Jakie meble wybrać, by dobrze komponowały się z roślinnością i różnymi elementami architektonicznymi w ogrodzie? Jak barwa wpływa na nastrój? W jaki sposób łączyć ze sobą kolory? Czy materiał, z którego wykonane są meble ogrodowe, ma wpływ na to, jak odbieramy otoczenie? Oto krótki poradnik dotyczący dobierania kolorów i tworzyw w ogrodzie z przykładami aranżacji, które możesz wykorzystać na swoim tarasie czy balkonie.
Jakie znaczenie ma dobór kolorów w projektowaniu ogrodu? Wpływ kolorów na nastrój i atmosferę
Nie od dziś wiadomo, iż poszczególne barwy mają zróżnicowany wpływ na organizm człowieka. Ciepłe kolory generalnie dodają energii i zachęcają do podejmowania aktywności, natomiast zimne działają uspokajająco i sprzyjają błogiemu wypoczynkowi.
Poniżej zamieszczamy krótkie wyjaśnienie wpływu najczęściej wykorzystywanych w aranżacjach kolorów na samopoczucie człowieka:
- Biały – działa kojąco i sprzyja osiągnięciu harmonii, kojarzy się z czystością i może optycznie powiększać przestrzeń. Białe meble ogrodowe to klasyk, który sprawdzi się adekwatnie w każdej przestrzeni, niezależnie od wybranego przez nas stylu aranżacyjnego.
- Czarny – choć w naszej kulturze ma wiele negatywnych konotacji, to jest też kolorem kojarzącym się z elegancją i prestiżem. Czarne meble ogrodowe będą uniwersalne i ponadczasowe, a w zależności od doboru dodatków możemy za ich pomocą uzyskać różne efekty wizualne.
- Szary – to jeden z najbardziej neutralnych kolorów. Pasuje do wszystkiego, ale bez kolorowych dodatków taras w odcieniach szarości mógłby się wydać smutny, zimny i nieprzyjazny. Szary może stanowić podstawową barwę zarówno w modernistycznych, jak i tych bardziej klasycznych aranżacjach. Grafitowe meble ogrodowe należą do najczęściej wybieranych, dotyczy to zwłaszcza zestawów na taras wykonanych z tworzywa sztucznego (technorattanu lub wysokiej jakości plastiku).
- Brązowy – brąz znakomicie sprawdzi się jako kolor mebli ogrodowych, zwłaszcza gdy mówimy o odcieniach, które naturalnie mają drewniane meble. To barwa kojarząca się z ziemią i przyrodą, która może grać pierwsze skrzypce w różnych aranżacjach, np. w stylu boho, rustykalnym czy japandi.
- Zielony – to barwa kojarząca się z naturą i siłą rzeczy zwykle jest jedną z dominujących w ogrodzie – liście większości roślin ma jeden z odcieni zieleni. Właśnie to zróżnicowanie odcieni można sprytnie wykorzystać w aranżacji. Jasny zielony dodaje energii i wyraźnie wyróżnia się na tle stonowanego kolorystycznie otoczenia. Ciemny zielony to klasyk, który dodaje przestrzeni elegancji i szyku.
- Żółty – to kolor optymizmu. Żółty pobudza do aktywności i poprawia samopoczucie. Istnieje wiele żółtych kwiatów, które można posadzić w ogrodzie lub wykorzystać w aranżacji akcenty w takim kolorze, np. w formie poduszek do mebli. Same meble ogrodowe rzadko występują w kolorze żółtym, raczej jest on dodatkiem do bardziej stonowanych barw.
- Pomarańczowy – ma podobne znaczenie jak żółty. Jego rozweselający wpływ doceni każdy, komu marzy się przyjemny kącik do wieczornego wypoczynku na świeżym powietrzu i do spotkań z bliskimi. Pomarańcz znakomicie sprawdza się w postaci pojedynczych, wyrazistych akcentów.
- Czerwony – to również jeden z najbardziej energetyzujących kolorów. Może wywołać choćby bardzo silne emocje, więc należy dobrze przemyśleć jego wykorzystanie w przestrzeni przeznaczonej na relaks. Dotyczy to zwłaszcza wyrazistej czerwieni. Głębokie, ciemne odcienie, takie jak wiśniowy czy burgundowy są natomiast bardzo stylowe i świetnie sprawdzą się np. jako odcień obicia mebli ogrodowych.
- Różowy – róż jest o tyle specyficznym kolorem, iż kulturowo kojarzy się z kobiecością. Wiele pań będzie zachwyconych tarasem urządzonym w romantycznych odcieniach różu, zwłaszcza gdy wzbogacimy go o kwitnące róże. Białe i szare meble ogrodowe fantastycznie komponują się z różowymi akcentami.
- Fioletowy – to kolejny z kolorów wykorzystywanych raczej w dodatkach niż jako barwa podstawowa. Powszechnie znane są jego konotacje związane z magią, ale też z duchowością. Fiolet uchodzi za kolor szczególnie sprzyjający refleksji i pobudzający wyobraźnię. Łagodzi napięcie nerwowe.
- Niebieski – jest kolorem spokoju. Jego zastosowanie na tarasie sprzyja wyciszeniu i odprężeniu. Różne jego odcienie stanowią istotny element niektórych stylów aranżacyjnych, np. marynistycznego, śródziemnomorskiego czy hampton.
Meble dobierane na zasadzie harmonii
Jak dobrać meble do kolorów w ogrodzie?
Zastosowanie kolorów w ogrodzie – harmonia, kontrast, akcenty
Istnieją dwa podstawowe sposoby łączenia kolorów – na zasadzie harmonii lub na zasadzie kontrastu. Harmonia polega na tym, iż kolory doskonale komponują się ze sobą, razem tworzą spójną całość. Mogą to być barwy o podobnym nasyceniu. Harmonijną kompozycję pomogą nam stworzyć kolory leżące blisko siebie na kole barw, np. jasnożółty, ciemnożółty i pomarańczowy. Doskonałymi przykładami harmonijnego połączenia w ogrodzie będzie zieleń roślin i meble drewniane w swoim naturalnym kolorze. Z zielonym doskonale komponują się również pomarańcze, beże czy żółcie, a także różne kolory pastelowe.
W kompozycjach monochromatycznych stosuje się jeden kolor w różnych odcieniach i tonacjach. Z kolei kompozycje kontrastowe charakteryzują się tym, iż wykorzystuje się w nich kolory leżące naprzeciwko siebie na kole barw (inaczej komplementarne lub dopełniające się). Przykładowe kontrasty to czerwony-zielony, niebieski-żółty, czarny-biały. jeżeli decydujemy się na meble ogrodowe w jasnych kolorach, warto dobrać do nich ciemniejsze dodatki i na odwrót. Gdy mamy ogród pełen zieleni i chcemy, by nasze meble ogrodowe od razu rzucały się w oczy, to kupmy krzesła, leżaki czy sofę w kolorze pomarańczowym, czerwonym czy żółtym.
W kompozycjach, w których dominują mało wyraziste barwy, np. szarości, istotną rolę pełnią kolorowe akcenty. Pozwalają one zdynamizować wnętrze i zapobiec monotonii. Na przykład grafitowe meble ogrodowe wystarczy wzbogacić o kolorowe poduszki, aby zyskały nieco charakteru. Istotne jest jednak unikanie nadmiaru. Proste, drewniane meble nie potrzebują barwnych dodatków, gdy w pobliżu nich znajdują się kolorowe rabaty. Wprost przeciwnie – aby wyeksponować barwę roślin, wybierzmy meble ogrodowe w neutralnych odcieniach, np. szare czy beżowe. Nie musimy też kupować wszystkich mebli w jednakowym kolorze. Możemy np. na środku ogrodu postawić jedną jaskrawą ławkę, a pozostałe elementy zestawu będą miały stonowane barwy.
[[kategoria:2002:6]]
Czy różne materiały i wykończenia mebli mają wpływ na odbiór koloru?
