Jak przechowywać rzodkiewkę

1 rok temu
Zdjęcie: Jak przechowywać rzodkiewkę


Rzodkiewka z racji tego, iż należy do najwcześniej pojawiających się wiosną warzyw, bardzo zresztą wartościowych pod względem zawartości składników odżywczych niezbyt nadaje się do dłuższego przechowywania. Dość gwałtownie więdnie, tracąc na swojej jędrności. Warto więc poznać kilka sposobów jak przechowywać rzodkiewki, by dłużej cieszyć się tymi smakowitymi i bardzo wartościowymi warzywami.

Właściwości rzodkiewki
Rzodkiewka (Raphanus sativus var. sativus) jest bardzo u nas popularnym warzywem, uprawianym przez cały…
Czytaj więcej...

Jak przechowywać rzodkiewkę

Wyrywamy z ogrodu świeżą, chrupiąca rzodkiewkę, wkładamy do lodówki, a następnego dnia liście przywiędłe a rzodkiewka już nie taka chrupka, po dwóch dniach pozostało gorzej. Ale są sposoby na to, żeby zarówno liście rzodkiewki jak i jej korzeń były chrupiące i jędrne choćby przez tydzień.

Bo zaznaczyć tu należy, iż zjadać można nie tylko korzeń rzodkiewki, ale również jej liście, dodając je do sałatek czy twarożku. Liście rzodkiewki można również przygotowywać jak szpinak albo zrobić z nich pyszne pesto.

Jak przechowywać rzodkiewkę, źródło: depositphotos.com

Rzodkiewka niestety nie może zbyt długo pozostawać w ziemi w ogrodzie, gdyż jej miąższ dość gwałtownie parcieje i robi się włóknisty. Dlatego po wyrwaniu warzyw należy je dokładnie umyć, oddzielić liście od korzeni, po czym osuszone liście włożyć do pudełka przystosowanego do przechowywania żywności, a korzenie do miseczki/słoika, do której następnie wlewamy nieco zimnej wody. Woda ma być tylko na dnie, rzodkiewki nie mogą być w niej całe zanurzone. Wodę należy zmieniać codziennie! I tak przygotowane rzodkiewki i ich liście należy włożyć do lodówki. I naprawdę przez co najmniej tydzień będzie można codziennie jeść je chrupiące, jakby świeżo zerwane.

Można do tego celu wykorzystać również woreczki strunowe i włożyć do nich lekko wilgotne ręczniki papierowe i włożyć umyte rzodkiewki wraz z liśćmi. Taka forma przechowywania rzodkiewek również pozwoli cieszyć się chrupiącymi warzywami co najmniej przez tydzień.

Jeśli włożyliśmy rzodkiewki z liśćmi do lodówki nic z nimi nie robiąc, a po kilku dniach okazało się, iż przywiędły, to wystarczy wlać wodę do kubka i włożyć do niego rzodkiewki do góry nogami Znaczy zanurzyć same liście pozostawiając główki na zewnątrz, dosłownie po kilkunastu minutach rzodkiewki znów powinny być chrupiące.

Czy rzodkiewkę można mrozić?

Rzodkiewka jest warzywem sezonowym, a najsmaczniejsza jest ta wiosenna. Choć oczywiście można ją uprawiać przez cały sezon, no ale nie zimą. A co zrobić, żeby i zimą schrupać rzodkiewkę? Po prostu rzodkiewki zamrozić! Najlepiej posłuży do tego woreczek strunowy, a jeszcze lepiej sprawdzi się spakowanie rzodkiewek próżniowo. Rzodkiewki powinny zostać umyte, osuszone i pokrojone w plasterki, a do woreczka raz z nimi należy włożyć plasterek cytryny. Rzodkiewki można również mrozić w całości. Przepisów na rzodkiewki do słoików znajdziecie w Internecie całe mnóstwo.

Jak przechowywać rzodkiewkę, źródło: depositphotos.com

Przetwory z rzodkiewki

Rzodkiewka smakuje zjadana na surowo, ale można z niej robić również przetwory. I to zarówno z liści jak i z korzeni. Z liści można zrobić pesto i zjeść świeże, włożyć do słoiczka, zalać oliwą i wstawić do lodówki, po czym można je używać przez tydzień lub poddać pasteryzacji.

Korzenie rzodkiewki można kisić tak samo jak ogórki, ale również przyrządzać tak samo jak ogórki konserwowe, robić z nich pikle, sałatki dodając do innych warzyw.

Pesto z liści rzodkiewki

Świeżo zrobione pesto z rzodkiewki doskonale komponuje się z wędlinami na kanapkach albo z mięsem podanym do obiadu, do grillowanych warzyw czy do makaronu. Przyrządza się je bardzo szybko, wystarczy poniższe składniki wrzucić do blendera i zmiksować na gładką masę.

Jak przechowywać rzodkiewkę – pesto z liści rzodkiewki, źródło: depositphotos.com

Składniki na pesto z 1 pęczka liści rzodkiewki:

  • 2 łyżki ziaren słonecznika, które należy uprażyć na suchej patelni
  • 4 łyżki oliwy
  • ok. 2 łyżki wody (w zależności od tego jaką gęstość chcemy uzyskać można dać 1 łyżkę lub więcej)
  • 2 ząbki czosnku
  • łyżeczka parmezanu (opcjonalnie)
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • sól, pieprz do smaku

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału