Jamnik

1 rok temu
Zdjęcie: jamnik


Przy wyborze psa do domu czy mieszkania wiele osób decyduje się na jamnika. Ten niewielki piesek o wydłużonej, charakterystycznej budowie ciała łatwo przystosowuje się do życia w rodzinie i socjalizuje się. Możesz wybrać jamnika krótkowłosego, szorstkowłosego lub długowłosego. Czy taki aktywny i chętny do działania piesek będzie odpowiedni dla wszystkich? Na to pytanie i wiele innych odpowiadamy w naszym artykule!

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: od 17 do 25 cm;
masa ciała: do 10 kg
Szatasierść: krótka, gęsta, przylegająca, twarda lub szorstka z podszyciem lub prosta, błyszcząca, miejscami dłuższa, z podszerstkiem;
maść: jednobarwna ruda; dwubarwna czarna lub brązowa z podpalaniem, dzicza, czekoladowo-dzicza; marmurkowa; pręgowana na rudym tle
Długość życia12–16 lat
🐶 Charakterprzyjacielski, zwinny, pewny siebie, zrównoważony, wytrzymały, pełen pasji myśliwskiej

Jamnik – wygląd i opis rasy

Jamnik według przyjętej klasyfikacji FCI jest zaliczany do grupy 4. psów rasowych. Psy tej rasy mieć inną wielkość, określaną na podstawie obwodu klatki piersiowej:

W przypadku jamników standardowych obwód według standardów FCI wynosi przynajmniej 35 cm, miniaturowy ma obwód klatki piersiowej pomiędzy 30 a 35 cm. Najmniejsze są zdecydowanie te królicze, których obwód wynosi nie więcej niż 30 cm. Natomiast w kłębie małe jamniki mają od 17 cm wzrostu. Maksymalnie dorastają do 25 cm wysokości – zarówno psy, jak i suki.

Ich waga waha się w przedziale od 3 kg (tyle ważą najmniejsi przedstawiciele tej rasy) do 9 kg (to waga czworonogów standardowej wielkości.

Jamnik jest rasą rozpoznawalną na świecie z uwagi na wydłużone ciało. Psy te mają krótkie nogi i proporcjonalnie długi kręgosłup, są umięśnione, a ich głowa jest dosyć płaska.

Jamnik – umaszczenie

Jeśli chodzi o umaszczenie, psy te mogą być:

  • jednokolorowe – czerwone, czerwono-żółte, żółte, z czarnym odcieniem lub bez;
  • dwukolorowe – od głębokiego czarnego lub brązowego z podpaleniem, poprzez rdzawobrązowy lub żółty podpalany albo pręgowane.

Jamniki długowłose w większości przypadków są jednokolorowe, a ich szata ma barwę od czerwonego po żółtą. Mogą być też dwukolorowe, w odcieniach czerni, brązu z podpaleniami lub choćby marmurkowe.

Długość włosia a podział jamników

Pod względem długości włosia jamniki dzielą się na:

  • długowłose – mają sierść długą, błyszczącą i gładką, która dobrze przylega do ciała, choć na podbrzuszu zwisa;
  • krótkowłose – jak sama nazwa wskazuje. mają one sierść krótką. Jest gęsta i dosyć twarda, ale przy adekwatnej pielęgnacji będzie błyszcząca i gładka. Ich podszerstek jest także twardy i gęsty;
  • szorstkowłose – w ich przypadku włosy okrywowe mieszają się z podszerstkiem, który przylega na całym ciele. W dotyku sierść jest twarda.

Jamnik – kolor oczu

Jamniki mają bardzo ładne oczy – niektóre będą miały niemal czarne, choć mogą być to różne barwy (od brązowo-czarnego po brązowo-czerwony). Jamnik czarny z czarnymi oczyma prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Dla rasy tej charakterystyczne są oklapnięte, wydłużone uszy, które skutecznie chronią przewód słuchowy.

Charakter jamnika i usposobienie

Kiedy mowa o jamniku, charakter tego niewielkich rozmiarów pieska jest zwykle określany jako żywiołowy. Psy te są energiczne, lubią ruch i długie spacery. Najlepiej jednak mieć zawsze przygotowaną smycz, ponieważ jeżeli zwierzę poczuje np. królika, gwałtownie za nim pomknie i straci z oczu swojego właściciela. Wszystko to z powodu silnie rozwiniętego instynktu łowieckiego.

Jamnik a inne zwierzęta

Obce zwierzęta na spacerze jamnik potraktuje jako wrogów i może zacząć gonić swoją zdobycz. To znak, iż odzywa się w nim instynkt myśliwego. Odwaga z pewnością jest jedną z cech, które śmiało można im przypisać. Charakter tych piesków powoduje, iż wykazują się one nieustraszonym podejściem, także w stosunku do większych od siebie.

Jamnik jako dobry stróż

W stosunku do ludzi będzie przyjazny, ale raczej nie przywiązuje się tak bardzo do swojej ludzkiej rodziny, jak przedstawiciele innych ras. Do obcych najczęściej podchodzi z dużą rezerwą. Z uwagi na swoją nieufność jamnik może być choćby wykorzystywany na posesji jako czworonóg stróżujący. jeżeli ktoś wtargnie na twoją działkę, piesek z pewnością swoim ujadaniem da o tym znać.

Jamniki i ich nieco przewrotny charakter

Wrodzona inteligencja tych czworonogów powoduje, iż gwałtownie się uczą i dostosowują do różnych trybów życia. uwaga! Jamniki potrafią zachowywać się złośliwie, czemu winny jest ich silny charakter i chęć niezależności. Są szczekliwe, ciekawskie, a czasem wręcz wścibskie.

Jamnik – zdrowie

Pod względem zdrowotnym zwierzęta te narażone są na wiele obciążeń. Nie mają stabilnego szkieletu i stawów, dlatego nie powinieneś dopuścić do tego, by jamnik miał nadwagę.

Rasa ta ma również tendencję do:

  • cukrzycy;
  • przepukliny dysku;
  • chorób serca;
  • nowotworów;
  • chorób neurologicznych;
  • problemów z grzbietem, co spowodowane jest długością kręgosłupa;
  • zwyrodnień kręgosłupa;
  • dyskopatii.

Jak dbać o zdrowie jamnika?

Przedstawiciele tej rasy są psami wytrzymałymi i długowiecznymi – dożywają średnio 13 lat. W średnim wieku psy te miewają problemy z kręgosłupem, ale jeżeli nie będą ważyć za dużo, raczej takie kłopoty zdrowotne je ominą. Najlepiej zrobisz, jeżeli jamnik nie będzie chodził po schodach. Krótkie łapy nie pozwalają mu na wygodne pokonywanie takich przeszkód. Przez to nadmiernie je obciąża, podobnie jak i całe ciało.

Pielęgnacja i dieta

Po powrocie ze spaceru czworonóg może być naprawdę brudny, zwłaszcza wtedy, gdy ma długą sierść. Jamniki uwielbiają wchodzić w różne nory i zarośla, dlatego nietrudno wówczas o złapanie kleszcza. W ramach pielęgnacji swojego czworonożnego pupila powinieneś zadbać o przeglądanie jego ciała w poszukiwaniu wgryzionych kleszczy. W domu musisz mieć też zestaw do ich usuwania.

Żywienie

Jeśli masz jamnika, pamiętaj o dobrze zbilansowanej diecie i dbaniu o podawaniu zwierzęciu odpowiedniej wielkości porcji. Te pieski są żarłoczne. jeżeli nie będziesz im żałował smakołyków i dużych posiłków, łatwo będą tyć i nabawią się nadwagi. Karma dla psa tej rasy może być mokra, sucha lub półsucha albo przygotowana w domu (ale dobrze zbilansowana). Pożywienie niezmiennie musi być wysokiej jakości. Najlepiej dawaj pupilowi więcej mniejszych posiłków w ciągu dnia niż 3 duże.

Kąpiel i pielęgnacja jamników

Zasadniczo pielęgnacja psa tej rasy jest zadaniem mało wymagającym, choć pewne zabiegi musisz wykonywać systematycznie. Wystarczy, iż maksymalnie 3 razy w roku wykąpiesz zwierzę. jeżeli masz w domu psa jamnika długowłosego, musisz zadbać też o jego sierść. Regularnie ją wyczesuj, ponieważ to ułatwi usuwanie martwego włosia. Z kolei jamnik szorstkowłosy wymaga strzyżenia dwa razy do roku. Czesz go dzięki szczotki z włosia lub gumowej rękawicy.

Zadbaj również o zęby swojego psa. Pies ten może mieć bowiem kamień nazębny. Warto więc podać swojemu pupilowi smakołyki do ich czyszczenia.

Hodowle jamników

Pierwsze hodowle jamników powstawały po to, by wyselekcjonować psy przydatne myśliwym podczas polowań. W różnych częściach świata (mniej więcej w podobnym czasie) w średniowieczu zaczęto hodować jamniki, aby pracowały z myśliwymi. Były szczególnie przydatne przy polowaniu na borsuki.

Wszystkie krótkonożne rasy, a właśnie do nich zaliczany jest jamnik, wyhodowano prawdopodobnie przy krzyżowaniu ze sobą osobników, które były obciążone dziedziczną wadą rozwojową chrząstek. To prowadziło do karłowatości kończyn przy jednocześnie całkowicie normalnym rozwoju całego tułowia.

Rodzaje jamników

Psy te hodowane są w kilku odmianach. Wyróżnia się je przede wszystkim pod względem długości włosa, co już przedstawiliśmy wcześniej. Prócz tego hodowane są jamniki miniaturowe i królicze oraz standardowe.

Cena

Ile kosztuje jamnik? Cena psa z rodowodem może wynieść od 1500 do 3500 zł lub choćby więcej. Droższe od krótkowłosych i szorstkowłosych są czworonogi długowłose. Najlepiej kupować takie psy z hodowli zarejestrowanej w FCI.

