w inne miejsce lub narazimy na przeciągi.

Czytaj też: Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, iż podlejesz ją tym

Kaktus bożonarodzeniowy nie zakwitł - co robić?

Jeśli kaktus bożonarodzeniowy nie zakwitł, jeszcze nic straconego. Wystarczy przez kilka tygodni stosować zabieg zaciemniania rośliny. Wprawdzie powinniśmy zacząć to robić w październiku, ale i w grudniu nie pozostało na to za późno. Jak to robić? Należy na 12 godzin w ciągu doby przykryć grudnika nieprzezroczystym pojemnikiem lub ciemnym materiałem tak, by odciąć go od dopływu światła. Czynność należy powtarzać codziennie, przez kilka tygodni, a zakończyć ją dopiero, gdy na pędach pojawią się kwiatowe pąki. Oczywiście trzeba przy tym zapewnić roślinie regularne podlewanie i odpowiednią temperaturę. W ten sposób skłonimy zygokaktusa do kwitnienia.

Zobacz też:

Chcesz by skrzydłokwiat miał piękne liście? Nie zaniedbuj tego zabiegu

Myślisz, iż w grudniu nie ma co robić w ogrodzie? To czas na sadzenie tych warzyw

Popularna roślina doniczkowa usycha? To nie musi być brak wody

Idź do oryginalnego materiału