Funkia – odmiany, które powinny Cię zainteresować

1 rok temu
Zdjęcie: Funkia – odmiany, które powinny Cię zainteresować


Funkie to niezwykle wdzięczne i efektowne byliny, które doskonale sprawdzają się jako ozdoba każdego ogrodu. Te rośliny zachwycają nie tylko swoimi ozdobnymi, różnorodnymi liśćmi, ale także kwiatostanami występującymi w wielu pastelowych odcieniach. Wyrastają na długich, subtelnym łodygach, które dodają roślinie charakteru i wdzięku.

Funkia w ogrodzie – dlaczego warto ją posadzić

Funkie to przede wszystkim rośliny ozdobne, których atutem są piękne i dekoracyjne liście. Rośliny te są także bardzo wytrzymałe i średnio wymagające pod względem pielęgnacji, co czyni je idealnym wyborem dla początkujących ogrodników.

Funkia ogrodowa doskonale sprawdzi się jako element rabaty, ale także jako soliter lub ozdoba na skalniaku.

Co więcej, funkie są roślinami miododajnymi, a więc przyciągają pszczoły i innych owady zapylające, co przyczynia się do utrzymania biorównowagi w przydomowym ekosystemie. Warto zatem rozważyć posadzenie tych roślin na swojej działce czy w przydomowym ogrodzie.

Jakie stanowisko lubi funkia

Funkia jest rośliną dość elastyczną, o ile chodzi o stanowisko. Komfortowo będzie się czuła zarówno w półcieniu, jak i w miejscach słonecznych, jednak najlepiej sprawdzi się na stanowiskach półcienistych. Istotny jest tutaj dobór odmiany do stanowiska – na miejsca nasłonecznione lepiej wybrać odmiany o jasnozielonych i żółtozielonych liściach, a na cieniste i półcieniste – odmiany ciemnozielone, niebieskozielone i pozostałe. Ważne jest jednak, aby grunt, na którym będziemy sadzić funkie, był dobrze zdrenowany – nie lubią nadmiaru wody.

Podłoże, na którym rosną, powinno być żyzne, próchnicze i lekko kwaśne. Optymalne pH dla funkii wynosi 5,5-6,0. jeżeli te warunki zostaną spełnione, roślina będzie rosła zdrowo i będzie mogła w pełni rozwijać swoje liście oraz kwiatostany.

Jak uprawiać funkie

Uprawa funkii jest stosunkowo prosta, a roślina może rosnąć przez wiele lat na tym samym stanowisku, rozwijając się przy tym bujnie i zdrowo. Wymagania glebowe zostały już wcześniej opisane, jednak warto również zaznaczyć, iż warto nawozić funkie nawozami organicznymi lub mineralnymi, co przyspieszy ich wzrost i wpłynie na ozdobność rośliny.

Wśród zabiegów pielęgnacyjnych warto wymienić pilnowanie odpowiedniego nawadniania rośliny – szczególnie w okresie suszy – oraz usuwanie przekwitających i usychających liści. Funkie można rozmnażać przez podział, a przed zimą należy je przykryć warstwą ściółki, która będzie izolować korzenie rośliny przed mrozem. Funkie to byliny, więc ich naziemna część na czas zimy zamiera, a na wiosnę odrasta na nowo. Warto zatem jesienią lub wczesną wiosną przyciąć zeschnięte liście.

Najpopularniejsze odmiany funkii

Wśród setek odmian funkii warto wymienić kilka najbardziej znanych i lubianych przez ogrodników:

  1. Funkia fortunei – w tym odmiany „Patriot”, „Francee” i „Aureomarginata”- charakteryzuje się różnorodnością koloru i kształtu liści, m.in. sercowatymi, ciemnozielonymi z jasnozielonym obrzeżem czy żółto-zielonymi z białym brzegiem.
  2. Funkia „Elisabeth” – jej liście mają falisty brzeg, a kolorystyka jest jednolita – u góry jasnozielona, od spodu sinozielona.
  3. Funkia „Fire and Ice” – ma nieduże, liście o ciekawym wybarwieniu – środek jest biały, rzadziej kremowy, a brzegi o szerokości ponad 2cm mają żywozieloną barwę.
  4. Funkia „T Rex” – charakteryzuje się ogromnymi, jajowato-eliptycznymi liśćmi o kolorystyce intensywnie zielonej oraz biało-lawendowymi kwiatostanami.
  5. Funkia ‘Sum and Substance’ – odmiana o bardzo dużych, o żółto-zielonych, błyszczących liściach i subtelnym, fioletowym kwiatostanie.

Mają Państwo wiele odmian do wyboru – każdy ogrodnik może znaleźć swój ulubiony kolor i kształt liści. Warto skonsultować się z innymi pasjonatami tej roślinny, w tym wieloletnimi hodowcami – przykładem jest Gospodarstwo Ogrodnicze Zbigniewa i Elżbiety Bilskich – w celu wymiany doświadczeń oraz uzyskania profesjonalnych porad.

Fot. główna: materiał Partnera

Idź do oryginalnego materiału