Hortensje źle znoszą upały. Zrób to, by ochronić je przed więdnięciem

top.pl 20 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /Pixel


Nadeszła fala upałów. Wiele osób cieszy się z takiej pogody w trakcie urlopu, jednak ogrodnicy załamują ręce. Hortensje mogą ucierpieć przez żar lejący się z nieba, dlatego warto ochronić je przed palącym słońcem. Sprawdź, co zrobić, żeby krzewy zachowały swoją kondycję podczas upalnych dni.

Hortensje zaczynają kwitnąć już w czerwcu, ciesząc nasze oczy wielkim, kulistym lub stożkowanym gronem kwiatów. Nic dziwnego, iż tak wielu ogrodników wybiera je do swojego ogródka. O te rośliny należy odpowiednio zadbać, zwłaszcza w tracie upałów. Właśnie wtedy są narażone na usychanie i więdnięcie.

Dlaczego upały mogą poważnie zaszkodzić hortensjom?

W okresach długotrwałej suszy hortensje mogą ucierpieć - ich kwiaty zaczynają gwałtownie usychać, a liście więdnąć. Wówczas może dojść do znacznego pogorszenia kondycji, choćby w ciągu kilku godzin w trakcie upalnego dnia.

Wszystko przez szybkie parowanie wody z delikatnych liści i kwiatów. Płytki system korzeniowy roślin nie nadąża z uzupełnianiem płynów. W związku z tym krzew wygląda na osłabiony, ale również staje się mniej odporny na choroby i mróz w kolejnym sezonie.

Na szczęście hortensja z brązowymi liśćmi i suchymi kwiatami jest do uratowania. To wspomniane ograniczenie parowania jest mechanizmem obronnym przed upałami. Nie oznacza całkowitego obumarcia rośliny.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak uprawiać uczep złocisty? To najpiękniejsza letnia roślina na balkon

Jak uratować wysuszone przez słońce hortensje?

Wysuszone przez słońce hortensje uratujemy dzięki zmianie pielęgnacji. Przy zastosowaniu konkretnych zasad odżyją i znowu będą wypuszczać nowe pędy. Co zatem należy zrobić?

Przede wszystkim podlewajmy rośliny codziennie, zalewając obficie ich podstawę. Dzięki temu woda dotrze do głębokich warstw korzeni. Nie wyparuje szybko, jeżeli będziemy nawadniać je rano lub wieczorem.

Ograniczymy parowanie wody, a tym samym uchronimy korzenie przed parowaniem dzięki ściółkowaniu. Warto więc zabezpieczyć podłoże korą sosnową, liśćmi, słomą lub kompostem.

Hortensję posadzoną w pełnym słońcu zasłońmy białą agrowłókniną, siatką cieniującą czy choćby parasolem. Doniczkowe okazy przenieśmy w zacienione miejsce na czas upałów.

Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, warto powstrzymać się od nawożenia, które mogłoby obciążyć okaz. To samo dotyczy usuwania wysuszonych kwiatów. Pamiętajmy, iż pełnią funkcję ochrona dla pąków znajdujących się pod spodem. W związku z tym należy przyciąć je dopiero po upałach.

Jak ochronić hortensję przed suszą w przyszłości?

Przed posadzeniem nowych krzewów hortensji, warto wybrać odpowiednie stanowisko, czyli takie, gdzie słońce jest rano, a cień po południu. Wtedy nie zostaną wysuszone przez intensywne promienie słoneczne.

Możemy kupić gatunki, które są odporne na suszę. Mowa o hortensji krzewiastej albo dębolistnej.

Polecamy również zafundowanie okazom systemu kropelkowego. Dzięki niemu krzewy będą nawadniane regularnie i oszczędnie, co zapobiegnie wysuszeniu.

Zobacz też:

Rozsyp to w lipcu obok piwonii. w okresie wystrzelą kwiatami jak z procy

Zrób to z roślinami w czasie upałów. Ogród nie zamieni się w pustynię

Upały zmęczyły jukę ogrodową? Zasil ją tym, a gwałtownie wróci do formy

Idź do oryginalnego materiału