Hoya to roślina pnąca z rodziny toinowatych. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa, ale w naturze należy do epifitów, czyli gatunków żyjących na innych roślinach, które służą im jako podpora. Pędy hoi rosną na kilka metrów długości. Jej kwiaty kształtem przypominają niewielkie gwiazdki, zwykle rosnące w baldachach. W zależności od odmiany, kwiaty hoi mogą być koloru białego, żółtego lub różowego. Liście z kolei są ciemnozielone lub posiadają niewielkie przebarwienia na krańcach.
REKLAMA
Zobacz wideo
Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!
Hoja ma wiele odmian. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, ale zanim zdecydujemy się na zakup, warto zapoznać się z informacjami na temat warunków, jakich potrzebuje do adekwatnego rozwoju. Dzięki temu roślina będzie się czuła dobrze w naszym wnętrzu, a to na pewno zaprocentuje.
Hoya kerrii, carnosa, bella - czym wyróżnia się każda z nich?
Najczęściej w domowej uprawie spotykana jest hoya kerrii, hoya carnosa oraz hoya bella. Hoya kerrii niekiedy bywa także żartobliwie nazywana hoją walentynkową, ponieważ jej liście kształtem przypominają serca. Wyróżnia się bardzo intensywnym zapachem. W sprzedaży spotykana jest zwykle w formie ukorzenionego liścia, który wydaje pęd po ok. 2 latach. Hoya carnosa (różowa) to odmiana wyróżniająca się dekoracyjnymi kwiatostanami, które również wydzielają bardzo intensywny zapach. Hoya bella (piękna) to jeden z najmniejszych gatunków hoi. Roślina posiada lancetowate liście, a jej kwiaty mają kształt pięcioramiennych białych gwiazdek z różowym środkiem.
Hoja kwiat doniczkowy - stanowisko uprawy. O czym warto wiedzieć?
W jakich warunkach najlepiej czuje się hoja? Kwiat doniczkowy wymaga specjalnych warunków, aby mógł rozwijać się bez przeszkód. Każda odmiana może mieć swoje indywidualne preferencje (np. hoja różowa woli znacznie niższą temperaturę niż hoja piękna), ale generalnie hoja to roślina, która dobrze czuje się w częściowo zacienionych miejscach, bez bezpośredniego dostępu światła. Światło ma duże znaczenie w pielęgnacji rośliny. o ile będzie padało pod niewłaściwym kątem (np. będzie go za dużo), roślina może nie kwitnąć i wówczas należy ją przestawić w miejsce, które bardziej odpowiada jej wymaganiom.
Dlaczego hoja nie kwitnie? Oto możliwe przyczyny
Jak już wiemy, niewłaściwe stanowisko może być jednym z czynników wpływających na to, dlaczego hoja nie kwitnie. Hoja, jak każda roślina "egzotyczna", ma swoje wymagania i aby cieszyć się nią w pełni, należy zadbać o stworzenie preferowanych przez nią warunków bytowania. Innym powodem, dlaczego hoja nie kwitnie, może być niewłaściwa pielęgnacja. W przypadku hoi różowej nie należy obrywać pędów, na której roślina kwitła, ponieważ jej kwiaty pojawiają się co roku na tych samych krótkopędach (w przeciwieństwie do hoi pięknej).
Jaka ziemia do hoi?
Nie bez znaczenia dla prawidłowego rozwoju rośliny pozostaje także ziemia. Jaka ziemia do hoi? Hoja potrzebuje ziemi przepuszczalnej, dlatego najlepiej sprawdzi się ziemia z torfem i piaskiem. Dzięki temu w korzeniach rośliny nie będzie gromadziła się woda, która mogłaby przyczynić się do ich gnicia. Warto również wspomnieć, iż hoja lubi mieć ciasno, dlatego nie należy spieszyć się zbytnio z wymianą doniczki na większą.
Hoja - rozmnażanie i podlewanie rośliny
W jaki sposób rozmnaża się hoja? Rozmnażanie rośliny nie jest trudne i nie powinno sprawić kłopotu choćby mało doświadczonym miłośnikom roślin. Pęd hoi należy umieścić w naczyniu z wodą i poczekać na wypuszczenie korzeni. Zawiązki korzeni powinny pojawić się po ok. kilku-, kilkunastu tygodniach. Warto dodać także kilka słów o podlewaniu rośliny. Żartobliwie mówiąc, hoja to idealny kwiat doniczkowy dla zapominalskich. Jest bardziej odporna na suszę niż przelanie, dlatego lepiej unikać zbyt częstego podlewania.
Hoja - kwiat trujący. Zachowaj ostrożność
Hoja, mimo iż bardzo piękna i oryginalna, to jednak kwiat trujący. Z kwiatostanów hoi wydziela się nektar o bardzo intensywnym zapachu. Nie on jednak jest szkodliwy dla człowieka. W liściach i łodygach hoi znajduje się sok mleczny, który wydostaje się na zewnątrz podczas uszkodzenia rośliny (np. przełamanie). Sok ten jest trujący dla człowieka, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przy roślinie trzeba wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Hoja powinna być trzymana poza zasięgiem dzieci i zwierząt.