Jak i kiedy sadzić czosnek zimowy? Zanim wsadzisz go do ziemi, zrób jedno. Wyrośnie wielki jak piłka

1 tydzień temu
Zdjęcie: Jak i kiedy sadzić czosnek zimowy? Fot. Jurgute / iStock


Jak i kiedy sadzić czosnek zimowy, żeby główki urosły duże i wyjątkowo smaczne? adekwatny termin ma wielkie znaczenie, jak i baczna obserwacja pogody za oknem. Dzięki temu będziesz się cieszyć obfitymi zbiorami.
Czosnek, mimo iż dostępny w każdym sklepie, jest też równie chętnie uprawiany w przydomowych ogródkach. Nic dziwnego, nie jest to trudne ani skomplikowane zadanie. Dobrze czuje się w polskim klimacie i doskonale znosi przymrozki i chłód. Posadzenie czosnku jesienią pozwoli uzyskać wcześniejsze zbiory, a przy tym większe główki niż w przypadku warzywa sadzonego na wiosnę. I choć nie ma w tym żadnej czarnej magii, lepiej uważać na kilka kwestii.


REKLAMA


Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie


Kiedy sadzić czosnek zimowy? Uważaj na jedno
Czosnek zimowy sadzi się jesienią, od końca września aż do listopada. Jednak warto przede wszystkim sugerować się temperaturami za oknem. jeżeli wrzesień jest wyjątkowo ciepły, jak w tym roku, warto się wstrzymać i poczekać do października i listopada. Posadzony zbyt wcześnie i w sprzyjających warunkach zacznie wypuszczać liście, które gwałtownie uszkodzi nadchodzący mróz. To oznacza zrujnowane zbiory. Czosnek jednak musi się ukorzenić przed zimą, nie zwlekaj więc zbyt długo. Do sadzenia jesiennego najlepiej nadają się odmiany:


Arkus,
Harnaś,
Huzar,
Mega,
Ornak,
Zawrat.


Sadzenie czosnku zimowego. Fot. Zbynek Pospisil / iStock


Co zrobić, żeby czosnek był duży? Sprawdź, jak przygotować czosnek do sadzenia i jak głęboko sadzić
Do sadzenia w ogrodzie wybierz odpowiednie miejsce. Musi być słoneczne lub w półcieniu. Może to być np. grządka, na której wcześniej rosły pomidory, ogórki albo seler. Ziemia musi być żyzna, dlatego warto przed sadzeniem zasilić ją kompostem. Dzięki temu główki wyrosną duże, wielkości sporego orzecha włoskiego, a choćby piłki golfowej. Do sadzenia możesz wykorzystać zarówno średniej wielkości ząbki, jak i cebulki powietrzne, ale w przypadku tych ostatnich pamiętaj, iż wyrośnie z nich jeden duży ząbek. Do wykorzystania w kuchni lepiej wybrać pierwszą opcję.


Czosnek zimowy sadzi się dość głęboko, na ok. 5-6 cm. Cebulki powietrzne płycej, na głębokości ok. 1,5 cm. Ząbki powinny być rozstawione w rzędach co 20 cm i w dołkach co ok. 10 cm. W zimniejszych regionach po posadzeniu i podlaniu możesz grządki lekko wyściółkować, np. słomą.


PORADA! Przed posadzeniem ząbki warto wymoczyć w wodzie z solą. Na trzy litry letniej wody będziesz potrzebować łyżki zwykłej soli. Wrzuć ząbki do roztworu i zostaw na ok. 15 minut. Wysusz je przed umieszczeniem w ziemi. Sól zabezpieczy je przed chorobami grzybowymi i zwiększy ich wytrzymałość na mróz.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału