Jarząb szwedzki – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Jarząb szwedzki


Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia)

Wysokość do 18 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce
Pokrój krzaczasty, wzniesiony

Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) to drzewo pochodzące z północy Europy, należące do rodziny różowatych. W Polsce spotykany czasami wśród zieleni miejskiej albo w ogrodach oraz w stanie naturalnym na Pomorzu Zachodnim.

To mieszaniec kilku jarzębów: mącznego, pospolitego i brekinii. Wyrasta na wysoki krzew lub średniej wielkości drzewo o gęstej koronie i wzniesionym, lekko krzaczastym pokroju. Osiąga maksymalnie 18 m wysokości, jego system korzeniowy silnie i głęboko się rozrasta. Pędy porastają pojedyncze, ciemnozielone z wierzchu liście, których spód jest szary i filcowaty. Mają eliptyczny kształt. Roślina kwitnie nieprzyjemnie pachnącymi, niewielkimi, kremowobiałymi kwiatuszkami, które tworzą podbaldachy na szczytach pędów. W ich miejscu latem pojawiają się kuliste czerwone lub pomarańczowe owoce.

Uprawa jarzębu szwedzkiego

Jarząb szwedzki nie ma dużych wymagań glebowych, wystarczy podłoże średnio żyzne i przepuszczalne, ale zasadą jest, iż im słabsze jakościowo podłoże, tym będzie wolniej rósł. Dobrze jest wybrać stanowisko nasłonecznione. Jest bardzo łatwy w uprawie, odporny na zanieczyszczenia powietrza i niskie temperatury. Nawożenia wymaga tylko młode drzewko. Zimą powinno się wykonywać cięcia sanitarne. Roślina rozmnaża się z nasion, ale również można ją szczepić i sadzonkować.

Idealna roślina na drzewo parkowe lub do każdego ogrodu jako doskonałe źródło cienia. Owoce są jadalne i bardzo bogate w witaminę C.

Fot. główna: J.-H. Janßen, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału