- Wyjaśniamy, jak najlepiej i zgodnie z prawem pozbędziesz się starej choinki.
- Oto lista miejsc, do których można ją wywieźć.
- O tych zasadach należy pamiętać.
Według katolickiej tradycji choinki można trzymać w domach aż do 2 lutego, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego, znanego również jako Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia kościół oficjalnie kończy trwające niemal dwa miesiące obchody okresu Bożego Narodzenia.
Rozwiąż quiz o feriach w PRL. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…
Mimo to, choinki w wielu domach nie zdołają dotrwać do powyższej daty. Wigilijne drzewka często zaczynają gubić igły już w okresie sylwestra, czy też święta Trzech Króli. Jak pozbyć się starej choinki i jednocześnie nie złamać prawa? Polacy często popełniają ten błąd. O tych zasadach musisz pamiętać.
Gdzie wyrzucić starą choinkę?
Świerk, jodła czy sosna? Niezależnie od tego, jakie żywe drzewko zdecydowaliśmy się udekorować podczas tegorocznej Wigilii, jego czas powoli dobiega końca. Gdzie pozbyć się starej choinki? Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać jej do lasu ani na ulicę!
Zobacz także: Chcesz przyciągnąć wróble do karmnika? Wsyp ten największy smakołyk
Podobnie jest w przypadku lasu – nie wolno jej wyrzucać! Takie zachowanie traktowane jest tak samo jak zaśmiecanie, wyrzucanie odpadków i grozi mandatem. Ale najważniejsze jest to, iż wyrzucając starą choinkę do lasu, można wprowadzić do ekosystemu obcy gatunek, na przykład owada, który zagnieździł się w igłach lub pod korą, ewentualnie nicienia, roztocze – mówiła Honorata Galczewska, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu dla Gazety Pomorskiej.
Stare choinki najlepiej wyrzucić do śmietnika. Stare drzewko wigilijne najlepiej pociąć na nieco mniejsze kawałki, by nie zajmowało zbyt dużo miejsca. Zostanie ono potraktowane jako bio odpad, a jego utylizacją zajmie się zakład odpowiadający za wywóz odpadów komunalnych.
Zobacz także: 600 plus na dentystę dla Polaków? To musisz zrobić
Posiadacze ogródków w prosty sposób mogą przekompostować choinki, tnąc je na mniejsze kawałki, a następnie użyć jako nawóz do przyszłorocznych upraw. Dobrym sposobem na pozbycie się drzewka jest oddanie go do gospodarstw rolnych bądź ogrodów zoologicznych. Suche gałązki mogą posłużyć jako pożywienie dla zwierząt, naturalne gryzaki bądź zabawki.
Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy zdecydowaliśmy się na zakup choinki w doniczce. Taką możemy posadzić w naszym ogródku lub zawieźć do miejsc zajmujących się odbieraniem żywych drzewek.