Jesienią wykonaj ten zabieg w warzywniku. Plony będą bardziej obfite

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: //123RF/PICSEL /Pixel


Chcesz zebrać bardziej obfite plony w przyszłym sezonie? Jesienią wykonaj zabieg, za pomocą którego gleba będzie żyzna i zdrowa. Potrzebują go warzywa kapustne tj. brokuł, kalafior, kapusta, a także zboża i wiele rodzajów traw. O jakiej czynności mowa? Sprawdź już teraz.

Popraw jakość i odczyn ziemi, zasilając ją w wapno. Ten zabieg ma szereg zalet, które wpływają pozytywnie na zdrowy wzrost roślin. Warto go wykonać, zwłaszcza jesienią. Przedstawiamy najważniejsze informacje o wapnowaniu gleby.

Dlaczego warto wapnować glebę?

Wapnowanie skutecznie podnosi pH gleby, umożliwiając roślinom pobranie makroelementów tj. fosfor, potas, magnez, wapń. Jest to ważne w przypadku kwaśnego podłoża.

Kolejną zaletą tego zabiegu jest poprawa struktury gleby. Ta ciężka robią się przepuszczalna, a piaszczysta lepiej zatrzymują wodę.

Zasilanie ziemi w wapno sprzyja wzrostowi roślin, które stają się mniej narażone na stres środowiskowy i choroby. Właśnie dlatego ogrodnicy polecają przeprowadzenie tego zabiegu na podłożu, gdzie rosną warzywa i owoce.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co sadzić jesienią? Postaw na te drzewka i krzewy owocowe

Jesienne wapnowanie gleby - najlepszy termin

Najlepiej zrobić wapnowanie gleby po zbiorach, późną jesienią. W tym czasie występuje większa wilgotność, która pozwala na łatwiejsze wchłanianie wapna. Na wiosnę ziemia będzie idealnie przygotowana do siewu i sadzenia.

Pamiętajmy jednak, aby przeprowadzić ten zabieg kilka tygodni przed przymrozkami. Wówczas wapno zdąży rozpuścić się w ziemi i wniknąć w nią.

Trzy rodzaje wapna - które wybrać?

Do wapnowania gleby mamy do wyboru trzy rodzaje wapna. Oto lista:

  • wapno tlenkowe - musimy używać go z umiarem, ponieważ działa szybko, jest mocne;
  • wapno węglanowe - nadaje się do ogrodów przydomowych, bo działa wolniej niż tlenkowe, jednak jest łagodne dla roślin;
  • wapno magnezowe - wzbogaca ziemię w magnez, dlatego zaleca się jego stosowanie do roślin o wysokim zapotrzebowaniu pokarmowym.

Jak wapnować glebę? Instrukcja krok po kroku

Na początek musimy sprawdzić pH gleby. Kwaśne podłoże najczęściej występuje w ogrodach i na terenach piaszczystych, gdzie stosowano nawozy organiczne o działaniu zakwaszającym.

W kolejnym kroku oczyszczamy podłoże z resztek roślin. Potem przystępujemy do równomiernego rozsypywania wapna na jego powierzchni. zwykle stosuje się 3,5 kg na 100 m2.

Ostatnim etapem jest przekopywanie gleby na głębokość 15-20 cm. Dzięki temu wapno wmiesza się w ziemię.

Zobacz też:

Rośliny doniczkowe mają brązowiejące liście? Być może popełniasz ten błąd

Po tej odżywce monstera odżyje i zacznie wypuszczać nowe liście jak po turbodoładowaniu

Każda babcia ma ją na parapecie. Nie ma lepszego sposobu na przeziębienie

Idź do oryginalnego materiału