Po Rakowie, Tysiącleciu i Błesznie przyszła kolej na następną dzielnicę Częstochowy. Wystawa “Śródmieście. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy” jest prezentacją kolejnego fragmentu miasta. Na opowieść o niej zaprosił w środę, 22 stycznia do miejskiego Ratusza autor wystawy oraz redaktor publikacji “Śródmieście. Vademecum dzielnicy Częstochowy”.
– Częstochowa kryje jeszcze przed nami wiele tajemnic. Czasem są to zagadnienia bardzo interesujące, śledzenie których daje wiele satysfakcji, tak jak w przypadku Śródmieścia – powiedział Juliusz Sętowski. – Śródmieście znane i nieznane, bo wiele miejsc pokazanych, które znamy, które pamiętamy, ale też XIX-wieczne miejsca, czyli ulice, sklepy, kościoły, niektóre zakłady przemysłowe. Nieliczne, bo to Śródmieście. No i trzeba dodać, iż Śródmieście jest dzielnicą młodą, bo to dopiero po 1826 roku zaczęło się budować, bo wtedy zostały wytyczone Aleje i po jednej i po drugiej stronie Alei zaczęły powstawać budynki murowane. Wysadzono drzewami Aleje. Zresztą w przewodniku, który towarzyszy wystawie jest takie interesujące hasło o tym jak zmieniał się drzewostan w II i III Alei.
Prezentowana w Muzeum Częstochowskim wystawa skonstruowana jest w ten sposób, iż jej centralnym punktem jest również centralny punkt Śródmieścia, czyli Plac Biegańskiego:
– Wchodzimy do sali głównej, są fotografie Placu Biegańskiego, choćby bardzo interesująca fotografia z lotu ptaka. Plac Biegańskiego i budynki, które otaczają Plac Biegańskiego, a także II i III Aleję. Czyli dochodzimy do Placu Biegańskiego i mijamy Plac Biegańskiego, II i III Aleja i ulice odchodzące na prawo i na lewo i miejsca związane z tymi ulicami, miejsca, wydarzenia, kamienice, sklepy, cukiernie, kościoły. W vademecum, które towarzyszy wystawie, jest prawie 200 haseł i blisko 100 fotografii miejsc w Śródmieściu.
Oczywiście dzielnica śródmiejska nie będzie ostatnim akcentem badań historyków i archiwistów nad dziejami Częstochowy. realizowane są prace nad opracowaniem kolejnej części naszego miasta:
– Już zbieramy materiały do dzielnicy staromiejskiej, czyli Stare Miasto, najstarsza dzielnica Częstochowy. Czyli była młoda dzielnica, bo XIX-wieczna Śródmieście i będzie najstarsza dzielnica staromiejska. Myślę, iż zapowiada się bardzo interesująca wystawa.
Materiały ikonograficzne zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, Archiwum Państwowego w Częstochowie oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawę można zwiedzać do 30 marca 2025 r.