Duży szwajcarski pies pasterski – opiekuńczy pies rodzinny

zooart.com.pl 1 rok temu

Szwajcarski pies pasterski jest silny i dumny, do złudzenia przypomina inne szwajcarskie rasy, takie, jak entlebucher, appenzeller, czy berneński pies pasterski. Ich wygląd jest do siebie bardzo zbliżony – powszechnie znane są, jako trójkolorowe psy pasterskie. Wszystkie cztery uważane są za odrębne rasy, każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób. Nasz bohater to czworonóg o wielkim sercu, i chociaż nie jest pluszowym misiem, to zdecydowanie nadaje się do przytulania. Pies ten lubi być kochany i wypieszczony. Jeśli, więc szukasz dobrego stróża domu, wybór jest prosty. W niniejszym artykule odpowiemy na pytania wszystkich zainteresowanych. Powiemy m.in. o tym:

  • ile kosztuje szwajcarski pies pasterski;
  • ile żyje duży szwajcarski pies pasterski;
  • jaka karma dla dużego szwajcarskiego psa pasterskiego będzie odpowiednia.

Szwajcarski pies pasterki – wstępny opis

Duży pasterski pies szwajcarski jest nie tylko piękny, ale również wytrzymały i niezwykle inteligentny. Jego unikalne cechy charakteru docenił geolog Albert Heim, który był wielkim miłośnikiem i propagatorem szwajcarskich ras. W 1909 pies został uznany za rasowego przez Szwajcarskie Towarzystwo Kynologiczne, jednak dopiero w 1939 roku został mu nadany oficjalny wzorzec FCI. Otrzymał numer 58, a tak wygląda jego klasyfikacja:

Grupa 2 – Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne.
Sekcja 3 – Szwajcarskie psy pasterskie.
Nie podlega próbom pracy.

Pozostałe organizacje kynologiczne

Wiele innych organizacji kynologicznych również stworzyło własny wzorzec dla tej rasy. Ich wykaz prezentuje się następująco:

  • American Kennel Club (AKC) – psy pracujące;
  • Australian National Kennel (ANKC) – grupa 6 psy użytkowe;
  • World Kennel Union (WKU) – 1.18 psy pasterskie;
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy użytkowe;
  • Canadian Kennel Club (CKC) – III-15 psy pracujące;
  • United Kennel Club (UKC) – psy stróżujące.

Skąd pochodzi szwajcarski pies pasterski?

Wielki szwajcarski pies pasterski,podobnie, jak inne rasy szwajcarskie, pochodzi prawdopodobnie od potężnych psów w typie molosa. Jego krajem patronackim jest oczywiście Szwajcaria. Istnieje prawdopodobieństwo, iż jego przodkowie zostali sprowadzeni do Szwajcarii za sprawą legionów samego Cezara, i sparowani z tamtejszymi psami pasterskimi. Dało to początek dzisiejszym szwajcarskim rasom pasterskim.

Użytkowość dużego psa pasterskiego

Chociaż niegdyś rasa ta była zagrożona wyginięciem, to dzięki szerokiemu gronu zwolenników szczęśliwie przetrwała do dziś. Duży pasterski pies szwajcarski kiedyś nazywany był towarzyszem rzeźników i masażów. Pomagał także, jako pies pociągowy i stróżujący. Pomagał przewozić wózki mleczarzom. Podczas II wojny światowej zajmował się transportem ważnych przesyłek. Dziś to świetny kompan rodzin, a dzięki wrodzonej odwadze i empatii wykorzystywany jest niekiedy w ratownictwie oraz dogoterapii. Aktualnie rasa ta nie jest zbytnio popularna, największym uznaniem cieszy się w swoim rodzimym kraju, chociaż zainteresowanie nią ciągle wzrasta.

Duży szwajcarski pies pasterski – wygląd potężnego molosa

Szwajcarski pies pasterki to zwierzę pokaźnych rozmiarów, imponuje mocną postawą i potężną budową ciała. Jest niezaprzeczalnie ładnym psem, być może przez wzgląd na swoje umaszczenie. Opowiemy więcej na temat jego wyglądu.

