Grzybiarze omijają te okazy. Smakują lepiej niż podgrzybki, a w lasach jest ich pod dostatkiem

3 godzin temu
Zdjęcie: John_Silver /Shutterstock


Jesień jest czasem zbierania grzybów. To relaksujące zajęcie może być nie tylko źródłem dochodu, ale i świetną okazją do przyrządzenia zupełnie nowych potraw. Istnieją grzyby, które mimo iż przyciągają wzrok kolorem, to są niedoceniane. Lepiej nie popełniać tego błędu. Potrafią być pyszniejsze choćby od podgrzybków.
Te grzyby ironicznie nazywane są zbiorami "na pocieszenie", tymczasem potrafią być naprawdę o wiele smaczniejsze niż popularne, chętniej zrywane podgrzybki. Zwróć na nie uwagę przy kolejnej wycieczce do lasu. Nie da się ich pomylić z żadnym innym, a przekonasz się, iż jest doskonałą bazą dla ciekawych dań.

REKLAMA







Zobacz wideo Drogie grzyby rosną w centrum miasta! Są jednymi z najsmaczniejszych



Maślak pstry to dla niektórych "grzyb pocieszenia". Występuje pod wieloma nazwami
Ten niepozorny i często omijany przez grzybiarzy okaz występuje pod wieloma, niekiedy zabawnymi, nazwami. Poza tym, iż mówi się o nim "grzyb pocieszenia", to maślak pstry potocznie zwany jest również bagniakiem, moruniakiem, jakubkiem oraz miodówką. W zależności od regionu możemy mówić o nim inaczej, ale jednego możemy być pewni - jest przepyszny, choć niestety niedoceniany. Maślak pstry to niewielki grzyb charakteryzujący się jasnożółtym lub kremowym kolorem kapelusza. Średnica nie przekracza 10 centymetrów i różni się wyglądem w zależności od poziomu rozwoju. Młode bagniaki mają okrągły i podwinięty kapelusz, natomiast starsze bardziej rozłożyste z zaostrzonymi krawędziami. Maślaki pstre najczęściej występują w zbitych skupiskach, dlatego też łatwo jest uzbierać ich naprawdę dużo za jednym razem. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy choćby kilkadziesiąt okazów w jednym miejscu. Gdzie jednak dokładnie ich szukać i co możemy z nich przyrządzić?


Maślaki pstre. Gdzie znajdziemy najwięcej grzybów? Oto co możesz przyrządzić z bagniaka
jeżeli wybierasz się na grzybobranie i chcesz znaleźć maślaki pstre, musisz rozglądać się w poszukiwaniu przede wszystkim drzew iglastych. Bagniaki najchętniej rosną pod sosnami oraz w podmokłych miejscach. Wybierają również tereny w okolicach wrzosów oraz wysokich, gęstych traw. Urosną wszędzie tam, gdzie jest odpowiednia wilgoć i zacienienie. Przed wyrwaniem grzyba upewnij się tylko, czy nie jest robaczywy. Takie okazy lepiej zostawić, by rozłożyły się w ściółce leśnej lub posłużyły jako pożywienie dla zwierząt. Kiedy już będziesz mieć sporo pysznych maślaków, możesz zabrać się za dokładne oczyszczenie grzybów, a potem przygotowanie. Bagniaki słyną z nieco orzechowego aromatu i delikatnego smaku. Zachwycą podniebienie już w takim wydaniu, jak po prostu usmażone kawałki z cebulą i śmietanką. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać je jako charakterystyczny farsz do pierogów, naleśników lub pasztecików. Nadadzą się również do aromatycznej zupy grzybowej.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału