Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku i jest jednym z najpopularniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. W grudniu gości w niemal każdym domu, aby pięknie przyozdobić wnętrze na okres świąteczny. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji może ponownie zakwitnąć, o czym wiele osób nie zdaje sobie pojęcia, traktując ją jako roślinę jednoroczną. Co zatem należy zrobić, aby zachować gwiazdę betlejemską na długi czas?
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej — najważniejsze kwestie
Gwiazda betlejemska, a adekwatnie to wilczomlecz nadobny czy też poinsecja, jest niezwykle widowiskową rośliną doniczkową, ale przy tym i dosyć wymagającą. Potrzeby oraz najważniejsze kwestie pielęgnacyjne wymagają sporego wkładu i zaangażowania, aby roślina mogła w pełni cieszyć swoim wyglądem.
Niestety warunki domowe nie spełniają potrzeb gwiazdy betlejemskiej, przez co ta przyniesiona ze sklepu gwałtownie zaczyna marnieć. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Przede wszystkim jest to zbyt suche powietrze, które powoduje opadanie liści. Ponadto poinsecja źle znosi zbyt obfite podlewanie, które z kolei przyczynia się do gnicia korzeni.
Zimą niestety długie okresy bez Słońca to norma, lecz nie jest to bez znaczenia dla gwiazdy betlejemskiej, która nie wzrasta przez brak światła. Co więcej, niskie temperatury i przeciągi również sprawiają, iż roślina słabo rośnie i marnieje. Zjawiskowa gwiazda betlejemska w okresie świąt Bożego Narodzenia, a także jej ponowne zakwitnięcie są jednak możliwe przy odpowiedniej pielęgnacji i zastosowaniu prostych trików.
Zobacz także: Widzisz to na monsterze? Dzięki temu z łatwością ją rozmnożysz
Co zrobić, aby gwiazda betlejemska przetrwała po przekwitnięciu?
Gwiazda betlejemska po przekwitnięciu zaczyna gubić liście, co jest naturalnym dla niej etapem. Wiele osób decyduje się wtedy na wyrzucenie tej rośliny, choć w rzeczywistości przechodzi ona w stan spoczynku, by przygotować się na nowy cykl i móc ponownie zakwitnąć. Wobec tego poinsecja, gubiąc liście, nie usycha i przy odpowiedniej trosce, może przetrwać do kolejnych świąt.
Wystarczy zadbać o kilka podstawowych kwestii. Oprócz zapewnienia wspomnianych już optymalnych warunków, gwiazdę betlejemską należy po przekwitnięciu przyciąć. Najlepiej, aby przycięcie rośliny sięgało jej 1/3 wysokości, co pobudzi wypuszczanie przez nią nowych pędów. Ponadto najważniejsze jest pamiętanie o okresie spoczynku rośliny. Trzeba więc dać roślinie odpocząć, przenosząc ją do chłodniejszego miejsca i zmniejszając podlewanie.
Tak jak w przypadku innych roślin doniczkowych, tak i dbając o gwiazdę betlejemską, należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu rośliny. W okresie wzrostu dobrze robić to co dwa tygodnie, stosując nawóz dla roślin kwitnących. Będąc właścicielem już kilkoletniej poinsecji, należy także zadbać o przesadzanie rośliny do większej doniczki i nowej gleby.
Tym sposobem roślina przetrwa w zdrowiu do kolejnych świąt. Po okresie spoczynku należy zwiększyć podlewanie i nawożenie. Chcąc, aby zdążyła zakwitnąć, można przykrywać roślinę kartonem lub innym materiałem przez około osiem tygodni, aby zapewnić jej krótkie dni. Nie należy zapominać o dostarczaniu w trakcie dnia odpowiedniej ilości światła. Choć gwiazda betlejemska jest dość wymagającą rośliną doniczkową, to z pewnością jej ponowne zakwitnięcie dostarczy ogromnej satysfakcji.
Może cię zainteresować: Zmieszaj te spryskaj i podlej rośliny. Szkodniki przestaną je atakować
Zobacz też:
Kwiaciarka zdradza, jak często podlewać grudnika. Dzięki temu będzie kwitł do wiosny
Dzięki tej odżywce paprotka wypuści nowe liście. Zrobisz ją w kilka sekund
Widzisz to na monsterze? Dzięki temu z łatwością ją rozmnożysz