Pierwsze wrażenie – ogólny opis sylwetki

Szwajcarski pies pasterski jest dość krzepki i postawny. Można go porównać do dużego, muskularnego misia. Jego oczy są o kształcie migdała, zwykle występują w różnych odcieniach koloru brązowego. Trójkątne uszy tego psa są wysoko osadzone i oklapnięte. Ogon w żadnym wypadku nie może być skręcony, za to koniecznie musi być gruby oraz lekko wygięty. Ma on silne kończyny – jego ruchy są bardzo swobodne i harmonijne.

Ważne wymiary szwajcara

Duży szwajcarski pies pasterski nie bez powodu zalicza się do molosów. Samiec potrafi osiągać od 65 do 72 cm wysokości w kłębie, natomiast samica od 60 do 68 cm. Wzorzec nie określa wagi tego zwierzęcia, niemniej jednak umownie przyjmuje się, iż może on ważyć mniej więcej od 50 do 60 kg w przypadku obu płci.Duży szwajcarski pies pasterski nie bez powodu zalicza się do molosów. Samiec potrafi osiągać od 65 do 72 cm wysokości w kłębie, natomiast samica od 60 do 68 cm. Wzorzec nie określa wagi tego zwierzęcia, niemniej jednak umownie przyjmuje się, iż może on ważyć mniej więcej od 50 do 60 kg w przypadku obu płci.

Umaszczenie – rodzaje i kolory

Szwajcar ma dwuwarstwową szatę – wyposażony jest w gruby podszerstek i gęsty włos okrywowy. Jego sierść nie jest specjalnie długa. Cechą charakterystyczną szwajcarskiego psa pasterskiego jest trójkolorowe umaszczenie. Za podstawową barwę uznaje się kolor czarny, który występuje w towarzystwie brązowych podpaleń i białych znaczeń.

Pasterski pies szwajcarski na wystawie

Każdy kochający opiekun jest dumny z posiadania szwajcara i czasem pragnie pochwalić się jego wyglądem szerszemu gronu. Dlatego niekiedy psy te są zgłaszane do udziału w pokazach. Oczywiście zwierzę należy do tego wcześniej odpowiednio przygotować – przede wszystkim warto zadbać o jego sierść. Kilka dni przed wystawą można wykąpać go w szamponie intensyfikującym czarną barwę. Aby włosy nie były matowe, trzeba je dokładnie rozczesać. Dodatkowo pies musi być obyty z ringiem wystawowym – powinien potrafić odpowiednio się po nim poruszać (przy nodze opiekuna) i być oswojony z dotykiem obcych ludzi.

Pielęgnacja gładkowłosego psa

Pasterski pies szwajcarski to czworonóg, którego pielęgnacja nie wymaga dużego wysiłku. Powiemy, jak wygląda jego pielęgnacja.

Ochrona przed kleszczami

Jako odpowiedzialni opiekunowie, musimy pamiętać, iż w pielęgnacji psa ważne jest nie tylko dbanie o jego wygląd zewnętrzny. Warto chronić swojego pupila przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi – jednym z nich są kleszcze. Mogą stanowić spore zagrożenie dla zwierzęcia, zwłaszcza podczas letnich spacerów po gęsto zadrzewionych miejscach. Prostym i szybkim sposobem na uniknięcie zagrożenia jest zastosowanie obroży przeciwpchelnej, takiej jak Bayer Foresto. Można powiedzieć, iż produkt ten to prawdziwa perełka wśród dostępnych preparatów na pchły i kleszcze. Zapewnia kompleksową ochronę w tym zakresie.

Czesanie psa o krótkiej, gładkiej sierści

Pielęgnacja sierści szwajcara nie jest tak wymagająca, jak w przypadku psów długowłosych, ale zobowiązuje do pewnej systematyczności. Pies gubi dużo martwych włosów, dlatego trzeba go regularnie wyczesywać (mniej więcej raz w tygodniu). Gładkowłose czworonogi najlepiej czesać szczotką z miękkiego włosia lub gumową rękawicą z wypustkami. Sierść warto przeczesywać także trymerem, najczęściej latem i zimą, kiedy obficie linieje.

Wielki szwajcarski pies pasterski – jak kąpać olbrzyma?

