Futra z chronionych zwierząt znalezione w Korczowej

2 dni temu

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej prowadzili rutynową kontrolę pojazdów wjeżdżających do Polski z Ukrainy.

W jednym z samochodów osobowych wykryli futro wykonane ze skóry rysia rudego (Lynx rufus). Przewożąca je kobieta nie posiadała zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.

Ryś rudy to drapieżny ssak z rodziny kotowatych, objęty ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Na podobny przypadek funkcjonariusze Oddziału Celnego w Korczowej natrafili 2 dni wcześniej. Futro ze skóry rysia rudego usiłowała przewieźć bez wymaganych pozwoleń także obywatelka Ukrainy.

Kolejne, nielegalne futro ze skóry wilka szarego (Canis lupus), wykryte zostało podczas kontroli autokaru kursowego, który jechał ze Lwowa do Krakowa.

We wszystkich przypadkach, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zabezpieczyli wykrytą odzież. Postępowania prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Przewóz przez granicę okazów CITES

Przywóz z państw trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z UE okazów CITES jest możliwy tylko na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Wymagane dokumenty wydawane są przez adekwatne organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS

W 2024 r. na podkarpackich przejściach granicznych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w kilkudziesięciu przypadkach wykryli ponad 5700 chronionych gatunków roślin i zwierząt. Była wśród nich odzież i galanteria wykonana ze skór chronionych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, balsamy i leki zawierające wyciąg z pijawek i pławikonika, spreparowane ptaki oraz żywe okazy – wśród nich między innymi serwal sawannowy oraz egzotyczne papugi.

Idź do oryginalnego materiału