Jak najbardziej. Wynika to z faktu, iż różne powierzchnie w odmienny sposób załamują światło. Sprawdźmy, jak to wygląda w przypadku najczęściej wykorzystywanych do produkcji mebli materiałów:
- Metal – stosunkowo dobrze odbija światło, dlatego barwy mogą wydawać się jaśniejsze albo chłodniejsze. W przypadku wykończeń o wysokim połysku kolory mogą wyglądać na bardziej intensywne i kontrastowe. Istotny jest również efekt refleksów świetlnych.
- Drewno – barwy na tle ciemniejszego drewna (takiego jak orzech czy mahoń) mogą wydawać się bardziej stonowane i subtelne. Drewno w odcieniach średnich (np. dąb, orzech amerykański, wiśnia) może sprawiać, iż kolory wyglądają na bardziej zrównoważone, harmonijne i naturalne. Natomiast w otoczeniu jasnego drewna (jak sosna, brzoza czy buk) barwy mogą sprawiać wrażenie jaśniejszych, świeższych i wyrazistszych. Ciepłe kolory często nabierają większego nasycenia.
- Tkaniny – do tapicerowania mebli ogrodowych wykorzystuje się różnego rodzaju tkaniny i każda z nich może mieć nieco inny wpływ na odbiór koloru. Ogólnie rzecz biorąc, grubsze materiały bardziej pochłaniają światło, przez co barwy mogą się wydawać bardziej stonowane. Cieńsze tkaniny odbijają więcej światła, co sprawia, iż kolory wyglądają jaskrawiej.
- Szkło – jest przejrzyste, więc wydawać by się mogło, iż jego wpływ na postrzeganie koloru pozostaje neutralny. Nie jest to jednak takie proste, bo różne rodzaje szkła mogą inaczej rozpraszać światło, załamywać je, zniekształcać odbicia. Barwy mogą więc zmieniać odcień, wydawać się chłodniejsze lub cieplejsze, bardziej bądź mniej nasycone. Jeszcze inną sprawą jest szkło barwione, przez które poszczególne kolory wyglądają zupełnie inaczej.
- Wiklina – to naturalny materiał, który ma jasną barwę i porowatą powierzchnię, która rozprasza światło. W ten sposób barwy w otoczeniu wiklinowych mebli mogą wyglądać na bardziej świetliste i świeże. Ciepłe kolory będą wydawać się subtelniejsze, natomiast te z zimnej palety zyskają pewnej miękkości.
- Rattan – sposób odbijania światła przez plecionkę rattanową zależy od jej wykończenia. Na ogół nadaje ona kolorom większą głębię. Szczególnie odcienie złota i ciepłe brązy zyskują na intensywności. Rattan wprowadza też na taras wrażenie swojskości i przytulności.
- Technorattan – to tworzywo sztuczne jest bardzo estetyczne i funkcjonalne. Imituje wygląd naturalnego rattanu, ale ma nieco inne adekwatności. Technorattan może być produkowany w szerokiej gamie kolorystycznej. Popularne są zarówno naturalne odcienie brązu czy beżu, jak i kolor biały, szary lub czarny. Gładka, jednolita powierzchnia technorattanu odbija światło w sposób bardziej zdefiniowany niż naturalny rattan. Barwy na jej tle mogą więc wydawać się bardziej wyraziste i nasycone.
- Plastik – produkty plastikowe charakteryzują się gładką powierzchnią, która zwiększa intensywność kolorów. Duże znaczenie ma przy tym sposób wykończenia. Powierzchnie połyskujące sprawiają, iż barwy nabierają wyrazistości i jasności, w przypadku matowych wykończeń efekt ten jest znacznie mniej widoczny.
Meble metalowe na drewnianym tarasie
Przykłady aranżacji, które możesz wykorzystać w swoim ogrodzie
Pisaliśmy o znaczeniu spójności pomiędzy kolorami w przestrzeni ogrodu. Powinna ona dotyczyć mebli, roślin kwitnących i różnych elementów architektonicznych znajdujących się w pobliżu (takich jak pergola, grill murowany, ogrodzenie, podłoga tarasu). Najlepiej wybrać określony styl tarasu i konsekwentnie się go trzymać. Poniżej wymieniamy kilka popularnych sposobów aranżacji ogrodu.
