Grudnik znany jest również jako szlumbergera, epifillum zimowe oraz kaktus Bożego Narodzenia. Pochodzi z brazylijskich lasów tropikalnych i w naturze porasta korzenie drzew. W Polsce ukazuje swoje kwiaty w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Właśnie stąd wzięła się jego nazwa i tak często gości w naszych domach w grudniu.
REKLAMA
Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie
Dlaczego grudnik więdnie? Oto 5 najczęstszych błędów
Kaktus Bożego Narodzenia do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiedniej opieki. Kwitnie w cieniu i nie lubi ostrego słońca. Podłoże może być uniwersalne albo specjalne do kaktusów. Ważne, żeby było stale wilgotne. Gdy grudnik więdnie, traci cały swój urok. zwykle wynika to z pięciu rzeczy:
Może zainteresować cię też: Smugi na szybach to przeszłość. Domowy płyn zrobisz za grosze. Okna będą błyszczeć aż do świąt
nieprawidłowe podlewanie,
niewłaściwe podłoże,
zła doniczka (najlepszy jest płaski i niewielki pojemnik),
brak regularnego nawożenia,
brak okresu spoczynku (należy ograniczyć podlewanie na ok. 6-8 tygodni przed świętami Bożego Narodzenia).
Grudnik Fot. istockphoto.com/ autor Helin Loik-Tomson
Czym podlewać grudnika? Wykorzystaj naturalny nawóz
Roślina źle znosi przesuszenie. W naturalnym środowisku rośnie w wilgotnym klimacie, więc trzeba postarać się jej go zapewnić również w domu. Niedobór wody powoduje marszczenie liści i utratę kwiatów. Jednocześnie trzeba też uważać, żeby nie przelać grudnika. Nadmierne podlewanie również będzie miało negatywne konsekwencje - doprowadzi do gnicia korzeni. Warto raz na jakiś czas zrobić napar z pokrzywy, który zadziała jak naturalny nawóz.
Ususz zebrane świeże pokrzywy.
Zagotuj wodę, zalej pokrzywy i zostaw na kilka dni.
Rozcieńcz gotowy napar z wodą w proporcjach 1:5.
Podlej grudnika raz na 3 tygodnie.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.