Jest pomysł na zagospodarowanie starego basenu w Przasnyszu. Ruszają konsultacje społeczne. Wypowiedzieć może się każdy

2 dni temu

Miasto Przasnysz rozpoczyna konsultacje projektu „Zintegrowany system zagospodarowania wód opadowych nad rzeką Węgierką w Przasnyszu”. Te skierowane są do wszystkich mieszkańców i mają na celu zebranie uwag, wniosków i opinii w sprawie projektu. W planach zamiana „starego basenu” w zbiornik retencyjny.

Konsultacje rozpoczęły się 3 kwietnia i potrwają do 22 kwietnia. Wszelkie uwagi, opinie i wnioski można zgłaszać w następujących formach: w postaci papierowej i elektronicznej do dnia 22.04.2025 r. do godz. 9.00, na formularzu opublikowanym na stronie UM Przasnysz, ustnie w siedzibie UM w Przasnyszu lub przy wykorzystaniu grup przedstawicielskich w tym organów konsultacyjno – doradczych Miasta Przasnysz.

– Nasze miasto, jako jedno z nielicznej grupy miast województwa może pochwalić się rzeką malowniczo wijącą się przez obszar zabudowany. Wokół Węgierki ciągle są łąki, pola i zarośla. Mamy za darmo to, co wiele miast stara się pracowicie odbudowywać. Przed nami jednak suche lata, podczas których warto zatrzymywać wodę opadową i generalnie zmienić podejście do wody, która już nie jest za darmo i nie ma jej zbyt wiele. Węgierka również niestety powoli zarasta (proces eutrofizacji). Za kilka – kilkanaście lat otoczą ją domy mieszkańców. Jako włodarze miasta, na wniosek wielu naszych mieszkańców postanowiliśmy zadbać o Węgierkę rozpoczynając proces racjonalnego zagospodarowania wód opadowych na terenie miasta – przekazują władze.

W tym celu Miasto Przasnysz składa wniosek do NFOŚiGW i ma nadzieję na pozyskanie sporych środków finansowych.

Co planuje samorząd w ramach projektu?

Park nad rzeką Węgierką – będzie to park retencyjny, który zajmie całą działkę nr 94 pomiędzy ul. Zieloną i ul. Kąpielową (2,0972 ha). Stary basen zostanie pozbawiony betonu i zamieni się w zbiornik retencyjny. Wody deszczowe z okolic ul. Zielonej i ul. Reja odprowadzane dziś do rzeki poprzez przekierowaną kanalizację deszczową i system sedymentacyjny trafią do dwóch niecek infiltracyjnych, a następnie odpowiednio wkomponowanym korytkiem zostaną skierowane do nowego zbiornika.

Strefa naturalistyczna – to dolna część parku pomiędzy Węgierką, a zbiornikiem wodnym. Odtworzony tu zostanie układ przyrodniczy związane kiedyś z Węgierką, czyli łęg jesionowo-olszowy, który rzeka będzie mogła swobodnie zalewać. Zniknie stare ogrodzenie wzdłuż rzeki. W skrajnej południowej części parku, zostanie ukształtowane przestrzenne wnętrze do swobodnego wykorzystania (np. zabawy i gry na murawie) Przewidziano tu obecność stabilnego i trwałego zbiorowiska typu łąka świeża przechodząca w postać ostrożeniowej łąki wilgotnej (Cirsietum rivularis).

Staw (zbiornik retencyjny) – po zdjęciu warstwy żelbetu otrzyma formę naturalistyczną z „miękką” linia brzegową, zostanie otoczony strefą roślin wodnych i brzegowych. Przewidziano drewniany podest widokowy do obserwacji roślinności oraz ptactwa.

Strefa „ogrodu wodnego” to dwie kamienisto-żwirowe niecki retencyjne, połączone „suchym potokiem” – ważne elementy układu retencji wodnej. Po ulewach wypełnią się wodą, która stopniowo trafi do gruntu oraz do zbiornika retencyjnego. Ziemia pochodząca z wykopów zostanie wykorzystana na terenie parku m.in. do ukształtowania pagórka widokowego w sąsiedztwie strefy sportowej.

Strefa aktywnej edukacji – bioróżnorodny ogród sensoryczny, w którym pojawią się niewielkie układy roślinne silnie oddziałujące na zmysły (dobór gatunkowy uwzględniający szczególne walory roślin: pokrój, fakturę, barwę, zapach). Nasadzenia rodzimych drzew i krzewów, łącznie z kilkoma drzewami owocowymi np. węgierka (nazwa rzeki zobowiązuje!), antonówka. Obok urządzeń edukacyjnych, zaproponowano wprowadzenie pergoli z pnączami, jako miejsca wypoczynku, czy schronienia np. przed intensywnym słońcem.

Strefa sportowa – odpowiedź na potrzeby młodzieży. Znajdzie się tu boisko wielofunkcyjne, plac z nawierzchnią przepuszczalną do gier i zabaw ruchowych oraz miejsce z wielofunkcyjnymi urządzeniami sprawnościowymi. Zaplanowano też ściankę osłonową przeznaczoną do aktywności artystycznej (mural, spontaniczne graffiti).

– Zagospodarowanie wód opadowych w obszarze ulicy Kolejowej rozwiąże problemy z zalewaniem tej części Przasnysza po zimie lub gwałtownych ulewach. Wzdłuż ulicy zbudujemy sieć kanalizacji deszczowej zamkniętej. Na skraju działki z basenami odkrytymi, tuż przy ul. Kolejowej powstanie niewielki zbiornik retencyjno-infiltracyjny. Zmagazynuje on część wód opadowych, które stopniowo będą filtrowane do podłoża, a ich nadmiar trafi do kanalizacji – czytamy.

ren

Idź do oryginalnego materiału