Jak naprawić zamek w tunelu foliowym?

1 rok temu

Tanie tunele foliowe zwykle nie mają na wyposażeniu pełnowymiarowych drzwi, ale są otwierane na suwak. Wejście do nich można porównać do wejścia do namiotu – trzeba suwak rozsunąć, a potem zasunąć. Większość hodowców, mogła przekonać się już o tym, iż po kilku takich zabiegach proste, dość licho wykonane zamki mogą ulegać uszkodzeniom. Wystarczy mocniejsze szarpnięcie, aby doszło do rozwarstwienia dwóch rzędów ząbków, złamania uchwytu zamka, a choćby wyrwania go z folii. Awarie zdarzają się dość często – jak radzą sobie z nimi inni hodowcy i ogrodnic? Sprawdźmy.

Najczęstsze awarie drzwi do tunelu foliowego

Gdy mówimy o drzwiach, a raczej zasłonie czy kurtynie foliowej zasuwanej na zamek błyskawiczny, możemy wyróżnić następujące typy usterek:

  • samoczynne rozsuwanie się zamka i niekontrolowane rozszczelnianie drzwi do tunelu foliowego,
  • blokada suwaka spowodowana deformacją ząbków lub przeszkodą, która znalazła się między nimi (najczęściej kurz, piach, inna drobinka),
  • brak płynności podczas zasuwania i rozsuwania,
  • uszkodzenie mechaniczne objawiające się np. ubytkiem ząbków, deformacją łańcucha spinającego czy łącznika rozdzielnego,
  • oderwaniem uchwytu lub kapturka z zaczepem, czyli brak możliwości pewnego chwycenia za niego, celem rozsunięcia lub zasunięcia,
  • korozja poszczególnych elementów zamka.

Jak widzisz, lista potencjalnych usterek, na które narażone są drzwi wejściowe, a konkretnie zamek błyskawiczny w nich osadzony, jest dość długa. Powodem powyższych uszkodzeń są najczęściej usterki o charakterze mechanicznym, spowodowane zbyt mocnym szarpaniem, ale nie tylko. Czasem suwak zatnie się, bo na jego drodze znajdzie się drobne zanieczyszczenie (o które nietrudno w gospodarstwie) lub materiał foliowy czy taśma podwiną się i zakleszczą w mechanizmie. Jak sobie z nimi poradzić?

[[kategoria:1945:6]]

Doraźna pomoc – naprawa uszkodzonego zamka

Doraźnie, zacięty zamek czy zdeformowaną taśmę z ząbkami możesz próbować naprawić, choć efekt będzie raczej krótkotrwały. o ile jednak drzwi zatną się i nie będziesz mógł ich zamknąć przed ulewą czy zapadnięciem nocy, wypróbuj sposób z kombinerkami. Dociśnięcie elementów pomoże, jeżeli problem leży w zazębianiu się ząbków suwaka. Poniżej film prezentujący jak mniej więcej przebiega taki proces.

Łatwo też rozwiążesz usterkę związaną z zakleszczeniem się fragmentu folii w łańcuchu spinającym. Nie powinieneś mieć większych trudności z przyszyciem oderwanych elementów, tj. dolnych i górnych części taśmy nośnej lub wsuwki.

Zidentyfikowanie, na czym polega problem z zamkiem pozwoli zadecydować o naprawie tego elementu tunelu foliowego lub jego wymianie. zwykle jednak najbardziej opłacalny będzie demontaż i zastąpienie klapy choćby prostymi drzwiami.

Czy wymieniać zamek błyskawiczny na nowy?

Choć w sklepach ogrodniczych i internetowych można znaleźć części zamienne do metalowych tuneli ogrodowych, w tym zamki błyskawiczne, to jednak będzie to rozwiązanie chwilowe. Na pewno trudny będzie demontaż starego zamka i założenie nowego bez uszkadzania folii. A ta raz rozdarta nie będzie już dobrze pełniła swojej funkcji i może ulec całkowitej degradacji np. w czasie deszczu czy wiatru. Warto też pamiętać, iż folia na tunel to zwykle produkt na kilka sezonów i poświęcanie czasu i środków na wymianę suwaka może być nieopłacalne i lepiej zastanowić się nad zakupem nowej.

Mimo tego warto mieć na uwadze, iż teoretycznie wymiana zamka w tunelu jest możliwa, a do wyboru są elementy w różnych długościach i kolorach, wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego.

[[kategoria:1944:6]]

Jak konkretnie naprawić drzwi wejściowe?

Czasem doraźne naprawy to za mało, zwłaszcza jeżeli chodzi o część tak wrażliwą na uszkodzenia, jak zamek błyskawiczny. Możesz zdecydować się naprawić tunel foliowy raz, a porządnie, wymieniając klapę z suwakiem na klasyczne drzwi zbite ze starych desek. Nie są one trudne do wykonania, a na pewno znacznie ułatwią przemieszczanie się między wnętrzem tunelu a resztą gospodarstwa czy ogrodu.

Tunel z drzwiami z desek

Drzwi wejściowe do tunelu – mała usterka, duży problem

Czasem z pozoru drobne usterki mogą znacząco obniżyć jakość hodowli prowadzonej w tunelu foliowym. Awarie związane z drzwiami wejściowymi wpływają też na komfort użytkownika, utrudniając mu dostęp do wnętrza tunelu foliowego. Kiedy drzwi ulegną zniszczeniu, można podjąć próbę samodzielnego naprawienia lub wymienienia elementów. Niektórzy, chcąc uniknąć stresów decydują się na całkowitą metamorfozę tunelu, poprzez wykonanie i montaż drzwi do tunelu foliowego. Możesz je kupić lub zrobić samodzielnie.

Idź do oryginalnego materiału