Dziki tulipan hitem wśród ogrodników. Zalewa ogród "morzem gwiazd"

2 dni temu
Wiosna to czas, kiedy rośliny budzą się do życia. Jednymi z "gwiazd" tego sezonu są tulipany. Niestety, ich urokiem możemy się cieszyć jedynie w marcu i kwietniu, ale ten zachwyt może trwać dłużej. Wystarczy, iż zasadzisz w ogrodzie tę późną odmianę.
Tulipany to jedne z piękniejszych i delikatniejszych kwiatów, które można pielęgnować w ogrodzie. Ich późna odmiana również zaskarbia sobie coraz więcej serc ogrodników, choć nie przypomina tych powszechnie znanych gatunków. Doskonale wypełniają one nie tylko rabatki, ale także skalniaki oraz doniczki. Co ciekawe, pielęgnacja tych uroczych darów natury wcale nie należy do skomplikowanych. Zobacz, jak uprawiać rośliny, które wypełnią twoją posesję morzem barwnych gwiazdeczek.


REKLAMA


Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże


Mini tulipany. Obok tych kwiatów nie można przejść obojętnie
Tulipany botaniczne (odmiana tarda) to niskie, dorastające zaledwie do 8-10 cm kwiaty, które potrafią udekorować ogród w niebanalny sposób. Gatunek ten charakteryzuje się nie tylko niewielkimi rozmiarami, ale przede wszystkim zachwycającymi pąkami, które przypominają gwiazdki. Dodatkowo do pogłębienia tego skojarzenia przyczynia się ich ubarwienie. Płatki nie tylko rozkładają się równomiernie, ale również występują w białym kolorze, natomiast ich nasada jest żółta.
Zobacz też: Monstera bez dziur? Wystarczy prosta zmiana, a liście będą jak z obrazka
Istnieją również inne niewielkie tulipany, których urodą można cieszyć się późną wiosną (w maju). Odmiana urumiensis posiada jednak tylko żółte kwiaty, natomiast saxatilis 'Lilac Wonder' wyróżnia się jasnymi, fioletowymi płatkami. Każdy z tych gatunków świetnie sprawdzi się jako dekoracja rabatowa oraz doniczkowa. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki i pielęgnować zgodnie z ich upodobaniami - co nie należy do najtrudniejszych zadań.


Kiedy sadzić tulipany późne? Znajdź dla nich miejsce, zanim nadejdą mrozy
Tulipany tarda do prawidłowego wzrostu potrzebują żyznej, przepuszczalnej i lekko zasadowej gleby, w której będzie zachowany stały poziom umiarkowanej wilgotności. Kwiatowe gwiazdeczki cenią sobie również stanowiska ze stałym dostępem do promieni słonecznych. Chcąc cieszyć się ich urokiem późną wiosną, należy wysadzić je do ziemi jesienią (na przełomie września i listopada). Cebulki należy zakopać na głębokości ok. 9 cm. Dla uzyskania efektu 'morza gwiazd' umieść sadzonki w odstępach 15-20 cm. W celu ochrony plonów na zimę otul je igliwiem lub torfem. Kiedy pąki zaczną ozdabiać rabatę, pamiętaj o regularnym podlewaniu. W kwestii nawożenia możemy sięgnąć po produkt wieloskładnikowy, aczkolwiek nie jest to wymagana praktyka - zwłaszcza w pierwszym roku wzrostu. Kolejnym pozytywnym aspektem uprawiania późnej odmiany jest fakt, iż można ją pielęgnować przez lata w tym samym miejscu. Po przekwitnięciu pamiętaj o usunięciu pozostałości kwiatów, aby cebule były zdrowe i silne na kolejne lata.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału