Piękny trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Nie jest łatwo utrzymać go cały rok w dobrej formie. Ale za czas poświęcony na pielęgnację odwdzięczy się piękną, soczystą zielenią źdźbeł. Zanim jednak ta zieleń będzie wszystkich zachwycać, trawnik trzeba założyć. Poniżej znajdziesz informacje jak siać trawę i jak ją siać oraz jak to wszystko ogarnąć.
Kiedy siać trawę – terminarz wysiewów
Trawę można siać w zasadzie przez cały sezon wegetacyjny. Ale nie oznacza to wcale, iż tak samo pięknie wyrośnie siana na początku maja jak i ta wysiana w lipcu. W lipcu będzie to kosztowało dużo więcej zachodu i wody, a efekt może być mizerny.
Dobrym momentem na założenie trawnika jest wiosna. Druga połowa kwietnia do końca maja. Przed letnimi upałami trawa zdąży wykiełkować, urosnąć i się w miarę ukorzenić. Wtedy podłoże jest optymalnie wilgotne a słońce nie popali delikatnych źdźbeł.
Latem ciężko jest utrzymać młodą trawę przy życiu. Gdy jest upał trzeba czasem podlewać ją dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jest to i uciążliwe i kosztowe, jeżeli za wodę trzeba płacić. Dlatego wysiew trawnika latem jest często bardzo mało efektywny.
Jeśli nie udało się założyć trawnika wiosną, lepiej siać trawę dopiero jesienią. Świetnie się nadaje do tego wrzesień do połowy października. W zasadzie możesz siać trawę i do końca października, jeżeli jesień zapowiada się długa i ciepła. Wówczas podłoże jest bardziej wilgotne niż latem a trawa będzie miała wystarczająco dużo czasu by wykiełkować i zbudować na tyle silny system korzeniowy, żeby w dobrej kondycji przetrzymać zimę. Wielu specjalistów uważa, iż zakładanie trawnika jesienią jest najbardziej efektywne. Ale jak widać kwestia kiedy siać trawę jest dość dowolna a każdy termin ma swoje wymagania.
Jak siać trawę – przygotowanie podłoża
Jeśli decydujesz się na założenie trawnika wiosną, już jesienią odpowiednio przygotuj podłoże. Ogarnij chwasty, kamienie i starą darń. Przekop teren i wymieszaj podłoże z nawozem organicznym (kompost lub obornik), jeżeli ziemia jest zbyt zasadowa. Gdy jest zbyt kwaśna trzeba zastosować wapnowanie. Wtedy już nie wolno stosować żadnych nawozów przez co najmniej 3 tygodnie. Podłoże pod trawnik powinno mieć odczyn w granicach 5,5-6,5 pH.
Trawa lubi żyzne, ale lekkie i przepuszczalne podłoże. Jeśli masz w ogrodzie ciężkie i gliniane, musisz je rozluźnić mieszają z kompostem i piaskiem. Gdy teren jest np. po budowie, najlepiej przywieźć żyzną ziemię i położyć nową warstwę o grubości 10 cm. Cały terem musi zostać wyrównany i zwałowany, by później nie było problemów z koszeniem. Na to wysiej nasiona zielonego nawozu, najlepiej gryki, która nie tylko doda wartości podłożu ale również pozwoli pozbyć się pędraków. I tak ogarnięte podłoże czeka do wiosny. Wiosną przekopujesz poplon (świetnie się sprawdzi glebogryzarka) i znów równasz i wałujesz.
Jesienią proces ten wygląda podobnie. Oczywiście nie ma poplonu a z wysiewem po przygotowaniu podłoża trzeba zaczekać 3 tygodnie.
Wybór nasion trawy
Wybierając nasiona trawy weź pod uwagę, jakim wymaganiom ma sprostać przyszła murawa. Czy będzie tylko ekskluzywną dekoracją czy może będziesz grać tam z dziećmi w piłkę albo będą urządzane pikniki. Ważne jest również czy na trawniku będzie przez cały dzień operowało słońce, a może będzie wciąż zacieniony. I jeszcze jeden czynnik mający duży wpływ na wybór gatunku nasion – podłoże. Czy jest wciąż wilgotne, żyzne i przewiewne czy też mimo starań nie jest najwyższe żyzności i przepuszczalności. Na szczęście na rynku do wyboru jest mnóstwo mieszanek. I można dobrać nasiona idealnie do wymagań. Do wyboru są trawy gazonowe, które sprawdzą się jako ozdoba ogrodu lub te z dodatkiem życicy czy wiechliny, idealne jako przyszły plac zabaw.
W sklepach pojawiły się również wyjątkowe mieszanki traw. Zmieszane są bowiem z nasionami polnych kwiatów. jeżeli masz dużo miejsca to warto sobie taki sielski zakątek stworzyć.
Wysiew traw
Przed przystąpieniem do siewu można jeszcze zamontować w podłożu kratki trawnikowe. Zapobiegną wypłukiwaniu nasion i wzmacniają murawę. Na dobrze przygotowanym podłożu wysiewasz manualnie lub przy pomocy siewnika wcześniej zakupione nasiona trawy. Oczywiście siewnik zapewni równomierny wysiew. jeżeli robisz to manualnie przejdź siejąc z jednej strony na drugą a później zrób to raz jeszcze zaczynając od miejsca w którym sianie zostało zakończone.
Na 100 m2 powierzchni wysiewa się około 3 do 4 kg nasion. Po wysiewie warto jest przykryć nasiona cienką warstwą dobrej, lekkiej ziemi. Może to być również przesiany kompost. Dzięki temu nasiona nie odlecą z wiatrem i nie zostaną zjedzone przez ptaki. I znów wałowanie a później solidne nawodnienie. Najlepiej przy pomocy nasadki zraszającej żeby nie wypłukać nasion.
zdj. główne fotolia.pl