Balkon to wyjątkowe miejsce. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż stanowi on swego rodzaju pomost pomiędzy mieszkaniem w bloku z wielkiej płyty a domem jednorodzinnym.
W związku z tym warto się zastanowić, jak urządzić balkon w bloku? Takie pytanie wydaje się zasadne, ponieważ balkon powinien być czymś zdecydowanie więcej niż tylko pustą, niezagospodarowaną przestrzenią.
Z pewnością zadowoli Cię informacja, iż balkon to przestrzeń, którą dość łatwo się urządza. W rzeczywistości nie trzeba wiele wysiłku, by powstała taka aranżacja balkonu, która przyciąga uwagę domowników, sąsiadów oraz zwykłych przechodniów.
Aranżacja balkonu — dlaczego jest ona taka ważna?
Nawet jeżeli posiadasz jedynie niewielki balkon w bloku, to jeżeli jest on dobrze urządzony, może łatwo stać się elementem, który poprawia Twoje samopoczucie i umila przebywanie na świeżym powietrzu.
Łatwo możemy sobie wyobrazić, iż jeżeli słoneczny balkon jest pełen:
- kwiatów,
- wygodnych mebli użytkowych (o tak, niełatwo jest dobrać dobre meble balkonowe),
- gustownych dodatków,
[[kategoria:1849:6]]
to wypoczynek będzie znacznie przyjemniejszy, niż gdybyś miał odpoczywać na niewygodnym krześle wokół pustej, betonowej przestrzeni. Chyba przekonaliśmy Cię już do tego, by zabrać się za aranżację balkonu? Przestrzeń ta może stać się prawdziwą perełką, azylem oddzielającym domowników od miejskiego zgiełku
Niezależnie od tego, w jakiej części miasta znajduje się Twój balkon w bloku, jaka jest jego powierzchnia itp., mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: istnieje wiele sposobów na to, jak urządzić taras.
O czym warto pomyśleć na tym etapie?
Ogród na balkonie z drzewkami
Poznaj praktyczne sposoby na aranżację balkonu
Nie istnieje uniwersalna metoda aranżacji balkonu. jeżeli zatem szukasz miejsca, w którym krok po kroku zostanie wytłumaczone Ci, w jaki sposób uczynić z tego miejsca wyjątkową przestrzeń. To, jak przygotować taras, zależy oczywiście od Twoich potrzeb oraz możliwości.
My również nie pokażemy Ci, jak urządzić balkon krok po kroku, od A do Z. Mimo to warto z nami zostać — opiszemy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Przedstawiamy je poniżej:
- zielony kącik – mini ogródek na balkonie,
- ogród na balkonie to nie tylko rośliny,
- jak urządzić mały balkon w bloku? Pamiętaj o dobrym stylu,
- mały balkon w bloku to dobry pomysł na azyl,
- mały balkon w bloku — odpowiednie oświetlenie to podstawa.
Mały balkon z meblami technorattanowymi
Zielony kącik – mini ogródek na małym balkonie
Jeśli marzysz o posiadaniu własnego ogrodu, a nie masz terenu pod uprawę, nic straconego! Wciąż możesz stworzyć namiastkę ogrodu w swoim domu, odpowiednio urządzając balkon.
Aby osiągnąć cel, jakim jest zielony kącik w bloku, musisz wykazać się przynajmniej minimum kreatywności. Postaraj się w szczególności wykorzystać pionowe powierzchnie, przez co rozumiemy:
- balustradę,
- ściany,
- specjalne stojaki na rośliny.
Dlaczego należy działać właśnie w taki sposób? To proste: jeżeli będziesz tworzyć aranżację balkonu “od dołu do góry”, zaoszczędzisz wiele miejsca, ponieważ w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy powierzchni rozmieścisz więcej roślin. Przykładowo, na jednym stojaku zmieści się kilka lub choćby kilkanaście roślin doniczkowych.
Podejście wertykalne jest nieskomplikowanym, a jednocześnie bardzo skutecznym rozwiązaniem, za pomocą którego choćby na niewielkim balkonie możesz rozłożyć wiele roślin. Geniusz tkwi w prostocie — to mocno już wyświechtane powiedzenie z całą pewnością się tutaj sprawdza.
Zielony kącik na balkonie
Ogród na balkonie to nie tylko rośliny, ale także sztuczna trawa czy deski kompozytowe
Jeśli chodzi o aranżacje balkonu, porady w tym zakresie skupiają się przede wszystkim na tym, jakie gatunki roślin najlepiej sprawdzą się, jeżeli chodzi o taras.
My chcemy jednak pójść o krok dalej, ponieważ naszym zdaniem bardzo ważne jest również “tło”, na którym znajdą się rośliny. o ile chcesz stworzyć sielski klimat, zastosuj takie rozwiązania jak na przykład:
- sztuczna trawa,
- deski kompozytowe,
- stylowe doniczki,
- drewniane meble balkonowe.
