Jak zawsze przed nadejściem nowego roku pojawia się kalendarz wydany przez Starostwo Powiatowe w Iławie. Tradycyjnie ma on edukacyjny charakter. Tym razem przeprowadzi nas przez nadchodzący 2025 rok, informując o ciekawostkach z pierwszego okresu życia zwierząt. Pierwszy plakatowy kalendarz o tematyce ekologicznej został wydany przez Powiat Iławski w grudniu 2003 r. W ciągu dwudziestu jeden lat wiele zmieniło się w grafice i stylu publikacji, ale niezmienny jest ich edukacyjny charakter właśnie. Dla mieszkańców Powiatu Iławskiego mamy świąteczną niespodziankę – 20 wyjątkowych kalendarzy w prezencie!
Formuła kalendarza, przedstawiająca dzieciństwo dziko żyjących zwierząt nie jest prosta do zrealizowania. Tutaj w grę wchodzą etyczne aspekty wykonania fotografii i prawo, które zakazuje płoszenia zwierząt. Zakaz ten uniemożliwia prezentowanie zdjęć zwierząt w gniazdach czy norach. Takie zdjęcia jednoznacznie wskazują na bezpośrednią ingerencję i szkodliwe działanie. Czasami jednak, udaje się zrobić zdjęcie, bezpieczne dla zwierzęcia i na tyle interesujące w naszym pojęciu, iż warte podzielenia się jego urokiem.
Te efektowne zdjęcia z kalendarza na 2025 r. wykonali: Dariusz Ciździel, Beata Ułanowicz, Stanisław Blonkowski, Andrzej Tetych, Tomasz Bałdyga, Maciej Rodziewicz, Grzegorz Zawrotny, Anita Witkowska i Michał Janiak.
Opisy do zdjęć wykonał Tadeusz Markos pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie. Za projekt i wydruk odpowiadała firma MKK Sp. z o.o. z Golubia-Dobrzynia, a całość koordynowała Kamilla Jacyszyn-Łachańska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie. Nasze edukacyjne kalendarze trafią m.in. do placówek oświatowych na terenie powiatu iławskiego.
Pierwsze 20 osób, które się zgłoszą do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie (ul. Andersa 2A) do pokoju nr 304 (III piętro), otrzyma ten wyjątkowy kalendarz z maluchami.
Zapraszamy!
Kalendarz dostarcza mnóstwo ciekawostek z pierwszego okresu życia zwierząt, życia różnego w zależności od gatunku, ale obejmującego po narodzinach najważniejsze etapy, takie jak rozwój fizyczny, naukę podstawowych umiejętności czy adaptację do otoczenia. Dorastanie zwierząt w otoczeniu przyrody, to naprawdę duże wyzwanie. Zmienna pogoda, drapieżnictwo, brak pożywienia i sąsiedztwo człowieka, to często elementy determinujące fakt, czy dane zwierzę osiągnie dorosłość. Na szczęście wiele z nich może liczyć na troskliwych rodziców, którzy zwiększają ich szansę na przeżycie. Na każde z tych zwierząt możemy natknąć się spacerując po terenie naszego powiatu.
Pamiętajmy! Znalezionego przypadkowo małego, dzikiego zwierzęcia, nie należy absolutnie dotykać, chwytać, płoszyć, a tym bardziej karmić. Czy każde z napotkanych młodych i nieporadnych zwierząt potrzebuje naszej „pomocy”? Nic bardziej mylnego.
Dzikie zwierzęta w zadziwiający sposób ułatwiają przetrwanie sobie i swojemu potomstwu. Sarny to specjaliści w dziedzinie ochrony swojego potomstwa. Samica sarny (koza), po urodzeniu „porzuca” młode. To oraz fakt, iż maluchy nie wydzielają zapachu, zwiększa ich szanse na przeżycie. Matki malucha nie zobaczymy w pobliżu, ale bądźmy pewni, iż jest w zasięgu wzroku. Potomstwo odwiedza jedynie w porze karmienia, aby nie przekazać swojego zapachu znanego drapieżnikom. o ile malcowi coś będzie zagrażać, koza z pewnością mu pomoże. Tak więc, jeżeli podczas spaceru w lesie zobaczymy małą sarnę wycofajmy się.
Częściej niż na młode sarny możemy natknąć się na podloty czyli młode ptaki. jeżeli znajdziemy takie pisklę w mieście, pod drzewem to możemy młodego ptaka wsadzić z powrotem do gniazda. jeżeli zauważymy, iż gniazdo spadło z drzewa, jest uszkodzone, bądź jeżeli ptak jest wyraźnie ranny, to wtedy pisklaka powinniśmy zabrać i przekazać pod profesjonalną opiekę. Inaczej postępujemy z ptakami znalezionymi w lesie, na łące bądź polu. jeżeli nie są ranne zostawmy je.
Zabrane z naturalnego środowiska zwierzę choćby jeżeli przeżyje, często zwrócenie go naturze staje się niemożliwe. Wykarmione przez ludzi traci swój naturalny instynkt i nie jest zdolne do życia na wolności. Dlatego apelujemy do wszystkich! Zanim w odruchu serca, będziecie chcieli wziąć bezbronnego malucha, dobrze się zastanówcie. Oceńcie, czy zwierzę jest poturbowane, bądź ranne. jeżeli nie, zostawmy je tam, gdzie jest ich dom. One tylko wydają się nieporadne i opuszczone, ale wcale takie nie są. Pamiętajmy także, iż zabieranie dzikich zwierząt z ich naturalnego środowiska jest prawnie zabronione.