Jak wybrać i zainstalować system nawadniania do ogrodu?

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Jak wybrać i zainstalować system nawadniania do ogrodu


Projektowanie nawodnienia do ogrodu

Pasjonaci swoich zielonych terenów, często kupują artykuły do warsztatu i ogrodu, aby ułatwić wykonywanie swoich obowiązków. dzięki adekwatnych systemów można także zautomatyzować podlewanie ogrodu, które w okresie pochłania mnóstwo czasu i wymaga systematyczności. Planując nawodnienie do ogrodu, należy uwzględnić przede wszystkim rodzaj roślinności, a także planowaną częstotliwość i wartość nawodnienia. Równolegle należy także wziąć pod uwagę kwestie związane z rodzajem gleby, układem ogrodu, a także nachyleniem terenu. Nie można zapomnieć o dostępnych źródłach wody i ich wydajności. Musisz mieć pewność, iż ta ilość będzie wystarczająca do utrzymania efektywnego działania systemu.

Jaki system do nawadniania ogrodu wybrać?

Najpopularniejsze typy systemów stosowane do zraszania ogrodów to: zraszacze, nawadnianie kroplowe i mikronawadnianie.

Najczęściej stosowane są zraszacze. Idealnie sprawdzają się do podlewania trawników czy też dużych obszarów otwartych. Mogą mieć charakter stacjonarny, obrotowy, oscylacyjny, ale też podrzutowy.

Nawadnianie kropelkowe i mikronawadnianie w niewielkim stopniu się od siebie różnią. W pierwszym systemie tworzone są krople, a w drugim powstaje mgiełka, która jest rozpylana nad roślinami. Mikronawadnianie doskonale sprawdza się w szklarniach i przy bardzo wrażliwych roślinach.

W systemie kropelkowym woda jest dostarczana wprost do korzeni rośliny dzięki rurek i emiterów. Jest on skierowany przede wszystkim dla ogrodów warzywnych, rabat czy obszarów z gęstymi nasadzeniami. Za jego wyborem przemawia przede wszystkim efektywne zużycie wody, a także regulowanie ilości dostarczanej wody.

Jak zainstalować automatyczny system nawadniania ogrodu?

Zamontowanie automatycznego systemu nawadniania ogrodu opiera się na planowaniu, przygotowaniu terenu, zakupie urządzeń i akcesoriów. Należy dokonać analizy potrzeb roślinności wraz z uwzględnieniem gleby, gatunków roślin, a także ukształtowaniem ogrodu i trawnika. Projekt musi zawierać układ nawodnienia z określeniem miejsc zamontowania poszczególnych elementów.

Następnie należy przygotować teren i dobrać miejsce na programator. Należy również przygotować niezbędne narzędzia, m.in. klucz dynamometryczny (można m.in. zdecydować się na produkt legendarnej firmy Goodyear). Nierzadko pomocna okazuje się również szlifierka kątowa (tutaj prym wiodą produkty Bosch), o ile będzie trzeba nagle zmienić długość poszczególnych elementów. Potem można już dokonać instalacji rur, a także podłączyć system do źródła wody. Najbardziej czasochłonne jest rozplanowanie i przygotowanie terenu. Sam montaż dla osób o choćby cząstkowych umiejętnościach nie sprawi większych trudności. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm zajmujących się profesjonalnym montażem systemów nawadniających, jednak jest to o wiele droższe rozwiązanie niż samodzielne zamontowanie.

Fot. główna: materiał Partnera

Idź do oryginalnego materiału