Historia rasy

Już w średniowieczu, głównie na terenie Niemiec, był wykorzystywane jako psy myśliwskie. Myśliwi cenili sobie przedstawicieli tej typowej niemieckiej rasy z uwagi na specyficzną budowę ciała. Mały jamnik był w stanie wkraść się do nory każdej zwierzyny. W Niemczech zwierzęta te określane są jako „Dachshund”, co w tłumaczeniu oznacza po prostu „borsuczy pies”.

Najprawdopodobniej historia tej rasy rozpoczyna się w Bawarii. Tam też pojawiły się pierwsze hodowle jamników. Jednocześnie ta sama uznana przez FCI rasa spopularyzowana została w Anglii, zarówno jako czworonóg myśliwski, jak i zwierzę do towarzystwa. Jak powstały poszczególne odmiany?

  • za najstarszą uważa się odmianę jamnika krótkowłosego;
  • odmiana długowłosa powstała w XVI wieku w wyniku skrzyżowania ze spanielami;
  • odmianę szorstkowłosą stworzono dopiero w XIX wieku jako krzyżówkę jamnika ze sznaucerem, dandie dinmont terrier i prawdopodobnie terierem szkockim.

Jamnik – kiedy powstał wzorzec?

Pierwszy wzorzec rasy ustalono podczas zjazdu kynologów niemieckich w 1879 roku, zaś rok później utworzono w Niemczech pierwszą księgę rodowodową. Od 1881 roku istnieje organizacja zajmująca się wyłącznie hodowlą jamników – Angielski Klub Jamnika, a w 1888 roku podobny klub powstał na terenie Niemiec.

Jamnik – dla kogo będzie odpowiednim psem?

Wybierasz do domu jamnika? jeżeli jesteś gotowy do tego, by często zabierać go na spacery i zapewnić mu dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu czy w czterech ścianach mieszkania, to jak najbardziej ten zwierzak jest dla ciebie odpowiedni. Szczeniak tej rasy jest bardzo żywiołowy i nie powinno się go zostawiać samego w domu.

Jamnik potrzebuje aktywności i szkolenia

Jamnik nie jest psem, którego można zostawić bez szkolenia. Trzeba go prawidłowo wychować, w sposób konsekwentny i celowy. Możesz skłonić do współpracy swojego psa, jeżeli zapewnisz mu odpowiednie zajęcia – zabawę z elementami tropienia i nauką komend. Takie zwierzęta preferują zróżnicowane aktywności, dlatego nie będą dobre dla tych osób, które oczekują psa salonowego, wyłącznie do towarzystwa.

Rodzaj jamnika a jego charakter

Najbardziej przyjazne dla ludzi i innych zwierząt i zarazem najłagodniejsze są jamniki długowłose, natomiast te najbardziej niezależne to te szorstkowłose. Można kupić psa tej rasy na pierwszego do domu, jednak w wychowaniu trzeba być stanowczym. Ze swoją silną osobowością nie tak łatwo poddaje się szkoleniu. jeżeli źle go wychowasz, potrafi być uparty, złośliwy i podporządkowywać sobie domowników.

Jamnik – zdjęcia

Ciekawostki o jamnikach

  • Były ulubioną rasą psów królowej Wiktorii.
  • Co ciekawe, do naszych domów trafiają z hodowli tylko niektóre jamniki. Szczeniaki w przeważającej liczbie 2/3 całego miotu są przeznaczane dla myśliwych, ponieważ od lat te zwierzęta towarzyszą im w polowaniach.
  • W 1972 roku jamnik był pierwszą maskotką igrzysk olimpijskich. Z uwagi na atletyczną budowę ciała i odwagę, wybrany został jako symbol zmagań olimpijskich w Monachium.
  • To pierwszy pies, który został poddany procedurze klonowania w Anglii, czego dokonali specjaliści z Korei Południowej.

Jamnik to pies, który od wieków aż do dziś towarzyszy myśliwym podczas polowań. Nie musisz jednak w nich uczestniczyć, aby taki pies stał się twoim kompanem. Pamiętaj, iż to psiak pełen energii, dlatego musisz go odpowiednio wyszkolić, aby zapał nie przerodził się w destrukcję. jeżeli poświęcisz mu dużo uwagi, zyskasz czworonożnego przyjaciela na lata!

Popularne imiona dla psa rasy jamnik

Popularne imiona dla psa rasy jamnik to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Czy jamnikom wypada sierść?

Tak, jamniki linieją. Najintensywniej jest to widoczne w przypadku psów krótkowłosych i długowłosych. Regularnie trymowane szorstkowłose jamniki praktycznie nie linieją w zauważalny sposób.

Jak gwałtownie rośnie jamnik?

Najmniejsze odmiany jamnika rosną krócej niż rok. Z kolei jamniki standardowe mogą rosnąć do ok. 18 miesiąca życia.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 148, https://www.zkwp.pl/wzorce/148.pdf, 07.11.2019/EN, wersja polska 07.11.2019, rewizja i uzupełnienie aktualnej wersji Mirosław Redlicki.

Idź do oryginalnego materiału