Grzybów w lasach mało, a stamtąd wynoszą pełne kosze. Podpowiadają, gdzie się wybrać

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /INTERIA.PL


Każdy grzybiarz zazdrośnie strzeże swojego “tajne miejsca”, które odwiedza w poszukiwaniu najpiękniejszych okazów. Wygląda na to, iż pan Damian jest tu wyjątkiem: podzielił się z internautami wskazówką, gdzie znalazł prawie 50 kilogramów borowików. Wprawdzie musiał po nie jechać aż 300 kilometrów, ale znalezienie w tym roku takiej ilości grzybów to prawdziwy wyczyn. Gdzie znajduje się zagłębie grzybów w Polsce?

Borowik szlachetny, zwany też prawdziwkiem, uznawany jest za króla grzybów i każdy amator leśnych poszukiwań poluje właśnie na niego. Niestety w tym roku lasy nie są dla nas łaskawe i w niektórych regionach grzybów jest w nich niewiele. Tym większy szacunek dla pana Damiana, który zdradził wszystkim, dokąd wybrał się na zakończone sukcesem grzybobranie.

Miejsce w Polsce pełne grzybów

W tym roku grzybów w niektórych rejonach jest niewiele, nie zraża to jednak prawdziwych grzybiarzy. Należy do nich pan Damian, który wraz z ekipą z Wielkopolski wybrał się na górskie grzybobranie. Miejsce pełne grzybów znalazł w jednym miejscu w Polsce: w okolicach Szklarskiej Poręby. Zdecydowały o tym wcześniejsze analizy raportów grzybowych:

Wysiłek się opłacił, jego efektem były kosze pełne grzybów. Uczestnicy wyprawy zebrali ich 50 kg, zaznaczając przy tym, iż wiele okazów zostało jeszcze na miejscu. Większość zbiorów to borowiki szlachetne, czyli najbardziej pożądane przez grzybiarzy prawdziwki.

Czytaj też: Niektórzy uwielbiają, inni nie znają. Jednym takim grzybem nakarmisz całą rodzinę

Gdzie szukać borowików szlachetnych, czyli prawdziwków?

Borowiki szlachetne to prawdziwy rarytas o delikatnym smaku i mocnym, leśnym aromacie. Prawdziwków najlepiej szukać pod świerkami i sosnami, a w lasach liściastych i mieszanych rosną też wokół dębów czy buków. Z tymi gatunkami drzew borowiki wchodzą w mikoryzę, czyli współpracę przynoszącą wszystkim korzyść. To suche grzyby, które preferują piaszczyste podłoże. Mają ciemne kapelusze o jasnych, gąbczastych spodach, z wiekiem robią się bardziej krępe. Prawdziwków szukaj w lesie od lipca do listopada.

Zobacz też:

Kania czy muchomor sromotnikowy? W ten sposób je od siebie odróżnisz

Wrzuć do słoika z suszonymi grzybami. Postoją 2 razy dłużej

To najlepsze aktywności dla seniorów. Wykonuj je regularnie

Idź do oryginalnego materiału