Nowoczesne, minimalistyczne kompozycje
To doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie elegancję i ponadczasową estetykę. Warto wybrać meble w monochromatycznych odcieniach (np. czerń, biel, antracyt) o prostej formie. Lepiej unikać zbyt ekstrawaganckich kwiatów na rzecz roślin, których największą ozdobą są zielone liście.
Styl rustykalny na tarasie
Nawiązuje on do wiejskich klimatów. Wśród polecanych materiałów na meble znajdują się przede wszystkim naturalne drewno, rattan i wiklina. Poszczególne elementy wyposażenia nie powinny być zbyt minimalistyczne, bo chodzi o to, by stworzyć na tarasie przytulną atmosferę. Kolorystyka może być pastelowa. Wskazana jest także biel, niebieski, beże i brązy.
[[kategoria:30:6]]
Śródziemnomorski klimat w naszym ogrodzie
Wskazane są intensywne kolory, takie jak niebieski lub terrakota, które nawiązują do ciepłych krajobrazów. Meble ogrodowe powinny być lekkie, najlepiej ażurowe. Wśród polecanych gatunków kwiatów znajdują się lawendy, wrzosy czy bugenwille.
Ogród tropikalny
Jaki kolor mebli ogrodowych wybrać, gdy chcemy nawiązać do tropikalnej dżungli? Wskazana jest odważna kolorystyka. Znakomicie sprawdzi się kolor czerwony, turkusowy czy żółty. Całości dopełni duża ilość egzotycznych kwiatów.
Meble plastikowe na tarasie przy ogrodzie
Aranżacje z meblami w ogrodzie – praktyczne porady
Stawiaj na funkcjonalność!
Gdy wybierasz meble na taras czy balkon, zwróć uwagę, by były nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. W końcu mają stać na świeżym powietrzu przez długi czas, często także w okresie zimowym. Wybieraj materiały odporne na działanie czynników atmosferycznych, np. technorattan lub niekorodujący metal. Drewno wymaga regularnej konserwacji, aby mogło zachowywać idealny wygląd przez wiele lat. Naturalny rattan czy wiklina są stosunkowo podatne na uszkodzenia.
Materiał, z jakiego zostały wykonane produkty, ma wpływ na tworzenie kompozycji z innymi kolorami, choćby ze względu na nieco odmienne załamywanie światła. Przy wyborze mebli musisz się dobrze zastanowić, czy faktycznie ich barwa oraz faktura będą pasować do kolorowych rabat i innych elementów znajdujących się w ogrodzie.
Co zrobić, jeżeli nie możesz się zdecydować na żaden kolor mebli ogrodowych?
Pamiętajmy, iż dobór kolorów wyposażenia do ogrodu nie musi być ostateczny. Można kupić meble o wymiennych elementach kolorystycznych (np. wymienne pokrowce czy poszycia poduszek), a niektóre tworzywa da się przemalować.
Pamiętajmy, iż kolor mebli ogrodowych może blaknąć z upływem czasu. Aby temu zapobiec, stosujmy specjalne impregnaty czy inne powłoki chroniące przed promieniowaniem UV. Ogromny wpływ ma również jakość materiałów, z jakich zostały wykonane produkty.
Weź pod uwagę także uniwersalną zasadę, iż jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne ją zmniejszają. jeżeli więc narzekasz na brak miejsca w ogrodzie, może warto postawić na biel, beże czy delikatne szarości?
Meble a kolory w ogrodzie – podsumowanie
Zależności, które zachodzą pomiędzy kolorami, a różnymi elementami otoczenia, są dosyć skomplikowane. Tworząc własną aranżację ogrodu, warto konsekwentnie trzymać się jednego stylu i pamiętać o podstawowych zasadach doboru kolorów – harmonii oraz kontraście. jeżeli zależy nam na podkreśleniu naturalnego charakteru przestrzeni i wizualnemu dopasowaniu mebli do otaczającej ich roślinności, to najlepiej postawić na elementy rattanowe, wiklinowe bądź drewniane.