Gąska sosnowa występuje jedynie w stanie dzikim, głównie w lasach iglastych w okolicach sosen. Najczęściej występuje w Azji — gdzie występuje pod nazwą matsutake — i Stanach Zjednoczonych. Grzyb szczególnie ceniony jest w Japonii, gdzie uważany jest za przysmak i symbol luksusu.
Ze względu na duże trudności w zdobyciu grzyba, jego cena sięga choćby 2 tys. euro za kilogram. Najwyższą cenę gąska sosnowa osiąga w Japonii, nieco tańsze są grzyby importowane z USA albo Kanady.
Gąska sosnowa. adekwatności
Zbieranie gąski sosnowej wymaga także dużej precyzji, aby nie uszkodzić delikatnych owocników. Aby zachować walory smakowe i odżywcze, grzyb musi być także zbierany we właściwym momencie.
Jak smakuje gąska sosnowa? Ma intensywny aromat cynamonu, utrzymujący się choćby po długiej obróbce termicznej. Pasuje do dań z ryżu, zup oraz jako dodatek do jajek czy morskich glonów. Grzyb posiada również cenione adekwatności zdrowotne — wzmacnia odporność i jest antyoksydantem.
W Polsce gąskę sosnową po raz pierwszy znaleziono w 1921 r. i od tej pory grzyba nie udało się już znaleźć w naszym kraju aż do roku 2021 r. Gąskę sosnową znaleziono wówczas w Gdańsku, a potem w gminie Zawoja w Małopolsce.