Szwajcarski pies pasterski zdecydowanie nie należy do małych piesków kanapowych, które bez trudu można umieścić w torebce. Biorąc pod uwagę jego rozmiary, kąpiel może być dość problematyczna. Na pewno nie zmieści się on do standardowego brodzika, a raczej ogromnej wanny. Na szczęście nie trzeba często go kąpać – najlepiej robić to po prostu wtedy, gdy będzie brudny. By sierść była lśniąca i elastyczna, po wysuszeniu można nałożyć balsam lub odżywkę.

Pies pasterski szwajcarski – jaki ma charakter?

Duży szwajcarski pies pasterski to czworonóg posiadający zestaw cech czyniącym go oddanym przyjacielem rodziny i świetnym stróżem. Postaramy się przybliżyć je wszystkie i opowiedzieć co nieco o jego charakterze.

Jak szwajcarski pies pasterski zachowuje się w domu?

Szwajcar to łagodny, zrównoważony pies, który uwielbia towarzystwo wszystkich domowników. Rodzina to dla niego stado, którego musi strzec. Kocha swoich opiekunów do tego stopnia, iż nie lubi rozstawać się z nimi choćby na krok. Już jako szczeniak powinien być oswajany z nieobecnością właściciela. Dzięki temu szwajcarski pies pasterski w dorosłym życiu będzie łatwiej znosił rozłąkę. Lubi bawić się z dziećmi, jest w stosunku do nich bardzo troskliwy i przyjaźnie nastawiony. Po odpowiednim przeszkoleniu może brać choćby udział w dogoterapii.

Pies szwajcarski pasterski w stosunku do obcych

Szwajcar to prawdziwy pies pasterski, rasy takie stworzone są do pilnowania terytorium, na którym znajdują się jego najbliżsi. Jest bardzo przywiązany do miejsca, w którym mieszka, więc możemy mieć pewność, iż nie ucieknie, gdy tylko nadarzy się taka okazja. Na co dzień nie jest zbytnio szczekliwy, chyba iż zobaczy intruza na swoim terytorium. Może podchodzić do obcych z pewną rezerwą, jednak nie jest to regułą. Jego rozmiary i postawna sylwetka z miejsca zniechęcają do wtargnięcia na teren posesji.Duży szwajcarski pies pasterski może zaprzyjaźnić się z innymi psami i kotami, ale musi być wcześniej socjalizowany.

Pies pasterski szwajcarski – wychowanie

Duży szwajcarski pies pasterski to uroczy uparciuch. Można się z nim dogadać, jednak trzeba rozumieć w jaki sposób należy mówić do takiego psa, jak trzeba się przy nim i wobec niego zachowywać. Znacznie łatwiej jest wtedy, gdy pies wie, iż w domu czeka na niego posiłek i własny kąt. Opowiemy o tym, czego potrzebuje do szczęścia duży szwajcarski pies.

Pies szwajcarski pasterski – w domu czy w bloku?

Nie da się ukryć, iż szwajcar jest zwierzęciem pokaźnych rozmiarów. Rasy dużych psów mają to do siebie, iż nie nadają się do mieszkania w bloku. Codzienne schodzenie i wchodzenie po schodach źle wpływa na ich stawy. jeżeli istnieje taka możliwość, możemy skorzystać z windy. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o regularnych spacerach i zapewnieniu psu rozrywki. jeżeli te potrzeby nie zostaną zaspokojone, może stać się psotny i niszczyć przedmioty obecne w domu.

Jakich akcesoriów potrzebuje duży pies?

Pasterski pies szwajcarski, jako przedstawiciel dużych ras psów, potrzebuje akcesoriów odpowiedniej wielkości. Przede wszystkim istotny jest wybór legowiska. Powinno być spore i miękkie, najlepiej w rozmiarze L lub XL. Dodatkowo warto zakupić solidną miskę, najtrwalsze są te metalowe. Jednak przy jedzeniu mogą wydawać nieprzyjemny dla ucha dźwięk. Na szczęście na rynku są dostępne miski metalowe z silikonową podkładką, którą można łatwo przyczepić do podłogi dzięki gumowych przyssawek. O komfort psa należy dbać nie tylko w domu, ale również podczas spacerów. Dla szwajcara rekomendowane są szelki w rozmiarze L, jednak przed zakupem należy zmierzyć jego wysokość w kłębie i obwód klatki piersiowej, by mieć pewność, iż nie kupimy zbyt małych. Do codziennych wędrówek polecane są szelki typu guard. Charakteryzują się dwiema połączonymi obręczami i nie obciążają kręgosłupa.

