Jak sadzić orzechy włoskie? Trzymaj się zasady 70/50, a nie będziesz latami czekać na owoce

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kiedy i jak sadzić orzechy włoskie? Fot. Fotofreak75 / iStock


Orzech włoski często i chętnie sadzony jest w ogrodach i na działkach. Powodem są nie tylko jadalne nasiona, ale także upragniony w upalne lato cień, jaki dają jego rozłożyste gałęzie. Kiedy i jak sadzić orzechy włoskie? Nie tylko termin i miejsce mają znaczenie.
Orzech włoski słynie przede wszystkim ze swoich owoców, a adekwatnie ukrytych w twardych skorupkach jadalnych nasion. Uprawiany jest od setek lat, a w wielu miejscach rośnie też na dziko. Świeżo po posadzeniu na owoce trzeba poczekać i to czasem choćby kilka lat. Mimo to warto znaleźć dla niego miejsce w ogrodzie. Orzechy możesz wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko do nalewek.
REKLAMA


Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary


Kiedy sadzić orzecha włoskiego? Zaznacz w kalendarzu
Orzech włoski z odkrytym korzeniem sadzi się wczesną wiosną lub w połowie jesieni. jeżeli wybierasz pierwszą opcję, pamiętaj, iż ziemia powinna już być odmarznięta i łatwa do przekopania. W drugim wariancie najlepszy będzie przełom października i listopada, ale uważaj na przymrozki. Po wszystkim jak najszybciej i dokładnie zabezpiecz drzewo przed zimą. Orzech posadzony wiosną zacznie wegetację później niż ten posadzony jesienią. Orzechy w doniczce możesz sadzić cały rok, choć najlepsza będzie jesień. Warto wybrać drzewka szczepione, które owocują już po 3-4 latach.
PORADA! Podłoże wokół świeżo posadzonego orzecha warto od razu wyściółkować. Usyp kopczyki z ziemi, kory i liści i okryj je gałęziami iglaków. Możesz też okryć roślinę słomianymi matami czy agrowłókniną.


Jak sadzić orzecha włoskiego? Pamiętaj o kluczowej zasadzie
Sadzenie orzecha zacznij od przygotowania miejsca. Dokładnie usuń chwasty i głęboko przekop. Pamiętaj, iż roślina ma palowy system korzeniowy, a więc długi, gruby i mocny. Dołek powinien więc być głęboki. Dobrze, by miejsce to było osłonięte od wiatru, spokojne i o niskim poziomie wód gruntowych. Orzech nie powinien rosnąć w towarzystwie innych drzew i krzewów, gwałtownie może bowiem pozbyć się "konkurencji". Ziemia powinna być żyzna, próchnicza i lekko wilgotna, o neutralnym lub lekko kwaśnym odczynie.


Wykop dołek większy od bryły korzeniowej, choć zwykle sprawdza się zasada 70/50, czyli 70 cm średnicy i 50 cm głębokości.
Na dno wysyp warstwę kompostu i uformuj kopczyk.
Orzech z odkrytym korzeniem umieść na jego szczycie i rozłóż korzenie tak, by były rozmieszczone równomiernie. Orzech z doniczki wyjmij z pojemnika, usuń nadmiar podłoża i delikatnie rozluźnij bryłę korzeniową przed umieszczeniem w dołku.
Zasyp sadzonkę w pionie, równomiernie usypując ziemię. Nie ubijaj ani nie depcz jej. Podłoże powinno być luźne. Podlej roślinę i jeżeli sadzisz ją jesienią, podsyp ściółką. Uważaj na przymrozki, które mogą zniszczyć młode drzewko.


Orzechy włoskie Orzechy włoskie, pexels.com / pixabay


Jak wyhodować orzecha z orzecha? Musisz uzbroić się w cierpliwość
Czy da się wysiać orzech z orzecha? Ze świeżymi owocami nie powinno być problemu. Trudności mogą pojawić się, jeżeli wybierzesz orzechy starsze. Nie powinny być suche, z plamami i śladami pleśni. Najlepiej w październiku zakopać je na głębokości ok. 7 cm, a całość podsypać kompostem i przykryć ściółką. Wcześniej wyjmij je z zielonej łupiny. Późną wiosną powinny pojawić się siewki, które w pierwszym roku wyrosną do ok. 30-50 cm. Młodego orzecha możesz przesadzić w inne miejsce. Starsze, już ok. 6-letnie orzechy po przesadzeniu mogą się nie przyjąć. Pierwsze owoce na takim drzewie pojawią się po ok. 10 latach.
Idź do oryginalnego materiału