Jak udekorować nagrobek na Wszystkich Świętych? Nie przesadź z nadmiarem kolorów

1 tydzień temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Jak udekorować nagrobek na Wszystkich Świętych? Dekoracja nagrobków bliskich to tradycja, której hołdujemy już od wieków. Ostatnie dni października to czas, kiedy na cmentarzach można spotkać tłumy osób zajętych czyszczeniem i dekoracją grobów. Jak się zabrać do pracy?
Jak udekorować nagrobek na Wszystkich Świętych? Dbałość o nagrobki bliskich jest wyrazem naszej pamięci i oddania czci zmarłym. Co roku zależy nam na tym, aby rodzinny nagrobek prezentował się elegancko i stylowo. Jak osiągnąć taki efekt?


REKLAMA


Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić


Czyszczenie nagrobka na Wszystkich Świętych — pierwszy etap prac
Pierwszy etap prac dekoracyjnych to czyszczenie nagrobka na Wszystkich Świętych. W ciągu roku na płytach nagrobnych zbiera się dużo zanieczyszczeń i elementów, które należy usunąć (np. zeschłe liście, przywiane przez wiatr śmieci itp.).


Czyszczenie nagrobka zaczynamy właśnie od usunięcia tych luźno leżących zanieczyszczeń, które możemy zebrać ręką lub usunąć dzięki miotły i zmiotki.
W dalszej kolejności przechodzimy do namoczenia powierzchni nagrobka wodą. W przypadku większych zabrudzeń można użyć środka czyszczącego, jednak należy mieć na uwadze, aby miał delikatne działanie. Użycie zbyt silnej chemii może skutkować uszkodzeniem powierzchni nagrobków. Przed zastosowaniem środków do czyszczenia, warto przeprowadzić próbę kontrolną na małej powierzchni w ubocznym miejscu. Jednym z popularnych środków do czyszczenia nagrobków, jest mydło w płynie. Jest to produkt o delikatnym działaniu, który powinien być bezpieczny dla większości powierzchni. Podobnie działa płyn do mycia naczyń. Częstym sposobem na czyszczenie nagrobka na Wszystkich Świętych jest także użycie roztworu wody z octem w proporcji 1:10 (1 część octu na 10 części wody). Roztwór należy jednak używać ostrożnie, ponieważ może okazać się zbyt mocny w odniesieniu do niektórych materiałów. W przypadku bardzo dużego zabrudzenia, można skorzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia, które są dostępne w sklepach z chemią gospodarczą. Podczas używania silnej chemii do czyszczenia, trzeba zawsze pamiętać o używaniu rękawiczek ochronnych i stosować produkt zgodnie z zaleceniami producenta.
W sytuacji, gdy zabrudzenia są bardzo rozległe i trudne do usunięcia, warto rozważyć skorzystanie z pomocy fachowców, którzy zajmujących się renowacją nagrobków zawodowo.
Po umyciu i wysuszeniu nagrobka, można nałożyć na jego powierzchnię specjalny preparat impregnujący, który zabezpiecza przed nadmiernym osiadaniem brudu i wilgoci.


Gdy nagrobek jest już wyczyszczony, osuszony i zaimpregnowany, należy przejść do kolejnego etapu pracy, czyli dekoracji nagrobka. Jak udekorować nagrobek na Wszystkich Świętych?
Dekoracje na nagrobek na Wszystkich Świętych — postaw na minimalizm i prostotę
Dekoracje na nagrobek na Wszystkich Świętych to sposób na uczczenie zmarłych i wyrażenie naszego szacunku do nich. Sposobów dekoracji jest bardzo dużo, ale w dzisiejszych czasach stawiamy głównie na prostotę i minimalizm. Zbyt dużo elementów ozdobnych, w połączeniu z "gryzącą się" kolorystyką, może stworzyć efekt przerysowania. Jakich dekoracji użyć? Wśród najpopularniejszych produktów dekoracyjnych na nagrobkach należy wymienić m.in.:


znicze — to prawdziwy symbol Wszystkich Świętych. Już na kilka tygodni przed datą 1 listopada w kalendarzu, na półkach sklepowych pojawia się cała masa różnego rodzaju zniczy, które są dostępne w różnych wielkościach i wzorach. Bardzo często na zniczach występują motywy religijne lub napisy wyrażające tęsknotę za bliskim zmarłym. Znicze można ustawić wzdłuż nagrobka lub w jego centralnym punkcie, pamiętając o zachowaniu odpowiednich proporcji (np. duże znicze na środku, mniejsze po bokach)
wiązanki — to kolejna popularna dekoracja nagrobka na Wszystkich Świętych. Wiązanki cmentarne to bardzo zróżnicowana kategoria produktów, które różnią się między sobą m.in. wielkością, użytymi materiałami (np. kwiaty żywe lub sztuczne), a także kolorystyką i stylem wykonania. w tej chwili na czasie są kompozycje o charakterze minimalistycznym i stonowanej kolorystyce. Bardzo elegancko prezentują się kompozycje złożone z kontrastujących ze sobą kolorów np. biel-czerń, biel-bordo, biel-granat. Ciekawie prezentują się także barwy pastelowe, które sprawiają, iż wiązanka nabiera subtelnego charakteru


flakony na kwiaty cięte — bardzo często są wkomponowane w nagrobek, dzięki czemu są stabilne i nie ma ryzyka przewrócenia przez wiatr. Warto ozdobić je świeżymi kwiatami, wśród których prym wiodą chryzantemy
kwiaty świeże w doniczce — to bardzo elegancka ozdoba nagrobka, a wiele osób nie wyobraża sobie nie użyć świeżych kwiatów do ozdobienia grobów bliskich. Oprócz wspomnianej wyżej chryzantemy bardzo popularne są również wrzosy w doniczce, których kolorystykę można dobrać do stylu konkretnego nagrobka.


Zobacz też: Dekoracje nagrobków na Wszystkich Świętych - jak przygotować grób na 1 listopada?
Idź do oryginalnego materiału