Nie tylko smaczne, ale także atrakcyjne wizualnie owoce sprawiły, iż pochodząca z Nowej Zelandii jabłoń ‘Gala’ na dobre zagościła w polskich sadach, ogrodach i na działkach. Jej smaczne jabłka nadają się do spożywania na surowo, można je także przeznaczyć do przetworzenia bądź suszenia. Jest to o tyle łatwe, iż ‘Gala’ bardzo obficie owocuje. Czym wyróżnia się jabłoń ‘Gala’? Jak ją pielęgnować? Jak sadzić jabłoń ‘Gala’?
SPIS TREŚCI
- Jabłoń ‘Gala’ – charakterystyka
- Jak pielęgnować Jabłoń ‘Gala’?
- Jak sadzić jabłoń ‘Gala’?
Jabłoń ‘Gala’ – charakterystyka
Jabłoń ‘Gala’ (Malus domestica) zaliczana jest do odmian zimowych. Jest podatna na formowanie, obficie owocuje, wzrost można scharakteryzować jako średnio-silny.
Cechy wyróżniające jabłoń ‘Gala’:
-
Wygląd
Jabłoń ‘Gala’ osiąga zwykle od 3 do 4 metrów wysokości. Zaokrąglona korona jest stosunkowo szeroka i silnie rozgałęziona. Liście zielone, eliptyczne o piłkowanych brzegach.
-
Owoce
Jabłoń ‘Gala’ słynie z wyjątkowo smacznych owoców, których miąższ jest chrupiący, soczysty i słodki. Lekko spłaszczone jabłka są średniej wielkości. Jasnoczerwona skórka poprzecinana jest żółtymi paskami.
-
Owocowanie
Jabłonie ‘Gala’ zwykle owocują późną jesienią. Warto podkreślić, iż dojrzałość konsumpcyjną jabłka uzyskują po kilku tygodniach leżakowania. Owoce dojrzewają stopniowo, co pozwala na zbieranie ich przez dłuższy okres.
-
Wymagania
Jabłonie ‘Gala’ preferują umiarkowany klimat oraz nasłonecznione stanowiska. Gleba powinna być przepuszczalna oraz bogata w składniki odżywcze.
Jak pielęgnować Jabłoń ‘Gala’?
Jabłonie ‘Gala’ cenione są ze względu na ich wydajność oraz odporność na wiele chorób.
Drzewo owocowe może być rozmnażane przez szczepienie na podkładkach jabłoni innych odmian. Pielęgnacja obejmuje regularne nawadnianie, nawożenie i ochronę przed szkodnikami i chorobami.
Jabłoń ‘Gala’ potrzebuje regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy. Gleba powinna być wilgotna, ale nieprzemoczona.
Zdrowy wzrost i obfite plony zapewni regularne nawożenie. istotny jest równoważne dokarmianie drzew owocowych na wiosnę, przy czym, warto przypomnieć, iż zbyt duże ilości nawozu azotowego zwykle prowadzi do nadmiernego rozrostu gałęzi kosztem liczby i jakości owoców.
Wczesną wiosną przed rozwojem pąków, należy jabłoń przycinać. Pozwoli to usunąć uszkodzone, chore lub martwe gałęzie. Przycina się także gałęzie mocno zagęszczone. Zabieg ma na celu poprawę nasłonecznienia wewnętrznych partii oraz poprawia wentylację.
Jak sadzić jabłoń ‘Gala’?
Jabłoń ‘Gala’ sadzi się na 30 dni przed spodziewanym nadejściem nocnych przymrozków.
Przed zakupem sadzonek na https://www.sadowniczy.pl/ należy przygotować odpowiednie stanowisko. Powinno być one nasłonecznione oraz dobrze przewietrzone. Nie można sadzić jabłoni w miejscach zalegania wody.
W dalszej kolejności należy wykonać czynności zmierzające do posadzenia sadzonki:
- Przygotowanie gleby;
- Wykopanie dołków;
- Sadzenie;
- Nawodnienie i nawożenie;
- Przycinanie.
Przygotowanie gleby
Jabłoń ‘Gala’ wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby o odczynie lekko kwasowym do lekko zasadowego (pH 6,0-7,5). Przed sadzeniem dobrze jest poprawić jej strukturę i skład, dodając kompost lub obornik.
Wykopanie dołków
Rozmiary przygotowanych dołków powinny stanowić dwukrotność szerokości korzeni jabłoni. Minimalne odległości między dołkami dla sadzonek powinny wynosić od 150 do 300 cm. Pomiędzy rzędami jabłonek należy zachować minimum 300 cm odstępu.
Sadzenie
Po przełożeniu jabłoni ‘Gala’ do dołka korzenie powinny zostać delikatnie rozłożone na boki. Ważne jest, by szyjka korzeniowa (miejsce, gdzie korzenie przechodzą w łodygę) usytuowana była na poziomie gleby.
Nawodnienie i nawożenie
Po posadzeniu sadzonkę należy obficie podlać. Nawożenie powinno odbywać się wczesną wiosną, przy wykorzystaniu nawozu o zrównoważonym składzie, dostosowanego do drzew owocowych.
Przycinanie
Należy pamiętać o regularnym przycinaniu jabłoni, aby zachować jej formę, poprawić przewiewność i pobudzić wzrost nowych pędów. Przycinanie przeprowadza się wczesną wiosną przed rozwojem nowych pąków.
Jabłoń ‘Gala’ jest odporna na mróz oraz choroby. Warto jednak pamiętać o usuwaniu opadłych jesienią liści. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia parcha jabłoni.
Fot główna: materiał Partnera