Inwestujemy miliony złotych w rozwój Instytutu Zootechniki. Te pieniądze zwrócą się w efektach badań i odkryciach naukowych (WYWIAD)

6 godzin temu

– Nie możemy także zapominać, iż badania prowadzone w Instytucie mają przede wszystkim charakter praktyczny. Oznacza to, iż współpracujemy z przemysłem i otoczeniem społecznym poprzez wdrażanie wyników naszych badań do praktyki gospodarczej. A zatem – co zawsze podkreślam – dbamy o zdrowie Polaków – mówi dr inż. Tomasz Jacek, dyrektor Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach.

Redakcja: Instytut Zootechniki – PIB w Balicach aktywnie rozwija infrastrukturę badawczą, a także realizuje wiele inwestycji na terenie jednostki. Jaki jest cel tych działań?

Tomasz Jacek: Inwestycje w infrastrukturę to najważniejszy element rozwoju naszego Instytutu. Działamy na rzecz nauki, badań, a także wdrażania nowoczesnych technologii w zootechnice. Chcemy być w tym zakresie jednostką referencyjną. Dbałość o zaplecze badawcze, w tym modernizację laboratoriów oraz budowę nowych obiektów, takich jak chociażby Centrum Akwakultury, pozwala nam na prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie. Nie byłoby to możliwe bez zapewnienia odpowiednich warunków pracy naszym znakomitym badaczom i pracownikom. Tylko dzięki stworzeniu nowoczesnej przestrzeni badawczej będziemy mogli prowadzić badania na najwyższym poziomie i być liczącym się – zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym – instytutem badawczym.

Redakcja: Skoro mówimy o Centrum Akwakultury – jakie dokładnie badania będą tam prowadzone i jakie korzyści przyniesie ta inwestycja?

Tomasz Jacek: Centrum Akwakultury to nowoczesny obiekt, który powstaje z myślą o prowadzeniu badań w zakresie hodowli ryb i akwakultury morskiej. W ramach tego projektu powstaną specjalistyczne laboratoria, pomieszczenia dla akwariów oraz basenów badawczych. Dzięki temu będziemy mogli prowadzić badania nad nowymi technologiami w hodowli, w tym nad optymalizacją warunków środowiskowych i dietą zwierząt wodnych. To niezwykle ważna dziedzina, mająca wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i ochronę zasobów naturalnych. Będą prowadzane tam więc badania o dużym znaczeniu nie tylko dla nas, ale i przyszłych pokoleń.

Redakcja: Instytut realizuje także inne ważne projekty inwestycyjne, jak np. budowa płyt obornikowych w części Instytutu, która znajduje się tuż obok Balic – w Aleksandrowicach. Jakie jest znaczenie tego projektu?

Tomasz Jacek: Aby być precyzyjnym powstają tam płyty obornikowe ze szczelnymi zbiornikami na gnojowicę. Inwestycja ta jest szczególnie istotna. Przede wszystkim zapewnia nam możliwość odpowiedniego składowania i przetwarzania obornika, co jest niezbędne dla prowadzenia działalności hodowlanej zgodnie z najwyższymi światowymi kanonami. To także inwestycja w przyszłość, ponieważ pozwoli nam lepiej zarządzać odpadami, które z kolei mogą zostać wykorzystane jako nawóz naturalny. Inwestycja ta to więc krok w kierunku wyznaczania standardów prośrodowiskowych i ekologicznych w procesie hodowli zwierząt.

Redakcja: Nie jest tajemnicą, iż siedziba Instytutu znajduje się w pałacu Radziwiłłów w Balicach. Budynek ten również wymaga inwestycji…

Tomasz Jacek: Tak, mamy to szczęście, iż pracujemy w pięknym, historycznym budynku. W związku z tym jesteśmy zobowiązani do dbałości o jego stan. Konieczny remont pałacu Radziwiłłów – to z jednej strony część naszych działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, z drugiej zaś to także inwestycja, która ma na celu podniesienie jakości infrastruktury konferencyjnej i biurowej Instytutu. W murach Pałacu realizowane są spotkania naukowców, sympozja i konferencje. To wizytówka zarówno naszego dziedzictwa narodowego, jak i – w obecnej chwili – samego Instytutu. Przy okazji wspomnę, iż nie zapominamy o pozostałych naszych obiektach. Inwestujemy też w budynek główny. Do końca roku skończy się remont pomieszczeń na trzecim piętrze– co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał najnowocześniejszego wyposażenia Zakładu Biologii Molekularnej Zwierząt zakupionego ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Redakcja: Wszystko o czym wspomniał Pan Dyrektor, w tym: rozwój infrastruktury, inwestycje w Aleksandrowicach czy remont w Pałacu brzmi bardzo interesująco, jednak nie sposób pominąć kwestii finansowych. Jaki jest koszt tych działań i skąd pochodzą środki?

Tomasz Jacek: Bez wątpienia to ambitne i kosztochłonne plany. Planujemy przeznaczyć na nie blisko 6 milionów złotych. Warto jednak podkreślić, iż te środki to nie tylko fundusze Instytutu, ale także efekt naszych starań o pozyskanie zewnętrznych dotacji. Na przykład całkowity koszt 3,7 miliona złotych na budowę Centrum Akwakultury pochodzi z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Bez tego wsparcia realizacja wszystkich zamierzonych celów w tak krótkiej perspektywie czasowej nie byłaby możliwa. Wierzę, iż to dopiero początek naszych inwestycji.

Redakcja: Podsumowując, jaka jest Pana wizja funkcjonowania i rozwoju Instytutu?

Tomasz Jacek: Jak wspomniałem na wstępie, chciałbym aby Instytut Zootechniki – PIB w Balicach był jednostką referencyjną i liczącą się w kraju, a choćby na świecie centrum badawczym. Nie jest to możliwe bez inwestycji w kadrę naukowo – badawczą oraz infrastrukturę. Z tego też względu opracowaliśmy długoterminową strategię modernizacji i rozwoju zaplecza badawczego. Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w praktyce hodowlanej oraz otwartość na nowe technologie, a także stosowanie rozwiązań prośrodowiskowych to w tej chwili nasze priorytety. Kolejnym aspektem jest – popularne obecnie, ale jakże trafne określenie – badawcze usieciowienie Instytutu. Mam tutaj na myśli współpracę z rodzimymi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi, która stanowi jeden z zasadniczych filarów naszej działalności, a także zacieśnianie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W tym zakresie angażujemy się w krajowe i międzynarodowe projekty badawcze, co pozwala nam budować pozycję lidera w dziedzinie zootechniki. Nie możemy także zapominać, iż badania prowadzone w Instytucie mają przede wszystkim charakter praktyczny. Oznacza to, iż współpracujemy z przemysłem i otoczeniem społecznym poprzez wdrażanie wyników naszych badań do praktyki gospodarczej. A zatem – co zawsze podkreślam – dbamy o zdrowie Polaków.

Redakcja: Dziękujemy za rozmowę.

Tomasz Jacek: Zanim się pożegnam pozwoli Pan/Pani, iż – korzystając z okazji – chciałbym podziękować mojemu zastępcy, Tomaszowi Szanserowi, który odpowiada za inwestycje realizowane w ramach Instytutu. Przytoczone powyżej przykłady wskazują na zakres wyzwań, z jakim musi się mierzyć.

Zapraszam także do śledzenia aktualności dotyczących funkcjonowania Instytutu relacjonowanych na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

(materiał partnerski)

Idź do oryginalnego materiału