Grzyb gigant zajął powierzchnię równą 16 boisk. Rośnie także w Polsce

2 dni temu
Zdjęcie: Super Interesting Facts/YouTube.com


W 2001 roku w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych znaleziono prawdziwego giganta, który przyćmił wszystkie żywe organizmy zamieszkujące naszą planetę. Jak do tego doszło? Nowym rekordzistą pod względem wielkości stała opieńka ciemna, czyli Armillaria ostoyae. Z nią nie ma szans choćby płetwal błękitny.
Od 2001 roku za największy żywy organizm pod względem zajmowanej powierzchni i masy uznaje się opieńkę ciemną, która została odnaleziona na terenie Gór Błękitnych we wschodnim Oregonie. Odkryty grzyb zajmował powierzchnię aż 965 hektarów, czyli blisko 10 kilometrów kwadratowych. Jak to możliwe?


REKLAMA


Zobacz wideo Drogie grzyby rosną w centrum miasta! Są jednymi z najsmaczniejszych


Opieńka ciemna, czyli największy grzyb na świecie. To cudo można spotkać również w Polsce
Grzyby z gatunku Armillaria ostoyae to zwykle niewielkie okazy, które rosną w grupach i można je spotkać w towarzystwie drzew. Choć na pierwszy rzut oka nie wydają się niczym niezwykłym, swoje prawdziwe oblicze ukrywają pod ziemią. To tam rozwija się gigantyczna struktura, która niekiedy rozsiana jest niemalże po całym lesie. Co ciekawe, w rzeczywistości ponad 99 proc. masy opieńki czarnej stanowi grzybnia, czyli cienka, biała warstwa, która rozrasta się pod ziemią oraz pod korą drzew. W przypadku rekordzisty odnalezionego w 2001 roku wiek okazu szacowany jest na 2 tys.- 8,5 tys. lat Ponadto, zdaniem naukowców z USDA Forest Service, całkowita masa grzybni mogła wynosić od około 7 tys. do około 32 tys. ton. Dokładna waga jest niemożliwa do określenia ze względu na ponadprzeciętną wielkość organizmu. Wiadomo jednak, iż tempo wzrostu grzybni u opieniek wynosi zwykle od 30 do 90 cm rocznie. Tak zwana "Opieńka z Oregonu" na ten moment zajmuje już powierzchnię przynajmniej 965 hektarów i z pewnością będzie jeszcze rosnąć. Wszystko dlatego, iż naukowcy pobrali jedynie próbki i zostawili ją w miejscu, gdzie została odkryta. Ostatecznie wszelkie analizy potwierdziły, iż gigantyczna struktura znajdująca się pod lasem na terenie Gór Niebieskich to jeden organizm.


Armillaria ostoyae w Polsce. Czy opieńka jest jadalna?
Niepozorna Armillaria ostoyae występuje również w naszym kraju, jednak miłośnicy lasów raczej nie są zadowoleni z jej obecności. Wszystko dlatego, iż doprowadza to opieńkowej zgnilizny korzeni, choroby, która skutkuje porażeniem systemu korzeniowego drzew oraz krzewów. W Polsce ten problem najczęściej dotyka sosny zwyczajne i świerki pospolite. Choć opieńki mogą rosnąć również latem, najczęściej pojawiają się w okresie od września do listopada. Warto zaznaczyć, iż uznaje się je za grzyby jadalne. Rosną w dużych grupach na pniach, konarach, korzeniach oraz gałęziach drzew, a szukać ich można nie tylko w lasach, ale także parkach czy ogrodach.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału