Produkcja papieru toaletowego jest równoznaczna z wycinką miliona drzew i zanieczyszczeniem środowiska. Czy jest jakaś alternatywa? Okazuje się, iż tak. Podobne adekwatności ma tropikalna roślina, którą Kenijczycy uprawiają od lat. Czy ma szansę zyskać popularność w Europie?
Papier toaletowy a zmiany klimatu
Benjamin Mutembei, mieszkaniec Kenii, od 1985 roku uprawia na swojej posesji roślinę o nazwie Plectranthus barbatus. Jest popularna w całej Afryce ze względu na sprzyjający uprawie klimat. Roślina ta osiąga niemal 2 metry wysokości, przez co mieszkańcy traktują ją jako płot, oddzielający od siebie sąsiednie podwórka.
Okazuje się jednak, iż ta tropikalna roślina ma jeszcze jedno zastosowanie. Jej liście są pokryte małymi, miękkimi włoskami i wydzielają miętowo-cytrusowy zapach, a ich rozmiar przypomina… listek papieru toaletowego.
– Ta roślina jest używana w Afryce jako papier toaletowy od dawna. Kupuję nowoczesne rolki papieru toaletowego tylko wtedy, gdy wszystkie liście są zerwane – mówi Mutembei.
Wysokie ceny papieru toaletowego w Kenii wynikają z kosztów związanych z importem surowców, z których się go wytwarza. Co więcej, jego produkcję trudno uznać za ekologiczną. Według badań przeprowadzonych przez firmę Edge, zajmującą się ochroną środowiska, co roku na świecie wycina się około miliona drzew, aby produkować papier toaletowy.
– Typowy papier toaletowy składa się w 70-80% z krótkich włókien drewna liściastego i w 20-30% z długich włókien drewna liściastego – mówi Ronalds Gonzalez, profesor z Department of Forest Biomaterials na North Carolina State University.
Przemysł celulozowo-papierniczy odpowiada za wykorzystanie około 35% wycinanych drzew, pogłębiając tym samym kryzys klimatyczny. Wylesienie, utrata różnorodności biologicznej, erozja gleby i wymieranie gatunków – to tylko kilka z jego następstw.
Roślinny potencjał
Martin Odhiambo, pracujący w Narodowym Muzeum Kenii, próbuje przekonać do ekologicznego papieru toaletowego zwiedzających. Według niego, roślina ta może być stosowana również na innych kontynentach niż Afryka. Odhiambo organizuje w Kenii wykłady, podczas których przekonuje uczestników do zakupu sadzonek i wyjaśnia, jak hodować roślinę.
Inicjatywę przejął Robin Greenfield, działacz ekologiczny, który prowadzi organizację non-profit na Florydzie. W ramach kampanii pod hasłem “Hoduj własny papier toaletowy” uprawia ponad 100 roślin i rozdaje darmowe sadzonki Plectranthus barbatus.
Źródła: bbc.com, news.mongabay.com, robingreenfield.org
Fot. robingreenfield.org