Jak przygotować rośliny do zimy? Dobre okrycie to podstawa. Lepiej nie przegap tego momentu

1 tydzień temu
Zdjęcie: Ludmila Kapustkina/istock


Czym ochronić rośliny przed mrozem? Gdy temperatura zaczyna gwałtownie spadać, wiele osób zastanawia się, jak przygotować swój ogród na nadejście chłodnych miesięcy. Najlepszym sposobem jest okrycie niektórych gatunków. Sprawdź, kiedy najlepiej to zaplanować.
Niedawno powitaliśmy kalendarzową jesień, a to oznacza, iż temperatura będzie z dnia na dzień coraz bardziej spadać. Nie tylko my potrzebujemy ciepłych ubrań na nadchodzące miesiące, ale także nasze rośliny w ogrodzie. Niektóre gatunki kiepsko znoszą mrozy, dlatego na jesień i zimę potrzebują odpowiedniego okrycia, które pomoże im przetrwać do wiosny. Sprawdź, jak i czym okryć rośliny oraz kiedy powinniśmy o tym pomyśleć.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Czym okryć rośliny na zimę? Te rośliny potrzebują szczególnej ochrony
Niektórzy uważają, iż okrywanie krzewów na jesień i zimę nie ma większego sensu. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ wiele gatunków ogrodowych źle znosi chłód i nie może się dobrze rozwijać w niskich temperaturach. Gdy ziemia zamarznie, pobieranie z niej wody bywa utrudnione, a zimny wiatr może spowodować przemarznięcie i przesuszenie rośliny. Jest to szczególnie niebezpieczne dla gatunków zimozielonych, czyli takich które, utrzymują zielone liście niezależnie od pory roku. To właśnie one najbardziej potrzebują ciepłego okrycia. Mowa o między innymi różanecznikach, pierisie japońskim, cyprysiku, ostrokrzewie, choinie czy laurowiśni wschodniej. Ochrony potrzebują także róże, które są bardzo delikatne i wrażliwe na zmienne warunki pogodowe. Warto też zabezpieczyć magnolię, suchodrzew, ostrokrzew, budleję Dawida i hortensję ogrodową, a także trawy, czyli piórkówka japońska, turzyca Buchanana i miskanty, których kępy trzeba dodatkowo związać sznurkiem.


Kiedy okrywać rośliny na zimę? Lepiej nie przegap tego momentu
Bardzo istotny jest moment, w którym zaczynamy okrywać rośliny. jeżeli go przegapimy, może być już za późno na uratowanie niektórych okazów. Nie należy też sięgać po osłony zbyt wcześnie, ponieważ można łatwo doprowadzić do zniszczenia upraw. Okrycie podniesie temperaturę podłoża i doprowadzi do dalszej wegetacji rośliny, opóźniając przy tym jej wejście w stan zimowego spoczynku. Roślina zacznie rozwijać się tak, jakby nadeszła już wiosna, w efekcie czego przy pierwszym spadku temperatury może dojść do przemarznięcia. Okrycie stosujemy dopiero wtedy, gdy pojawią się regularne przymrozki, a gleba przemarznie na głębokość 3-4 centymetrów. Dobrym momentem będzie połowa listopada, gdy temperatura w nocy zacznie spadać do -5 stopni Celsjusza. Wszelkie materiały, które wykorzystamy do okrycia, warto przygotować sobie odpowiednio wcześnie, by nie spóźnić się z zabiegiem.


Czym ocieplić rośliny na zimę? Warto zaopatrzyć się w te przedmioty
Sposób zimowania roślin różni się w zależności od ich rodzaju. Gatunki uprawiane w donicach na czas jesieni i zimy najlepiej przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi maksymalnie 5 stopni Celsjusza. jeżeli nie mamy możliwości schowania roślin, są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest zadołowanie w gruncie, najlepiej w zacisznym miejscu. Druga opcja to zadbanie o to, by rośliny nie stały bezpośrednio na betonie lub kamiennym podłożu, ale na około 10-centymetrowej warstwie styropianu, który będzie izolował doniczki od podłoża. Takie miejsce zapobiegnie przemarzaniu korzeni. Pozostałe gatunki rosnące bezpośrednio w gruncie wystarczy okryć odpowiednim materiałem. Najlepiej sprawdzi się agrowłóknina zimowa biała o grubości 50 gramów na metr kwadratowy, którą owijamy wokół rośliny dwu- lub trzykrotnie. Inne materiały, jakich można użyć, to:


kaptury ochronne z agrowłókniny,
igliwie z drzew iglastych,
siatka cieniująca,
maty słomiane lub chochoły ze słomy,
kora zabezpieczająca rabaty bylinowe lub podłoże,
folia bąbelkowa,
tkanina jutowa.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykułBądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału