Grudnik to świąteczny konkurent gwiazdy betlejemskiej. Jak zadbać, aby zakwitł na Boże Narodzenie?

3 dni temu
Zdjęcie: Helin Loik-Tomson / iStock


Grudnik w swoim naturalnym, tropikalnym środowisku porasta skały i wierzchołki drzew, ale dobrze czuje się też w zwykłej donicy. Co zrobić, aby pięknie zakwitł na święta Bożego Narodzenia? Tu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji grudnika.
Kwiat grudnik, nazywany też kaktusem bożonarodzeniowym, przypomina trochę fontannę z kwiecistym wykończeniem na skórzanych liściach. Grudnik ma mnóstwo odmian: występuje w wersjach od bieli przez róż po czerwień, niektóre odmiany mają wielokolorowe kwiaty. Jak dbać i jak rozmnażać tę wyjątkową roślinę? Sprawdź garść informacji o grudniku.


REKLAMA


Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?


Grudnik odmiany - kolorowy zawrót głowy
Dlaczego grudnik z powodzeniem może konkurować z gwiazdą betlejemską? Wszystko za sprawą kolorowych kwiatów, które można dostosować do kolorystycznego motywu świątecznych dekoracji. Krem, czerwień, róż, pomarańcz - każda odmiana swoją nazwą nawiązuje do konkretnego święta lub koloru.


Kwiaty grudnika i ich nazwy
W Stanach Zjednoczonych bardzo popularny jest kaktus Święta Dziękczynienia lub kaktus krabowy. W Polsce najbardziej popularna odmiana to kaktus Bożego Narodzenia w kolorze intensywnej czerwieni lub różu.
Grudnik pielęgnacja - jak dbać, aby zakwitł
Jak wygląda pielęgnacja grudnika? Grudnik nie lubi ostrego światła, ale nie będzie się też dobrze czuł w cieniu. Najlepsze stanowisko to takie skąpane w rozproszonych promieniach słonecznych. A jakie podłoże będzie odpowiednie dla tej rośliny? Najlepsza jest ziemia do kaktusów, ciągle wilgotna. Donica musi mieć też drenaż. W okresie kwitnienia warto wspomóc grudnika nawozem dla roślin kwitnących.
Grudnik będzie wymagać przesadzenia co trzy lata. W czasie kwitnienia, gdy na roślinie wytworzą się pąki, nie można przestawiać donicy. Każdy niepotrzebny ruch może zaburzyć ten istotny proces.


Grudnik nie kwitnie? Możliwe przyczyny
Powodów niekwitnienia grudnika może być więcej, m.in.:


zbyt duża donica;
zbyt jaskrawe światło w dużej ilości;
wspomniane już przeniesienie donicy w inne miejsce;
zbyt skąpe podlewanie.


Grudnik (zdjęcie ilustracyjne) petrovval / iStock


Grudnik podlewanie - kiedy i jak często?
Podlewanie grudnika powinno być regularne, ziemia w donicy musi być ciągle wilgotna. Przesuszenie rośliny może doprowadzić do marszczenia liści oraz braku pąków na przyszłe kwiaty. Trzeba pamiętać też o tym, iż woda do podlewania nie powinna pochodzić prosto z kranu, tylko z konewki i mieć pokojową temperaturę.


Grudnik kwiat - jak rozmnożyć?
Rozmnażanie grudnika jest stosunkowo proste, jedyne co trzeba zrobić, to oderwać fragment spłaszczonej łodygi i wsadzić go do wilgotnej i dobrze przepuszczalnej gleby. Dodatkowo sprawdzi się worek foliowy założony na donicę: to prosty zabieg, który sprawi, iż sadzonka się ukorzeni. Kwiaty grudnika pod workiem należy jednak często wentylować, np. codziennie po kilka minut.
Idź do oryginalnego materiału