Holandia w nietypowy sposób realizuje cele środowiskowe. Mieszkańcy mogą wystartować w konkursie na największą liczbę…wyrwanych płyt chodnikowych. Zwycięska gmina pozbyła się aż 140 tys. płyt!
Trawa zamiast kostki brukowej
Tereny zielone nie tylko zapewniają schronienie przed słońcem i zmniejszają emisję CO2, ale też wpływają pozytywnie na cyrkulację wody. To właśnie na ten aspekt zwrócili uwagę holenderscy naukowcy, którzy zainicjowali akcję “tegelwippen”, czyli wyrywania płyt chodnikowych.
Mieszkańcy Holandii są zachęcani do usuwania płyt betonowych ze swoich ogródków i sadzenia na ich miejsce trawy lub kwiatów. Cała akcja przerodziła się w konkurs – zdjęcia ogrodów można umieszczać na przeznaczonej do tego platformie, na której odbywa się głosowanie. Według strony konkursu, w 2024 roku wyrwano 5,5 mln płyt chodnikowych! Rywalizacja toczyła się pomiędzy 200 gminami.
– Gdy płytki zastąpimy trawą, klombami, drzewami i ogrodami fasadowymi, Holandia stanie się bardziej odporna na zmiany klimatu, bardziej komfortowa dla owadów i zwierząt, chłodniejsza w upalne dni i o wiele piękniejsza – pisze na swojej stronie internetowej organizator konkursu i agencja kreatywna, Frank Lee.
Zwycięska gmina pozbyła się 400 tys. płyt!
W konkursie wygrali mieszkańcy Venlo, Vlaardingen i Halderberge, którzy otrzymali “złotą łopatę” za wyrwanie największej ilości płyt chodnikowych na swojej posesji. Gmina Venlo została nagrodzona symboliczną “złotą płytką” – w całej gminie wyrwano aż 414 395 płyty!
– Jesteś szczęśliwszą osobą, gdy mieszkasz w zielonym otoczeniu, więc każda przewrócona płyta to 900 centymetrów kwadratowych potencjalnego szczęścia. Jesteś również zdrowszy, a jakby tego było mało, możesz pomóc rozwiązać problemy związane ze zmianami klimatu – tłumaczy inicjator projektu.
Według Królewskiego Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego, czekają nas coraz częstsze i intensywniejsze opady deszczu. W 2023 roku odnotowano rekordową liczbę opadów na terenie Holandii. W obliczu tych zmian zieleń jest niezbędna – to właśnie ona działa jak “gąbka” wchłaniająca nadmiar opadów.
Źródła: euronews.com, theguardian.com
Fot. Canva