Wbrew pozorom, jest to bardzo istotny element, ponieważ jeżeli kwiaty doniczkowe postawione są na betonowej podłodzie i otoczone betonową ścianą, nie stanowi naturalnego połączenia.
[[kategoria:30:6]]
W takiej sytuacji warto postawić na sztuczną trawę — dzięki temu sprawisz, iż Twój balkon w bloku zacznie przypominać niewielki ogród, a jednocześnie możesz liczyć na korzyści płynące z użycia sztucznej trawy (brak konieczności pielęgnacji, w tym np. podlewania).
Rzecz jasna, nawierzchnia stworzona z wykorzystaniem tworzywa sztucznego nie wymaga również odpowiedniego nasłonecznienia itp. A zatem, niekorzystne warunki atmosferyczne nie są jej straszne.
Wygodny leżak ogrodowy na balkonie
Jak urządzić mały balkon w bloku? Pamiętaj o dobrym stylu
Kolejna kwestia, o której warto pamiętać, jeżeli chodzi o aranżację tej niewielkiej przestrzeni, to kolorystyka. Zalecamy postawić Ci na jasne kolory. Tego typu barwy optycznie powiększą przestrzeń — jest to ważne w szczególności w sytuacji, jeżeli zamierzasz urządzić mały balkon w bloku.
Stylowy, dobrze dobrany pod kątem kolorystyki design mebli oraz dodatków jest w stanie nadać Twojemu balkonowi wyjątkowego, niepowtarzalnego wręcz charakteru, a starannie dobrane elementy będą współgrać, tworząc spójną oraz przyjemną przestrzeń.
Jaki styl wystroju sprawdzi się, jeżeli chcesz rozsądnie urządzić mały balkon w bloku? Na takim balkonie dobrym pomysłem jest np. zastosowanie podejścia określanego jako tzw. styl boho. Podejście to stanowi idealny wręcz sposób na stworzenie przestrzeni pełnej swobody oraz przytulności. Można postawić na przykład na:
- lekkie, ażurowe meble z rattanu — są one w stanie nadać przestrzeni charakterystycznego wyglądu,
- gustowne dodatki, w tym między innymi niewielkie ceramiczne figurki czy metalowe lub szklane ozdoby, ale girlandy świetlne oraz lampiony — są one w stanie wprowadzić romantyczny nastrój oraz zapewniają miłą atmosferę w szczególności podczas wiosennych oraz letnich wieczorów,
- kwiaty doniczkowe, w tym w szczególności duże pelargonie. Kwiaty dobrane w różnych wariantach kolorystycznych są w stanie dodać uroku oraz kolorów balkonowi. Jest to idealny sposób, jeżeli chcesz stworzyć sielankowy klimat. A ponieważ wspomnieliśmy Ci już, iż kwiaty doniczkowe na małym balkonie to bardzo dobry pomysł, możesz dojść do jednego prostego wniosku: nasza opowieść jest po prostu spójna.
[[kategoria:2002:6]]
Jak urządzić balkon w bloku? Oto, jakie meble warto umieścić w tym miejscu?
Jeśli zamierzasz regularnie przebywać na balkonie, wybierz takie meble, które nie sprawią, iż przestrzeń będzie wydawać się zatłoczona (balkon w bloku to niewielka przestrzeń choćby w przypadku tych nieco większych i szerszych konstrukcji).
Jeśli chodzi o rodzaje mebli, warto sięgnąć po takie wyposażenie do balkonu jak na przykład:
- krzesła,
- stoliki,
- kosze na zimne napoje czy książki,
- dodatkowe wyposażenie, w tym w szczególności parasol chroniący domowników przed promieniami słonecznymi. Warto o to zadbać, by uczynić taras jednocześnie siedziskiem wygodnym oraz bezpiecznym (w czasie upalnych dni bardzo łatwo o udar słoneczny czy poparzenia).
Meble balkonowe dla dwóch osób
Jeśli szukasz pomysłów na meble balkonowe, pamiętaj, iż świetnie sprawdzą się takie rozwiązania, które są:
- stabilne. Dzięki temu nie będziesz musiał się obawiać, iż ulegną one zniszczeniu podczas codziennego użytkowania. Warto wybrać spośród takich rozwiązań jak metal (oczywiście, dobrym rozwiązaniem jest wyścielić takie meble np. z użyciem miękkich jaśków/poduszek) czy plastik, ale także naturalnych materiałów jak wiklina, drewno czy rattan,
- trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. To bardzo ważne, ponieważ wbrew pozorom bardzo łatwo możemy przypadkowo uszkodzić lub zarysować meble,
- łatwo się konserwuje — jeżeli chodzi o balkon, świetnie sprawdzą się elementy wyposażenia, które łatwo się czyści/konserwuje. Do takich należą m.in. meble wykonane z użyciem z technorattanu czy aluminium. Generalnie, nie wymagają one skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Bardzo często wystarczy je jedynie przetrzeć mokrą ściereczką (ewentualnie z dodatkiem detergentu czyszczącego, aczkolwiek często okazuje się to zbędne); znacznie ułatwia to utrzymanie balkonu w dobrym stanie.
