Jak zakwasić lub odkwasić ziemię w ogrodzie?

1 rok temu
Zdjęcie: jak zakwasić lub odkwasić glebę w ogrodzie


Odpowiedni odczyn gleby jest najważniejszy w każdej uprawie roślin. Niektóre gatunki mają bardziej wyśrubowane wymagania, inne natomiast tolerują pewne wahania. Żeby dobrze rosły musisz znać ich wymagania odnośnie pH i doprowadzić do takiej wartości swoją glebę w ogrodzie. To tylko brzmi skomplikowanie, tak naprawdę ogranicza się kilku pomiarów i szybkich zabiegów. Jak zakwasić ziemię lub dla odmiany ją odkwasić? Pomożemy Ci to ogarnąć.

Jest kilka sposobów na odkwaszenie lub zakwaszenie ziemi. Każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Dobrze jest znać choć te najpopularniejsze, a sposób w jaki osiągniesz zamierzony efekt zależy od Ciebie.

Jak zmierzyć pH gleby w ogrodzie?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą w całym procesie zmiany odczynu gleby jest poznanie jego obecnej wartości pH. Dopiero po zbadaniu faktycznego stanu rzeczy będzie można wybrać odpowiedni preparat i obliczyć jego wymaganą dawkę.

Odczyn możesz sprawdzić samodzielnie wykorzystując do tego chemiczny lub elektroniczny miernik. Taką usługę możesz zlecić także Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Najbardziej dokładny i wiarygodny wynik uzyskasz zlecając profesjonalne, laboratoryjne badanie, jednak nie jest to aż tak istotne (chyba, iż jesteś profesjonalnym ogrodnikiem). Dostępne na rynku cyfrowe mierniki również wskażą dość precyzyjnie wartość pH gleby. Największym błędem będą obarczone chemiczne mierniki, choć przy dobrym przygotowaniu próbki problem nie powinien się pojawić. Najistotniejsze jest to aby znane Ci były orientacyjne wartości pH, pół punktu na plus lub minus nie będzie miało dużego znaczenia.

Jak zakwasić ziemię

fot. walkersalmanac / pixabay.com

Jak odkwasić ziemię / zwiększyć pH gleby?

W Polsce zdecydowanie przeważają gleby o odczynie kwaśnym, dlatego śmiało można założyć, iż właśnie taką posiadasz w swoim ogrodzie. Tego typu ziemia będzie nadawała się do uprawy roślin kwaśnolubnych, np. wrzosów, azalii, rododendronów czy borówek. To prawdopodobnie tylko mały zakres gatunków jakie chciałbyś posiadać, dlatego musisz podziałać tak aby zwiększyć wartość pH gleby regulując jej odczyn.

Najpopularniejszą, choć czasochłonną, metodą odkwaszania gleby jest tzw. wapnowanie dolomitem. Jest to swego rodzaju nawóz, który dostarcza do gleby związków wapnia oraz magnezu. Najskuteczniejsze działanie wykazuje gdy zostaje zastosowany jesienią, po zbiorach. Przez zimę i wczesną wiosnę gleba zostaje rozpracowana i można przystępować do sadzenia roślin.

Innym popularnym i tanim sposobem na odkwaszenie gleby jest zastosowanie popiołu drzewnego. Najmocniej będą zainteresowani tą metodą posiadacze domowego kominka, z którego regularnie wymiata się popiół. Pył ten jest bardzo bogaty w węglan wapnia, który ma adekwatności podnoszące odczyn ziemi. Odkwaszanie popiołem najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną ale jeszcze przed ewentualnym wysiewem nasion. Wystarczy zmieszać go z wierzchnią warstwą gleby i gotowe. Zalecana dawka to ok. 80 g popiołu na 1 mkw.

Jak zakwasić ziemię

fot. Pexels / pixabay.com

Dwie wyżej wymienione metody jak zakwasić ziemię mają swoją zasadność tylko o konkretnej porze roku. Zastosowanie ich w innym czasie może nie przynieść spodziewanego rezultatu, a dodatkowo może narobić szkód. jeżeli natomiast obudzisz się późną wiosną lub latem – nie wszystko stracone. Od niedawna dostępne są specjalistyczne preparaty dla ogrodników amatorów, którzy „na szybko” potrzebują zmienić pH gleby w ogrodzie. Są łatwe w zastosowaniu i mają tę zaletę, iż nie wprowadzają do ziemi innych dodatkowych składników, bo nie są nawozem. Mają za zadanie jedynie wyregulować odczyn w takim kierunki jaki potrzebujesz. Wpisując w wyszukiwarkę „preparat do odkwaszania / zakwaszania gleby” z pewnością je znajdziesz.

Jak zakwasić ziemię / zmniejszyć pH gleby?

Taka sytuacja, potrzeba zakwaszania gleby, zdarza się niezwykle rzadko, zwłaszcza w naszym klimacie. Ale jak już nastąpi to dobrze mieć wiedzę jak zakwasić ziemię. Najprościej będzie zwyczajnie wymieszać ziemię w ogrodzie z kwaśnym torfem, to szybki i skuteczny sposób na zakwaszenie gleby. To łatwy i sprawdzony sposób, a przede wszystkim daje szybki efekt. Zaraz po zabiegu możesz spokojnie sadzić rośliny czy robić wysiewy nasion.

Możesz spróbować też domowych sposobów. Jak zakwasić ziemię domowymi sposobami? Można to zrobić kwaskiem cytrynowym, sokiem z cytryny lub octem. Tutaj trudność będzie polegała na dobraniu odpowiedniej proporcji roztworu do objętości gleby. Tego typu zabiegi raczej traktować w formie eksperymentu z możliwością powodzenia. No i koniecznie wyposaż się w dobry miernik pH, będzie trzeba zrobić dużo pomiarów.

Podobnie jak w przypadku odkwaszania, tak i tutaj możesz posłużyć się specjalistycznymi preparatami do zakwaszania gleby. Dostępne są także specjalnie opracowane nawozy zakwaszające do roślin kwaśnolubnych, to szczególnie przydatne gdy już masz posadzone rośliny a gleba nie jest odpowiednia.

fot. główne Jing / pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału