Jak dbać o paprotkę, aby była bujna, a jej liście pozbawione brązowych przebarwień? ABC pielęgnacji

2 godzin temu
Zdjęcie: iStock


Jak dbać o paprotkę w domu? Paprotka to jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Bujne liście paprotki mogą być piękną dekoracją każdego wnętrza, jednak niekiedy zdarza się, iż paprotka nie rozwija się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak należy pielęgnować paprotkę? Podpowiadamy.
Jak dbać o paprotkę? Poznaj wymagania rośliny dotyczące optymalnego stanowiska i warunków uprawy i ciesz się przepiękną dekoracją swojego wnętrza.

REKLAMA







Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!



Paprotka - roślina, która pasuje do każdego wnętrza
Paprotka to jedna z najpopularniejszych roślin w naszych domach i nie tylko. Paprotkę możemy spotkać także w szkołach, urzędach czy innych przestrzeniach publicznych. Delikatne liście paprotki nadają przytulności każdemu wnętrzu, a ich wygląd często kojarzy się z egzotycznym klimatem.





Tym sposobem sprawisz, iż paprotka będzie rosła jak nigdy wcześniej. Wystarczy kilka łyżeczek Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Dekoracyjny wygląd paprotki to jej duża zaleta, ale warto wiedzieć, iż posiadanie paprotki niesie za sobą także inne korzyści. Paprotka ma zdolność pochłaniania szkodliwych substancji z powietrza, dzięki czemu może skutecznie wpłynąć na poprawę jakości powietrza w naszym domu lub mieszkaniu. Warto wiedzieć także, iż paprotki wpływają na zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu, co jest bardzo istotne zwłaszcza w okresie grzewczym.


Paproć domowa - optymalne stanowisko
W jakim miejscu paproć domowa czuje się najlepiej? o ile szukamy optymalnego stanowiska dla naszej paprotki, powinniśmy postawić na miejsce półcieniste. Paprotki - jak każde rośliny - potrzebują światła słonecznego, jednak zbyt duża jego ilość może powodować wysuszenie i poparzenie liści.



Paprotki najlepiej odnajdują się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, ponieważ ich naturalnym środowiskiem życia są gęste, zacienione lasy. Paprotkę można ustawić np. w łazience lub kuchni, jednak należy uważać, aby nie znajdowała się zbyt blisko kaloryfera.





Zamiast wylewać do zlewu, podlej paprotkę Unknown Wong/ unsplash.com


Choć paprotki dobrze odnajdują się w miejscach półcienistych, to jednak nie należy z tym przesadzać. Ustawienie rośliny w ciemnym kącie może sprawić, iż liście staną się nadmiernie blade. Warto wiedzieć także, iż paprotka nie lubi przeciągów.
Paprotka - podlewanie rośliny
Czego jeszcze nie lubi paprotka? Podlewanie rośliny to temat, który może budzić pewne wątpliwości. Paprotka lubi pomieszczenia wilgotne, a o ile chodzi o podłoże, to należy zadbać o to, aby nie było nadmiernie mokre. Zbyt duża wilgoć może powodować gnicie korzeni i uszkodzenie rośliny.



Latem ziemia w doniczkach wysycha szybciej i wówczas warto podlewać paprotkę co 2-3 dni. Zimą zwykle wystarczy podlewanie raz w tygodniu, jednak zawsze należy sprawdzać poziom wilgotności ziemi w doniczce. Kiedy tylko poczujemy, iż jest zbyt sucha, to znaczy, iż nastała odpowiednia pora na podlanie rośliny.





Paprotka domowa Fot. Sasha Kim / Pexels


Konieczność (lub nie) podlania rośliny najłatwiej sprawdzić poprzez dotyk ziemi w doniczce, ale możemy również podnieść doniczkę. o ile jest stosunkowo ciężka, to oznacza, iż wilgoć pozostało na odpowiednim poziomie.
Jak pielęgnować paprotkę? Przesadzanie rośliny
Jak pielęgnować paprotkę? Istotnym aspektem pielęgnacji rośliny, jest jej przesadzanie. Młode paprotki warto przesadzać co roku. Starsze okazy można przesadzać raz na 2-3 lata. Do przesadzania należy wybrać doniczkę o kilka centymetrów większą niż ta, w której roślina w tej chwili się znajduje.



Przed przesadzeniem, roślinę należy bardzo obficie podlać. Delikatnie wyjmujemy paprotkę z doniczki, zważając na to, aby nie uszkodzić jej systemu korzeniowego. Z korzeni usuwamy stare podłoże i delikatnie je rozluźniamy. Na dno nowej doniczki wsypujemy warstwę drenażu, a następnie dodajemy świeżą ziemię. Wkładamy paprotkę i uzupełniamy ziemią tak, aby korzenie były bardzo dokładnie pokryte. Po przesadzeniu ponownie podlewamy roślinę.


Pielęgnacja paproci - skąd biorą się brązowe liście?
Pielęgnacja paproci nie jest trudnym zadaniem, jednak - jak każda czynność - wymaga uwagi i dokładności. Niekiedy na liściach naszej paprotki możemy zaobserwować brązowe plamy. Za taki stan rzeczy może być odpowiedzialnych kilka czynników.
Po pierwsze, może to być wina zbyt suchego powietrza. Paprotki lubią wilgoć, a gdy nie mają zapewnionego optymalnego jej poziomu, mogą tracić kolor i stawać się brązowe. Kolejna ważna kwestia, to wilgoć w samej doniczce. Paprotki źle reagują zarówno na przelanie, jak i wysuszenie. Zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały poziom wilgoci w doniczce może objawiać się właśnie brązowieniem liści. Na kondycję paprotki mogą niekorzystnie wpływać także przeciągi oraz szkodniki. Szkodnikami, które najczęściej atakują paprotki są mszyce i przędziorki. Należy je zwalczać przy pomocy specjalistycznych preparatów.
Zobacz też: Gdzie powinien stać aloes w domu? Jak go podlewać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania
Idź do oryginalnego materiału