Wiąz Turkiestanu, inaczej nazywany wiązem syberyjskim, staje się coraz bardziej popularną rośliną, zwłaszcza wśród początkujących ogrodników. Z jego uprawą poradzi sobie dosłownie każdy, ponieważ nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Jakie są jego cechy charakterystyczne? O co należy zadbać w trakcie uprawy tego okazu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Wiąz Turkiestanu - jak wygląda ta roślina?
Wiąz Turkiestanu należy do rodziny wiązowatych, pochodzących z Azji. Coraz chętniej jednak uprawia się go w Europie jako żywopłot. W swoim naturalnym środowisku potrafi dorosnąć do 30 m, natomiast w przydomowej uprawie osiąga do 2 m i to już w trakcie jednego sezonu.
Ta roślina ma niesymetryczny pokrój i rozłożystą koronę z licznymi pędami. Jej liście cechuje epileptyczny kształt, a także ząbkowane brzegi. Od spodu możemy zauważyć na nich włoski, a na całości wyraźnie zaznaczone nerwy. Jesienią przybierają żółtą barwę, a na zimę opadają.
Okaz kwitnie wczesną wiosną, jeszcze przed rozwinięciem liści. Wówczas pojawiają się na nim drobne kwiaty, zebrane w kępki. Jego największą dekoracją są jednak wspomniane liście.
Dzięki szybkiemu wzrostowi wiąz Turkiestanu w błyskawicznym tempie tworzy gęstą, zieloną, wysoką ścianę, która chroni przed zanieczyszczeniami, hałasem, ale przede wszystkim przed wzrokiem sąsiadów, zapewniając prywatność.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nawożenie malin wiosną. Ostatni moment na podsypanie ich obierkami z jajek
Jak uprawiać wiąz Turkiestanu? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne
Wiąz Turkiestanu nie należy do krzewów o skomplikowanej pielęgnacji. Musimy jednak o niego zadbać, jak o każdą roślinę. Co jest zatem ważne przy uprawie tego okazu?
- Sadzenie
Najbardziej sprzyjające warunki do sadzenia wiązu Turkiestanu panują wiosną i jesienią. Właśnie dlatego warto posadzić go już teraz - w kwietniu. Sadzonki umieszczamy w dołkach o głębokości 30-40 cm, zachowując 20 cm odstępu. Polecamy wymieszanie ziemi z torfem lub kompostem, a w przypadku gliniastego podłoża - z piaskiem.
- Stanowisko i podłoże
Tę roślinę najlepiej posadzić na słonecznym stanowisku, choć może też być półcieniste. Na zacienionych miejscach rośnie znacznie słabiej, tracąc walory dekoracyjne. Podłoże powinno być natomiast przepuszczalne, lekkie, żyzne, o umiarkowanej wilgotności.
- Podlewanie
Wiąz Turkiestanu wytrzyma krótkotrwałą suszę, jednak warto regularnie podlewać go dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Latem, w trakcie upałów nawadniajmy roślinę choćby codziennie.
- Nawożenie
Ten okaz nie ma specjalnych wymagań, jeżeli chodzi o nawożenie. Wiosną możemy jednak zasilać młode rośliny preparatami wieloskładnikowymi .
- Przycinanie
Zaraz po posadzeniu przycinamy wiąz syberyjski do wysokości około 15 cm w celu lepszego zagęszczenia. Zabieg cięcia przeprowadzamy także jesienią, a czasem choćby i latem. Wszystko dlatego, iż roślina bardzo gwałtownie rośnie.
Zobacz też:
Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny
Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeżeli chcesz mieć kolorowy ogród
Po śniadaniu rozkrusz i rozsyp pod agrestem. Podziękuje ci mnóstwem owoców