Balkon z drewnianą osłoną
Mały balkon w bloku to dobry pomysł na azyl
Aranżacja balkonu to nie wszystko. Mały balkon w bloku to dobry pomysł; warto zainwestować w takie proste rozwiązania, które pozwolą odgrodzić się od sąsiadów oraz zapewnić sobie większą prywatność (a ta, jak wiadomo, w przypadku mieszkania w bloku jednorodzinnym może być na wagę złota).
W takiej sytuacji warto zastosować dekoracyjne maty osłonowe stworzone z naturalnych lub sztucznych materiałów. Mogą być to na przykład maty wykonane z:
- tworzywa sztucznego,
- plecionki,
- wikliny,
- technorattanu.
Masz w tej kwestii ogromny wybór. Dzięki prostym rozwiązaniom możemy stworzyć przytulną, intymną atmosferę na balkonie, zachowując jednocześnie elegancki wygląd.
Leżak na balkonie z dekoracjami
Mały balkon w bloku — odpowiednie oświetlenie to podstawa
Jeśli zastanawiasz się, jakie aranżacje balkonu zastosować w swoim przypadku, mamy dla Ciebie prostą wskazówkę: nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu. Dobierz takie:
- lampiony,
- świeczki,
- girlandy świetlne,
- latarnie,
- taśmy LED umieszczane np. na balustradzie,
które nie tylko rozjaśnią przestrzeń na balon, ale także wprowadzą w tym miejscu magiczną atmosferę i pozwolą cieszyć się wieczornymi chwilami na balkonie.
Wybierz oświetlenie zasilane energią słoneczną, a unikniesz konieczności podłączania oświetlenia do gniazdek. Z jednej strony znacznie ułatwi to aranżację, z drugiej zaś jest wygodne. Nie trzeba też chyba dodawać, iż lampy solarne to oszczędności finansowe. W dobie wysokich rachunków za zużycie energii elektrycznej właśnie kwestie finansowe mogą okazać się decydujące.
[[kategoria:2055:6]]
Aranżacja balkonu — funkcjonalność przede wszystkim
Jeżeli przystępujesz do aranżacji balkonu, pamiętaj, by niekoniecznie stawiać na pierwszym miejscu kwestie estetyczne. Rzecz jasna, są one ważne, ponieważ dobrze przygotowany design to przytulny balkon, na którym łatwiej się odpoczywa.
Z drugiej jednak strony aspekty wizualne nie powinny przesłaniać Ci użyteczności i ergonomii. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy planujesz zaaranżować niewielki balkon w bloku — a takie, niestety, są w przypadku wciąż jeszcze popularnych w naszym kraju osiedli z wielkiej płyty często spotykane.
Kiedy przygotowujesz aranżację dla małego balkonu, kieruj się zasadą, zgodnie z którą wszelkie ozdoby nie powinny zaburzać funkcjonalności. W tym celu postaraj się wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni (i to dosłownie), stawiając jednak w pierwszej kolejności na praktyczne meble oraz dodatki.
Dobrze sprawdzą się takie rozwiązania jak na przykład składane krzesła czy stoliki, a także podwieszane fotele. Ważne, by były to takie kompaktowe rozwiązania, które można w razie potrzeby łatwo złożyć, by nie zajmowały cennej przestrzeni.
O ile okrągły, składany stolik będzie prawdopodobnie dobrym pomysłem, jeżeli masz duży balkon, inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy Twój dom został wyposażony w wąski balkon lub taras. Niestety, jesteś wówczas ograniczony do prostokątnych stolików. Jedynie składane meble balkonowe zmieszczą się na tej ograniczonej przestrzeni.
Aranżacja wąskiego balkonu
Jak urządzić domową strefę relaksu duży i mały balkon w bloku? Podsumowanie
Jak widzisz, nie trzeba być doświadczonym projektantem wnętrz czy specjalistą w zakresie ogrodnictwa, by móc urządzić balkon w bloku (i ten duży również). Co ważne, prace w tym zakresie zwykle nie wymagają większego remontu, a całość sprowadza się do takich prostych prac jak na przykład wstawienie kwiatów doniczkowych (wiele spośród nich nie ma szczególnych wymagań, jeżeli chodzi o pielęgnację) czy rozłożenie sztucznej trawy.
Pamiętaj, by zastosować te rozwiązania, a nie będziesz już marzyć o ogrodzie z prawdziwego zdarzenia — kto wie, być może wystarczy Ci choćby mały balkon w bloku?
Jeśli z rozwagą i wyczuciem podejdziesz do wykonania zadania, będziesz mógł choćby w weekend wstać rano i cieszyć się poranną kawą na świeżym powietrzu — choćby mały balkon stał się miejscem relaksu (nie wspominając już o większych powierzchniowo odpowiednikach).