Gwiazda betlejemska gubi liście? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Gwiazda betlejemska zachwyca pięknem bujnych czerwonych liści, które podkreślają świąteczny klimat w domu w okresie świąt Bożego Narodzenia. o ile jednak kwiat nie jest zdrowy, traci walory estetyczne. Nie wiesz, dlaczego poinsecja gubi liście? Sprawdź, jakie mogą być najczęściej występujące choroby gwiazdy betlejemskiej.

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja w okresie świąt zawsze jest królową wśród roślin doniczkowych. W grudniu roślina często gości na polskich stołach, szafkach i parapetach, ponieważ ludzie doskonale wiedzą, iż zadbana może być najpiękniejszą ozdobą mieszkania.

Jeśli ty także masz poinsecję w swoim mieszkaniu, jednak zauważyłeś, iż jej kondycja nie jest najlepsza, reaguj szybko. Dowiedz się, dlaczego poinsecja gubi liście, bo to nigdy nie jest przypadek. To może być wina zaniedbań w pielęgnacji albo choroby rośliny.

Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście? To znak, iż potrzebuje pilnej pomocy

Gwiazda betlejemska nigdy nie gubi liści bez przyczyny. jeżeli te opadają, albo ich piękny intensywny kolor blednie, jest to znak, iż z rośliną dzieje się coś niepokojącego.

Najprawdopodobniej poinsecja daje ci znak, iż potrzebuje pilnej pomocy, bo zachorowała, albo nie zapewniasz jej odpowiednich warunków uprawowych, w których mogłaby zdrowo się rozwijać.

Jak uprawiać gwiazdę betlejemską? W takich warunkach czuje się najlepiej

Temperatura w pomieszczeniu, w którym uprawiana jest poinsecja, powinna mieć od 18 do 21 stopni Celsjusza. Ziemia w jej doniczce musi być stale lekko wilgotna. Kwiat ten najlepiej czuje się, stojąc w jasnych (nie bezpośrednio nasłonecznionych) stanowiskach.

Możesz go postawić np. na stole pod lampą albo na parapecie. Gwiazda betlejemska preferuje żyzną, próchniczą glebę o odczynie pH oscylującym w granicach od 5 do 6,5.

Może cię zainteresować: To ostatni moment, by zadbać o magnolie w ogrodzie. Inaczej nie dotrwają do wiosny

Pielęgnacja rośliny, czyli jak podlewać gwiazdę betlejemską, by miała piękne liście?

Jeśli chcesz, by gwiazda betlejemska miała piękne liście, podlewaj ją regularnie, ale z umiarem. Do tego zabiegu zawsze wykorzystuj wyłącznie odstaną wodę o temperaturze pokojowej.

Alternatywnie możesz także zanurzyć ją w wodzie raz na 8-11 dni (w zależności od potrzeb rośliny). Roślina sama wyśle ci sygnał, iż potrzebuje podlewania. Rozpoznasz to po tym, iż górna warstwa jej gleby zdążyła już przeschnąć, a sama gwiazda betlejemska wydaje się lekka po podniesieniu.

Czytaj również: W grudniu nie zapomnij okryć tym berberysów. Przetrwają zimę bez szwanku

Przez ten błąd liście gwiazdy betlejemskiej często opadają i żółkną

Nie przesadzaj jednak z ilością wody podawanej roślinie. Opadające liście gwiazdy betlejemskiej, które zmieniają kolor, mogą być dowodem na uszkodzenie korzeni lub choroby grzybowej, która pojawiła się z powodu nadmiernego podlewania.

W takiej sytuacji najlepiej od razu przesadź roślinę do nowej doniczki Oczyść jej korzenie i napełnij skrzynkę świeżą, suchą glebą. Nie podlewaj jej od razu, tylko daj czas, by mogła odzyskać siłę.

Jak rozpoznać choroby gwiazdy betlejemskiej? Nie lekceważ tych sygnałów

Jeśli na pędach i łodygach widoczne są ciemne plamy, to gwiazda betlejemska mogła zostać zaatakowana przez zgniliznę albo szarą pleśnią. Niestety takiej rośliny nie da się odratować, więc warto zapobiegawczo opryskiwać kwiat środkami, które wzmocnią jej odporność i zabezpieczą korzenie prze chorobami grzybowymi (unikając moczenia samych liści).

Być może jednak liście poinsecji jedynie pożółkły między nerwami. Wówczas masz do czynienia z chlorozą, która świadczy o tym, iż roślinie jest zimno, albo brakuje równowagi witaminowej, (czyli niedoborach żelaza, manganu, albo zbyt dużej ilości wapnia, fosforu czy boru w glebie).

W takiej sytuacji - w zależności od przyczyny problemu - podaj jej nawóz płynny z odpowiednimi mikroelementami (najczęściej o dużej zawartości żelaza), albo przestaw doniczkę. Możesz ją postawić np. na styropianie, z dala od przeciągu, w jasnym miejscu.

Zobacz też:

Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę

Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę

Fikus beniamina gubi liście? Nie czekaj, działaj w ten sposób

Idź do oryginalnego materiału