Jak ochronić meble ogrodowe przed zimą? Mogą stać na zewnątrz pod jednym warunkiem

1 rok temu
Zdjęcie: Meble ogrodowe zima, fot. freepik


Nastała już zima. I pewnie zastanawiasz się co zrobić, żeby meble ogrodowe się nie zniszczyły? Pokażemy Ci podstawowe zasady ich przezimowania oraz to jakie kroki musisz podjąć w zależności od materiału, z jakiego są zrobione.

Czy mogę zostawić moje meble ogrodowe gdy już nastanie zima?

Generalnie odpowiedź brzmi: tak. Meble ogrodowe są przeznaczone do przebywania na zewnątrz. Jednak jesienna i zimowa pogoda może je uszkodzić, jeżeli nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności. Zawsze warto je odpowiednio wyczyścić i zastosować ochronne uszczelniacze do mebli przed przechowaniem ich na zimę. Chociaż może to zająć trochę czasu, to nie będziesz żałować zajęcia się tym, gdy nadejdzie wiosna. Ochrona mebli zewnętrznych podczas zimy pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Zestawy mebli ogrodowych są drogie i pozostawienie jednego bez ochrony podczas np. opadów śniegu może spowodować nieodwracalne szkody.

Jak przechować meble ogrodowe, gdy nadejdzie zima?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jest wyczyszczenie mebli. Metoda zależy tutaj od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Dlatego każdy z najbardziej popularnych materiałów omówimy osobno.

Meble ogrodowe zima, fot. freepik

Meble drewniane (nie z drewna tekowego)

Wilgoć jest największym wrogiem mebli drewnianych. jeżeli pozostawisz je bez uszczelnienia, wilgoć będzie przesiąkać do wytwarzających się pęknięć. Gdy temperatura spada, wilgotne miejsca zamarzają, co może powodować pękanie drewna. Możesz temu zapobiec stosując olej do mebli i uszczelniacze ochronne. Jednak przed zastosowaniem jakichkolwiek uszczelniaczy, dokładnie wyczyść swoje meble. Wymieszaj ciepłą wodę i kilka kropel mydła. Delikatnie szoruj swoje drewniane meble miękką szczotką lub szmatką w kierunku usłojenia drewna, aby go nie porysować.

Następnie takie meble trzeba koniecznie całkowicie wysuszyć przed składowaniem. Osuszaj ręcznikiem lub pozwól wyschnąć im na powietrzu. Następnie wetrzyj olej do mebli n icha powierzchnię, aby utrzymać meble od rozszczepienia lub stania się kruchymi. Zastosuj uszczelniacz, aby zapobiec przesiąkaniu wilgoci do drewna. Uszczelniacze będą również chronić przed grzybami i pasożytami, aby pomóc uczynić twoje meble trwałymi przez lata.

Meble z drewna tekowego

Drewno tekowe jest piękne, ale wymaga dodatkowej opieki. Choć jest to drewno bardziej odporne na warunki atmosferyczne i trwałe, ma tendencję do przyciągania pleśni i grzybów ze względu na to, iż zawiera więcej naturalnych olejów niż inne drewna.

Aby je wyczyścić, połącz:

  • 1 filiżankę octu;
  • 4 l. ciepłej wody;

Dla trudniejszych plam, użyj następującej mieszanki:

  • 1/4 filiżanki wybielacza;
  • 3/4 filiżanki łagodnego detergentu do prania;
  • 4 l. ciepłej wody;

Użyj miękkiej szczotki do szorowania drewna. Pozwól mieszance osiąść na drewnie przez 15 minut, a następnie spłucz je dokładnie wodą. Potem wysusz ręcznikiem lub pozwól meblom wyschnąć na powietrzu. jeżeli meble pozostawiono bez ochrony przez dłuższy czas, może być konieczne użycie bardziej skoncentrowanego, profesjonalnego roztworu czyszczącego. Po wyschnięciu mebli, zastosuj olej lniany (sprawdza się zdecydowanie najlepiej).

Meble plastikowe

Mroźne temperatury sprawiają, iż meble z tworzywa sztucznego stają się kruche. Powtarzające się zmiany temperatury będą nadwyrężać integralność plastiku, powodując pękanie i łamanie. Spłucz swoje plastikowe meble wężem z wodą. Wymieszaj ¼ filiżanki łagodnego detergentu do prania w 4 l. ciepłej wody. Szoruj meble miękką szczotką lub gąbką. Spłucz i pozostaw do wyschnięcia przed przechowywaniem. W tym przypadku to wszystko, co musisz zrobić.

Skrzypiące drzwi w domu? Spryskaj, a w sekundę pozbędziesz się problemu

Jak zrobić piękny manualnie pleciony szalik?

Idź do oryginalnego materiału