Z danych serwisu Otodom wynika, iż w czerwcu 2025 roku najczęściej kupowane były mieszkania z dodatkową przestrzenią, taką jak balkon (131 tysięcy lokali), taras (27 tysięcy) czy ogród (26,5 tysięcy). Dla wielu nabywców takie udogodnienie jest niezwykle ważne, jednak utarło się, iż za tę przyjemność trzeba dodatkowo zapłacić. Choć w przypadku mieszkań na rynku wtórnym tak właśnie jest, deweloperzy przyjęli nieco inną taktykę.
REKLAMA
Zobacz wideo Dom w Hiszpanii nieprzemyślaną fanaberią? "Polacy nie chcą słyszeć, iż coś może być nie tak"
Mieszkania z balkonem na sprzedaż. To bardziej się opłaca
Mimo rosnącej sprzedaży mieszkań z balkonami coraz mniej osób w trakcie szukania lokum ogranicza się do konkretnych udogodnień. Zaledwie 3 proc. wszystkich wyszukiwań na rynku nieruchomości dotyczyło balkonów, a ogrodów i tarasów 1 proc. To jednak nie oznacza, iż dodatkowe przestrzenie tracą na wartości. w tej chwili postrzegane są po prostu jako standard.
To sugeruje, iż tego typu udogodnienia zewnętrzne są postrzegane jako standard rynkowy, a nie element premium nieruchomości mieszkaniowych. Balkon mniejszy czy większy to przestrzeń, która wielu klientom wydaje się czymś oczywistym
- wyjaśnia Milena Chełchowska, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom, cytowana przez portal eGospodarka.pl. Wciąż jednak największe zainteresowanie budzą różnice w cenach mieszkań z balkonami oraz tych nieposiadających takiej przestrzeni. Ogromne zaskoczenie może stanowić fakt, iż w czerwcu tego roku lokale bez balkonu lub ogrodu od deweloperów osiągały najwyższą średnią cenę za metr kwadratowy.
Mieszkania w stanie deweloperskim na sprzedaż. Bez balkonów są tymi najdroższymi
Z analizy portalu Otodom wynika, iż na rynku pierwotnym mieszkania z balkonami kosztowały w czerwcu 2025 roku średnio 12,4 tysiąca złotych za metr kwadratowy, co daje wzrost o 3,5 proc. w stosunku rok do roku. Na rynku wtórnym cena takich mieszkań wynosiła średnio 13,2 tysiące złotych za metr kwadratowy. Najwyższą kwotę zanotowano natomiast w przypadku lokali od deweloperów, które nie posiadały dodatkowej przestrzeni. Tutaj średnia cena wynosiła aż 14,4 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Był to również największy wzrost cen w stosunku rok do roku - równy blisko 6 proc. W przypadku rynku wtórnego takie mieszkania były zaś najtańsze. Skąd biorą się takie różnice? Mimo iż badania portalu Otodom wskazują, iż balkony, tarasy i ogrody przez cały czas mają dla Polaków ogromne znaczenie, inne udogodnienia mogą być dla nich kluczowe. Wszystko sprowadza się jednak do tego, iż w tej chwili "rynek deweloperski rządzi się swoimi prawami".
Sprawdź również: 5 lat więzienia za 180 km/h. Z ekspresówki do aresztu trafisz w kilka sekund
Fakt, iż balkon jest ważnym dla nas miejscem domu, potwierdza też to, iż jest jednym z dziesięciu podstawowych filtrów zaznaczonych podczas wyszukiwania mieszkania na sprzedaż lub wynajem - obok ceny, metrażu oraz liczby pokoi. Jednak na rynku mieszkaniowym widoczne jest w tej chwili zjawisko świadczące o tym, iż rynek deweloperski rządzi się swoimi prawami. o ile nieruchomości bez balkonów czy tarasów budowane przez deweloperów są droższe od tych z tymi udogodnieniami, to znaczy, iż dla wielu klientów bardziej liczy się na przykład lokalizacja oraz wysoka jakość wykończenia lokalu niż balkon
- komentuje Milena Chełchowska. Z czerwcowych analiz wynika zatem, iż za metr kwadratowy lokalu bez balkonu lub ogródka płaci się średnio o 16 proc. więcej niż za mieszkanie z taką przestrzenią.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.