Jacuzzi ogrodowe z piecem na drewno – ekologiczny luksus w Twoim ogrodzie

10 godzin temu

W takim typie jacuzzi ogrodowego woda podgrzewana jest dzięki pieca na drewno, zamiast elektrycznie, jak w standardowych modelach. Może to będzie doskonały wybór właśnie dla Ciebie? W tym artykule przedstawiamy wszystkie mocne o słabe strony rozwiązania, jakim jest jacuzzi ogrodowe z piecem na drewno!

Jacuzzi ogrodowe z piecem na drewno – co to za produkt?

Jacuzzi ogrodowe to wanna przeznaczona do ustawienia na zewnątrz budynku, na ogół jacuzzi z hydromasażem. Relaks w ciepłej wodzie jest możliwy dzięki systemom, które ją ogrzewają. Może to być wbudowana grzałka (piec elektryczny) lub piec na drewno. Zdarzają się również produkty z ogrzewaniem hybrydowym, łączące w sobie oba te systemy.

Jacuzzi ogrodowe mogą być wykonane z drewna (np. modrzewiowego, świerkowego czy cedrowego) lub wyłożone wkładami z włókna szklanego czy tworzyw sztucznych (często stosuje się np. akrylowy wkład). Aktualnie dostępne na rynku jacuzzi nawiązują do tradycyjnych bani rosyjskich czy fińskich balii, łącząc ich prostotę z nowoczesnym designem.

Jakie zalety ma jacuzzi ogrodowe z piecem na drewno?

  1. Niezależność energetyczna

    Jeśli posiadasz własny opał, nie jesteś uzależniony od dostaw energii elektrycznej. Z tego powodu jacuzzi z piecem na drewno może być użytkowane także na działkach, gdzie byłby problem z podłączeniem go do prądu. Taki piec pozwala również zrelaksować się w kąpieli na świeżym powietrzu, choćby podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej.

  2. Neutralny wpływ na środowisko

    Można by się spierać, czy piec na drewno jest ekologicznym rozwiązaniem, jednak bez wątpienia ten rodzaj opału jest jednym z tych o najmniejszym negatywnym wpływie na środowisku. Przy spalaniu węgla wprawdzie emitowane są do atmosfery różne szkodliwe substancje, ale jest ich zdecydowanie mniej niż gdybyśmy zasilali piec choćby węglem.

    Jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla, to podczas spalania drewna uwalniany jest po prostu dwutlenek węgla, który wcześniej został zaabsorbowany przez drzewa ze środowiska, a więc ostateczny bilans wychodzi na zero. Drewno jest poza tym surowcem odnawialnym, oczywiście, o ile pochodzi z racjonalnie zarządzanych zasobów leśnych.

    Pamiętajmy również, iż jacuzzi elektryczne niekoniecznie będzie bardziej przyjazne środowisku niż to z piecem na drewno. Wszystko zależy od tego, czy zasilamy naszą wannę z masażem wodnym prądem pochodzącym z ekologicznych źródeł. Biorąc to wszystko pod uwagę, można uznać jacuzzi z piecem na drewno za produkt raczej neutralny dla środowiska lub mający na nie jedynie niewielki negatywny wpływ.

  3. Możliwość stworzenia wyjątkowego klimatu w ogrodzie

    Czy istnieje coś przyjemniejszego niż kąpiel pod gołym niebem, w balii z masażem powietrznym? Tak! jeżeli dodatkowo towarzyszy temu unikalny zapach i trzask palonych kawałków drewna, to uczucie relaksu pozostało wyraźniejsze. Jacuzzi ogrodowe elektryczne nie dostarczy nam takich wrażeń!

  4. Łatwość obsługi

    Użytkowanie jacuzzi ogrodowego wyposażonego w piec na drewno nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Konserwacja urządzenia również nie jest wymagająca. Z pieca należy jedynie okresowo usuwać zanieczyszczenia, aby zapewnić efektywne spalanie, a woda w balii wymaga filtracji oraz okresowej wymiany.

  5. Niskie koszty eksploatacji

    Drewno, jako materiał opałowy do jacuzzi ogrodowego, jest rozwiązaniem stosunkowo korzystnym cenowo. Zasilanie prądem może się okazać tańsze tylko wtedy, gdy energię produkujemy samodzielnie, wykorzystując promienie słoneczne.

[[kategoria:1656:6]]

Jakie wady ma jacuzzi ogrodowe wyposażone w piec opalany drewnem?

  1. Konieczność obsługi i nadzoru

    Aby ogrzać wodę, trzeba napalić w piecu, a potem systematycznie dokładać drewno. Należy pamiętać, iż taki piec nie ma termostatu, a więc nie ma możliwości automatycznego regulowania temperatury w czasie rzeczywistym, jak w grzałkach elektrycznych czy pompach ciepła. Konieczne jest samodzielne pilnowanie temperatury wody w balii.

  2. Stosunkowo długi czas nagrzewania wody w balii

    Uzyskanie odpowiednio ciepłej wody do kąpieli w jacuzzi ogrodowym na ogół zajmuje 2-4 godziny, jednak wiele zależy od aktualnej temperatury otoczenia oraz od ilości wody w balii.

  3. Trudniejsze utrzymanie w czystości

    Piec zasilany drewnem wymaga regularnego usuwania popiołu i sadzy, przez co jest trudniejszy do utrzymania w czystości niż piec elektryczny. Nie jest to więc najlepsze rozwiązanie dla osób ceniących sobie przede wszystkim wygodę użytkowania.

  4. Zależność od pogody i wilgoci

    Drewno musi być chronione przed zawilgoceniem, bo inaczej nie będzie się dobrze palić. Podwyższona wilgotność powietrza również nie sprzyja użytkownikom pieców zasilanych drewnem. W czasie deszczowej aury mogą wystąpić problemy z rozpaleniem w piecu jacuzzi ogrodowego.

  5. Niższy poziom bezpieczeństwa

    Jacuzzi ogrodowe na drewno oznacza kontakt z ogniem, co wymaga zachowania dużej ostrożności podczas korzystania z produktu. Należy uważać zwłaszcza, gdy w pobliżu przebywają dzieci.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze jacuzzi ogrodowego z piecem na drewno?

Materiał, z którego wykonano produkt

Większość produktów zbudowana jest z kilku rodzajów materiałów. Naturalne drewno zapewnia doskonałą izolację oraz piękny wygląd, jednak wymaga systematycznej impregnacji. Wkłady z tworzyw sztucznych są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na chemikalia. Sam piec na drewno najczęściej produkowany jest ze stali nierdzewnej – metalu, który zapewnia odporność na korozję i wysoką temperaturę.

Obecność dodatkowych akcesoriów oraz funkcji poprawiających komfort użytkowania

Najlepiej, kiedy możesz cieszyć się jacuzzi ogrodowym dostosowanym do indywidualnych potrzeb. W zależności od modelu wanna z hydromasażem może być wyposażona w:

  • oświetlenie LED, które szczególnie spektakularnie wygląda po zmierzchu;
  • pokrywę termiczną, która pomaga zachować czystą wodę i chroni ją przed wychłodzeniem;
  • schodki ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z kąpieli;
  • funkcjonalne dysze i pompy do masażu wodnego, które pozwalają na zmianę jego intensywności i kierunku;
  • podnośnik do pokrywy, który ułatwia jej podnoszenie;
  • podkład izolacyjny chroniący dno wanny z hydromasażem;
  • różne rodzaje filtrów do wody.

Umiejscowienie pieca

Podgrzewane jacuzzi ogrodowe mogą występować z piecem wewnętrznym lub zewnętrznym. Piec wewnętrzny jest umieszczony bezpośrednio w wannie, szybciej podgrzewa wodę, ale zajmuje miejsce. Z kolei piec zewnętrzny znajduje się obok balii jacuzzi ogrodowego, dzięki czemu nie zabiera cennego miejsca. Jest również wygodniejszy w obsłudze, ale na ogół bardziej rzuca się w oczy, co może wpływać na walory estetyczne.

[[kategoria:1848:6]]

Jacuzzi ogrodowe z piecem na drewno – podsumowanie

Jacuzzi opalane drewnem ma swoje zalety i wady. Przy wyborze konkretnego produktu liczy się nie tylko trwałość i ładny wygląd, ale także komfort użytkowania na co dzień. Z tego względu warto wybrać model, który oferuje dokładnie takie funkcje, o jakich marzymy.

Konstrukcja jacuzzi powinna być odporna na zmienne warunki atmosferyczne, na jakie będzie narażona na tarasie czy w otwartej przestrzeni ogrodu. Nie może też szpecić otoczenia i musi być wizualnie dopasowana do znajdujących się w pobliżu elementów architektonicznych.

Szczególnie dobrze prezentuje się jacuzzi wykonane z drewna (a przynajmniej wykończone drewnem lub tworzywem je imitującym). Warto wybrać przydomowe SPA z wbudowanym oświetleniem LED, co zwiększy bezpieczeństwo domowników korzystających z kąpieli po zmroku, a jednocześnie będzie bardzo efektownie wyglądać.

Idź do oryginalnego materiału