W uprawie draceny bardzo ważna jest jej obserwacja. jeżeli zauważymy, iż roślina zrzuca liście z dolnych partii, to nie musimy popadać w rozpacz, ponieważ uznajemy to za naturalne zjawisko, które ma na celu kształtowanie się pnia rośliny i zbieranie sił na tworzenie nowych przyrostów.
Z problemem mamy do czynienia wtedy, gdy liście żółkną i sypią się masowo z okazu. Wtedy możemy być pewni, iż popełniliśmy chociaż jeden z błędów pielęgnacyjnych. Poznaj je wszystkie i uratuj swoją dracenę prawidłową pielęgnacją.
Przez to dracena gubi liście - najczęstsze przyczyny
Dracena może gubić liście przez niewłaściwe podlewanie. Nadmiar wody prowadzi też do gnicia korzeni, a choćby łodyg. Z kolei jej niedobór objawia się zrzucaniem suchych i zwiniętych liści. Powstawanie plam na tych częściach rośliny również wynika z błędów w tym zakresie.
Ten okaz pochodzi z tropików, dlatego źle znosi suche powietrze. w okresie grzewczym może zatem masowo zrzucać liście. Podobnie wygląda sytuacja, gdy roślina nie ma dostępu do światła.
Wygląd i kondycja draceny może ulec pogorszeniu przez chłód i nagle zmiany temperatury. Źle znosi także przeciągi.
Co zrobić, żeby dracena przestała gubić liście? Zimą zadbaj o nią odpowiednio
Zimą większość roślin doniczkowych, w tym draceny, przechodzą w stan spoczynku. Aby przetrwały dobrze ten czas, musimy odpowiednia o nie dbać. Jak pielęgnować dracenę i zapobiec gubieniu liści?
- Ograniczenie podlewania
W sezonie grzewczym rzadziej podlewajmy dracenę. Nawadniajmy ją dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha. Doniczka tej rośliny powinna mieć drenaż. Zadbajmy również o to, aby woda nie zalegała w podstawce.
- Nawilżanie powietrza
Okaz przestanie gubić liście, jeżeli zapewnimy mu wilgotne powietrze. W tym celu należy zraszać go albo postawić w jego pobliżu nawilżacz powietrza. Możemy też postawić doniczkę na podstawce z wilgotnymi kamykami. W ten sposób roślina poczuje się jak w tropikach.
- Dostęp do światła
Dracena lubi jasne stanowisko, jednak nie z bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi. Zimą warto skorzystać z lamp do jej doświetlenia.
- Zapewnienie odpowiedniej temperatury
Odpowiednia temperatura dla tego okazu to 18-24 stopni Celsjusza. w okresie grzewczym nie stawiajmy go nad grzejnikiem. Poza tym unikajmy częstego otwierania okien i drzwi w pomieszczeniu, gdzie przebywa kwiat.
Zobacz też:
Sansewieria nie chce rosnąć? Ta odżywka sprawi, iż przestanie się mieścić w doniczce
Nazywają je drzewkiem miłości. Sprawdź, jak je uprawiać, by pięknie kwitło
Widzisz to w doniczce z kwiatami? Działaj szybko, nim roślina zmarnieje