Nawet łagodny stres emocjonalny może prowadzić do zmiany zachowania u kota, co wpływa na jego życie oraz życie opiekuna. Takie zachowania mogą być mylące, a czasami są błędnie interpretowane jako „złośliwość”. W rzeczywistości sygnalizują one, iż emocjonalny dobrostan twojego kota jest zaburzony. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę, by móc skutecznie pomóc swojemu pupilowi.
Czy wiesz, że?
55% kotów regularnie wykazuje oznaki stresu emocjonalnego1.
Rozpoznanie wczesnych, często subtelnych sygnałów, które wskazują na to, iż twój kot ma trudności, jest kluczowe, aby gwałtownie i skutecznie przywrócić mu spokój.
Oto najczęstsze oznaki stresu emocjonalnego, na które warto zwrócić uwagę:
- Intensywne miauczenie – 36% kotów wykazuje takie zachowanie2
- Ukrywanie się
- Załatwianie się poza kuwetą, nawracające infekcje dróg moczowych – 40% kotów wykazuje takie zachowanie3
- Zmiana wyrazu pyska (płasko ułożone uszy, skierowane do tyłu, szeroko otwarte i rozszerzone źrenice)
- Znieruchomienie
- Zmiana postawy ciała (niskie ułożenie ciała)
- Zmniejszenie apetytu
- Zwiększona reaktywność
- Agresja
- Zmiany w zachowania pielęgnacyjnych – zaniedbanie mycia się lub zbyt intensywne
- wycofanie się z kontaktu społecznego, unikanie opiekuna
- Syczenie lub warczenie
- Stroszenie sierści (zwłaszcza na ogonie)
- Machanie ogonem
Jak mogę pomóc swojemu kotu, gdy wykazuje oznaki stresu emocjonalnego?
Nikt nie lubi myśleć o swoim kocie jako o zestresowanym, ale na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby pomóc swojemu pupilowi i przywrócić mu równowagę emocjonalną.
Oto, co możesz zrobić:
- Zidentyfikuj stresujące sytuacje – obserwuj zachowanie zwierzęcia, powiąż to z konkretną sytuacją, to pierwszy krok. Kiedy już wiesz, na co zwracać uwagę i jakie sytuacje wywołują stres, możesz podjąć odpowiednie działania, aby sobie z nimi radzić.
- Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, wykwalifikowanym behawiorystą zwłaszcza w trudnych przypadkach – lekarz weterynarii pomoże opracować plan, za pomocą którego Twój Pupil lepiej sobie poradzi w trudnych sytuacjach. Behawiorysta wesprze Ciebie w techniki behawioralne lub zmiany w środowisku domowym.
- Wypróbuj środki o kojącym działaniu – mogą one pomóc złagodzić stres i można je stosować równocześnie z technikami behawioralnymi lub lekami przepisanymi przez lekarza weterynarii.
Przywróć spokój i zadbaj o emocjonalny dobrostan swojego kota z pomocą Zylkene®, abyście mogli ponownie cieszyć się wspólnymi chwilami.
Przypisy
- WAMIZ – Internal data
- https://www.aaha.org/aaha-guidelines/behavior-management/quick-reference-tables2/common-signs-of-anxietydistress/
- Grigg, Emma K et al. Cat owners’ perceptions of psychoactive medications, supplements and pheromones for the treatment of feline behavior problems. Journal of feline medicine and surgery vol. 21,10 (2019): 902-909