Jad czarnej wdowy, albo sekcja karpia. Przeboje Nocy Biologów

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Jad czarnej wdowy, albo sekcja karpia. Przeboje Nocy Biologów


Ugryzienie niektórych pająków ptaszników pod względem bólu przypomina użądlenie pszczoły. Natomiast jad czarnej wdowy może zabić. To tylko kilka z wielu ciekawostek, które poznali uczestnicy Nocy Biologów. Największa impreza popularyzująca naukę w naszym województwie odbywa się tradycyjnie w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Wybrane pająki ze swojej kolekcji pokazywała Sandra Duda, studentka instytutu.

– Staramy się przybliżyć ogólną budowę ptaszników, ich mechanizmy obronne, jad. Prezentujemy kilka najpospolitszych gatunków popularnych w hobbystycznych hodowlach. Opowiadamy o tym, jak taka hodowla wygląda, podpowiadamy, jak zacząć hodowlę pająków u siebie w domu – mówi Sandra Duda.

Oprócz żywych pająków można było zobaczyć też skorpiona oraz obejrzeć pod binokularem wylinki ptaszników. Pająki są prezentowane na 3 piętrze Instytutu Biologii. Na tym samym poziomie mają miejsce sekcje karpia. Piętro wyżej natomiast uczniowie mogą spróbować swoich sił jako anatomowie i zrobić dysekcję serca świni. Za skalpele chwycili między innymi Maks, Zuzia i Marcel ze Szkoły Podstawowej w Bilczy.

– Bardzo interesujące to było. Można było zajrzeć do wnętrza serca – opowiada Maks. Zuzia dodaje, iż można było sporo się nauczyć, bowiem serce świni jest bardzo podobne do ludzkiego. Marcel przyznaje, iż początkowo na widok krwi miał pewne opory, ale jak już zaczął kroić mięsień, to bardzo mu się to spodobało.

Niestety na Noc Biologów nie dotarły płazy, gady i ryby, które mieli przywieźć pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Dariusz Wiech, edukator tłumaczy, iż z powodu mrozu taki transport nie byłby bezpieczny dla zwierząt.

– Ale nie przyjechaliśmy z pustymi rękami. Na naszych zajęciach dzieci mogą nauczyć się rozpoznawania wodnych bezkręgowców – zapewnia.

– Skupiliśmy się na tych najmniejszych zwierzętach. Ale są one też bardzo ciekawe. Czasem kąpiemy się w rzece, łapiemy jakiegoś zwierzaka i nie mamy pojęcia co to jest. Na naszych warsztatach mamy w pigułce informację jak rozpoznać, iż to jest na przykład kiełż, czy inne stworzonko. Dzieci mogą same oznaczyć na przykład jętki ale też pijawki – dodaje Dariusz Wiech.

Podczas Nocy Biologów można też dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat zdrowej diety, sprawdzić jaką mamy grupę krwi, a choćby zajrzeć do wnętrza komórki. Impreza potrwa do godziny 21.00.


Idź do oryginalnego materiału