Jak dobrze dobrać zamek do bramy? Praktyczne wskazówki

1 rok temu
Zdjęcie: Jak dobrze dobrać zamek do bramy? Praktyczne wskazówki


Skuteczne zabezpieczenie bramki lub furtki przed jej samodzielnym otwarciem wymaga zastosowania specjalnych zamków do bramy. Znacznie mocniejszych, trwalszych i twardszych niż modele wykorzystywane w przypadku zwykłych drzwi. Na rynku znajduje się wiele wariantów, różniących się konstrukcją oraz sposobem montażu. Jak wybrać odpowiedni? Dowiedz się już dziś!

Zamek do bramy – czy to niezbędne akcesorium?

Zamek do bramki lub furtki ma dwa podstawowe cele, przez które akcesoria te stanowią w zasadzie niezbędnik w przypadku każdego gospodarstwa domowego bądź firmy.

  • Ochrona przed samoczynnym otwieraniem się skrzydła – furtki oraz bramy są bardzo masywne, dlatego też ich otwarcie się może spowodować duże zagrożenie dla zdrowia i mienia. Masywne skrzydło po otwarciu np. przez porywisty wiatr może uszkodzić kosztowne oświetlenie czy pojazdy zaparkowane tuż obok niej. Co więcej, stale otwierająca się furtka może stanowić ryzyko także dla zwierząt domowych, które mogą przez to uciec z posesji.
  • Ochrona przed włamywaczami – standardowe zamki do bramy nie mają co prawda funkcji antywłamaniowej, ale zamknięta furtka stanowi dla wszystkich włamywacza duży kłopot. Można ją bowiem jedynie sforsować siłą, co przyciąga uwagę ludzi dookoła, bądź też uszkodzić zamek, co również z całą pewnością nie pozostanie niezauważone.

Należy mieć na uwadze fakt, iż zamki są jedynym łącznikiem pomiędzy bramką a słupkiem, przez co działają na nie bardzo duże siły i opory. Nie bez powodu cechują się znacznie większą, mocniejszą konstrukcją niż w przypadku zamków do standardowych drzwi. Różny jest trzpień – jego wymiary wynoszą choćby 10 x 10 mm, jak i kaseta – ta jest sztywna i ciężka, specjalnie po to, aby mogła sprostać długiej i intensywnej eksploatacji.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zamka do bramy?

Każdy zamek odpowiada za komfort podczas otwierania i zamykania bramy i furtki, dlatego warto go wybrać na podstawie swoich własnych oczekiwań oraz możliwości technicznych względem montażu. Zwróć uwagę na:

  • rodzaj materiału zastosowanego do produkcji – prawie każdy zamek do bramy godny zaufania powinien zostać wykonany z ocynkowanej stali. Materiał ten jest wybierany najczęściej, oczywiście nie bez powodu. Cechuje się ogromną sztywnością i stabilnością, zachowaniem wymiarów niezależnie od warunków pogodowych, jak i pełną odpornością na eksploatację. Zarówno na deszcz, jak i śnieg czy mróz, ale także na mocne promienie słoneczne. Stal nierdzewna nie ulega rdzewieniu, a precyzyjnie dopasowane elementy z tego powodu nie będą o siebie ocierać;
  • długość – podczas wyboru odpowiedniego zamka koniecznie oceń długość górnego rygla, która powinna odpowiadać odległości pomiędzy furtką a przęsłem. Zwróć uwagę, iż w wielu modelach zakres użyteczności jest bardzo niewielki, dlatego na rynku można także znaleźć zamki do bramy z możliwością regulacji długości;
  • jakość wykonania – warto wiedzieć, iż każdy zamek do bramy ma niebagatelne znaczenie dla komfortu domowników. Tym bardziej iż większość z nich montuje się raz w trakcie instalacji bramki, dlatego warto zadbać o to, aby miały wysoką jakość użytych materiałów oraz wykonania. Liczą się choćby najmniejsze szczegóły – wszelkie błędy konstrukcyjne mogą bowiem spowodować skokowe działanie zamka czy brak możliwości jego otwarcia;
  • odpowiednią konstrukcję – na rynku przeważają co prawda zamki hakowe z wkładką bębenkową, które skutecznie zabezpieczają bramkę przed jej otwarciem i cechują się wieloletnią trwałością. Nie zawsze jednak można je zastosować. Wówczas warto sprawdzić także zamki o obniżonej szerokości kasety. Czasami odpowiednie mogą okazać się rygle – pionowe oraz poziome – jak i elektrozaczepy, które obsługuje się impulsem elektrycznym. Wyzwalanym czy to naciśnięciem przycisku, czy funkcją w systemie smart-home.

Czy inne szczegóły mają znaczenie?

Liczy się także sposób przeprowadzenia instalacji, która w poszczególnych zamkach przebiega nieco inaczej. Zamki, które wpuszcza się do skrzydła, wymagają np. wydrążenia odpowiednich otworów oraz późniejszego przyspawania lub przewiercenia. Odpowiednim rozwiązaniem może okazać się zakup gotowego modułu, na który składa się zamek wraz ze słupkiem.

Znaczenie ma także sama wkładka zamka. Co oczywiste, ma ona bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w kwestii włamania, gdyż wraz z ceną rośnie także stopień ochrony. Tanie zamki są odpowiednim wyborem w większości miejsc, ale wszędzie tam, gdzie zachodzi duże ryzyko włamania, warto zainwestować w nieco bezpieczniejszy model.

W razie braku możliwości montażu zamka przemyśl instalacje żeliwnej kłódki. Akcesorium to cechuje się bardzo dużym stopniem bezpieczeństwa oraz minimalnym ryzykiem jej mechanicznego uszkodzenia przez włamywacza. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest zamek szyfrowany cyfrowo, który umożliwia odblokowanie bramki po podaniu kodu. Tym samym do jego obsługi nie jest wymagane noszenie ze sobą klucza. Równie ciekawym, choć póki co jeszcze rzadko spotykanym rozwiązaniem, jest zamek dwustronny, który można zastosować w zasadzie wszędzie. Wymaga bowiem jedynie płaskiej przestrzeni do montażu na profilu furtki lub bramy, przez co stanowi alternatywę dla innych nieco bardziej inwazyjnych metod zabezpieczania posesji.

Gdzie kupować zamki do bram?

Zamki do bramy zawsze kupuj wyłącznie ze sprawdzonych źródeł i sklepów, które są wyspecjalizowane w sprzedaży artykułami do bram i furtek. Znajdziesz w nich nie tylko produkty w odpowiednio niskiej cenie, ale także dużo dodatków i akcesoriów, dzięki którym montaż przebiegnie szybciej i bardziej bezproblemowo.

Do zamówienia warto dorzuć między innymi hydrauliczne samozamykacze, doskonałe rozwiązanie do domów oraz do firm, a także zaczepy ze stali nierdzewnej. W dobrym sklepie, poza atrakcyjnym asortymentem, można także uzyskać pełną pomoc na temat wybranych zamków. Jest ona nieoceniona, gdyż w sklepach wyspecjalizowanych pracują wyłącznie eksperci, którzy z przyjemnością pomogą w wyborze, czy też przedstawią wszystkie wady i zalety danego modelu.

Fot. główna: materiał Partnera

Idź do oryginalnego materiału