Jesienią nie zapomnij o tym zabiegu. Maliny będą mieć mnóstwo owoców

top.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /Pixel


Chcesz cieszyć się mnóstwem malin w kolejnym sezonie? jeżeli zależy ci na słodkich i licznych owocach, to zadbaj o krzaczki już niebawem. Jesienią również potrzebują twojej opieki. Konieczne jest przeprowadzenie pewnego zabiegu i wcale nie chodzi o podlewanie czy nawożenie. Stwórz im naturalną "kołdrę".

Nie ma nic lepszego niż dżemy, koktajle i soki z malin z własnego ogródka. Krzewy potrafią wydać choćby kilkaset owoców. Żeby jednak tak było, należy odpowiednio dbać o te rośliny. Wielkimi krokami zbliża się zabieg ściółkowania. Kiedy i jak go przeprowadzić? Sprawdź już teraz.

Dlaczego warto ściółkować maliny? Ten zabieg ma szereg zalet

Maliny warto ściółkować, ponieważ w ten sposób chronimy je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi tj. ekstremalne temperatury, silny wiatr, promieniowanie UV. Poza tym gleba zachowuje wilgoć, co jest ważne dla rozwoju korzeni i później w trakcie gorących, upalnych dni. W efekcie uzyskujemy soczystsze i jędrniejsze owoce.

Polecamy przeprowadzenie tego zabiegu, ponieważ w ten sposób ograniczamy rozwój chwastów. Te niechciane rośliny mogą konkurować z malinami o wodę i składniki odżywcze.

Organiczna ściółka z czasem ulega rozkładowi, dostarczając glebie cennych składników odżywczych. Właśnie dlatego poprawia jej strukturę i zachowuje zdolność do zatrzymywania wody.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czym nawozić borówkę na jesień? Tego nawozu nigdy nie używaj

Kiedy ściółkować maliny? Termin jest coraz bliższy

Maliny ściółkujemy jesienią, po zebraniu ostatnich plonów. Polecamy zrobić to w tym czasie, ponieważ wtedy ziemia jest ciepła i wilgotna. Ściółka pomoże utrzymać takie warunki zimą, a więc ochroni krzewy przed przemarznięciem.

Innym terminem na przeprowadzeniu tego zabiegu jest wiosna, jednak musimy poczekać na ogrzanie się podłoża. W przeciwnym wypadku opóźnimy rozwój roślin.

Czym ściółkować maliny? Materiał ma znaczenie

Żeby zachować zdrowie malin, konieczne jest wybranie odpowiedniego materiału na ściółkę. Każdy z nich różni się od siebie adekwatnościami.

Jaki materiał jest odpowiedni do ściółkowania tych roślin? Oto lista:

  • słoma - idealnie nadaje się do suchego podłoża. Skutecznie zatrzymuje wilgoć w glebie;
  • pudełka papierowe - dobrze zatrzymują wilgoć, ale też zapobiegają rozwojowi chwastów. Dodatkowo wzbogacają glebę o cenną próchnicę.
  • liście igliwia - ten materiał można rzadko wymieniać, ponieważ długo się rozkłada. Poza tym pomaga w utrzymywaniu odpowiedniego pH gleby;
  • kora sosnowa - też utrzymuje odpowiedni poziom pH podłoża, dlatego iż ma lekko kwaśny odczyn. Przekompostowana kora zasila ziemię w cenne składniki odżywcze.

Zobacz też:

Przypominają słoneczniki i obficie kwitną. Tak przygotujesz je na zimę

Jesienią potraktuj jeżynę w ten sposób. Za rok oblepi się całą masą owoców

Znudziły ci się hortensje? Zasadź ten krzew o wyjątkowych kwiatach

Idź do oryginalnego materiału