Ulubione formy aktywności

Pies szwajcarski pasterski nie wymaga specjalnie skomplikowanych aktywności. Można powiedzieć, iż potrzebuje ruchu na umiarkowanym poziomie. Oczywiście zadowolą go długie spacery, jednak powinniśmy unikać zabaw, które wymagają dużo skakania. W przeciwnym razie mały szwajcarski pies pasterski, kiedy dorośnie, może mieć poważne problemy ze stawami.

Pies pasterski szwajcarski – szkolenie

Jeśli rozpoczniemy szkolenie odpowiednio wcześnie, możemy dobrze wyszkolić szwajcara. Nie zapominamy, iż to pies pasterski, rasy takie charakteryzuje niezależność, ponieważ były przystosowywane do pracy indywidualnej. Jednak jest on bardzo inteligentny, więc poprowadzony przez doświadczonego opiekuna, może być choćby psem ratowniczym. Zdradzimy tajniki jego szkolenia.

Wielki szwajcarski pies pasterski – nauka posłuszeństwa od podstaw

Bardzo ważnym elementem szkolenia psa jest posłuszeństwo. Można wyegzekwować je, dzięki zbudowaniu mocnych więzi ze swoim pupilem. W ten sposób będziemy stanie osiągnąć zadowalające efekty. Podstawą szkolenia jest oczywiście nauka podstawowych komend, takich jak “siad” i “zostań”, reagowanie na imię oraz chodzenie przy nodze. Do tego potrzebujemy dużej dawki cierpliwości i konsekwencji. Z całą pewnością nasz upór się opłaci.

Pozytywne metody szkoleniowe

Szkolenie psa powinno odbywać się w oparciu o odpowiedni system motywacji. Zwierzak ten uwielbia być nagradzany za każdy, choćby najmniejszy, sukces. Chwaląc pupila za adekwatne zachowanie zyskujemy więcej, niż przy użyciu krzyku i kar za nieposłuszeństwo. Właśnie dlatego w codziennych treningach ważne jest znalezienie rodzaju pochwały, którą pies lubi najbardziej. Może być to pieszczota, pochwała słowna lub wspólna zabawa, jednak na pierwszym etapie szkolenia najskuteczniejsze okazuje się stosowanie przysmaków dla psa. Nie mogą przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego, ponadto muszą być dostosowane rozmiarem do wielkości psa, a co najważniejsze – o jego ulubionym smaku.

Szwajcarski pies pasterski – jakie sporty polubi najbardziej?

Szwajcar niegdyś był wykorzystywany, jako pies zaprzęgowy. W związku z tym dobrze sprawdzi się w prostych sportach zaprzęgowych takich jak canicross (bieg z psem) czy dogtrekking (piesze wędrówki do wyznaczonego punktu orientacyjnego). Jedna i druga dyscyplina wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim linki amortyzującej i uprzęży.

Mały szwajcarski pies pasterski – wszystko o hodowli szczeniaków

Rasy dużych psów pasterskich są znane i lubiane przez niejednego miłośnika czterech łap, np. berneński pies pasterski. Jest on jednak dużo bardziej popularny niż duży szwajcarski pies pasterski, szczeniaki tej rasy są trudniej dostępne. Jednak w Polsce możemy spotkać hodowle warte zaufania. Opowiemy, co jest ważne i o czym warto pamiętać przed nabyciem zwierzaka.

Rodowód i metryka – ważne dokumenty

Pies pochodzący z dobrej hodowli powinien być przede wszystkim rasowy, co z resztą łatwo da się sprawdzić. Zwierzak taki musi mieć komplet stosownych dokumentów. Jednym z nich jest metryka, która zawiera dane odnośnie urodzenia szczeniaka i informacje na temat jego rodziców. Wszystkie pola muszą być w niej wypełnione – brak danych jest jednoznaczny z wydaniem fałszywej metryki. Każdy opiekun na jej podstawie może wyrobić rodowód, ale nie jest to koniecznością. Rodowód jest istotny jedynie w przypadku pokazów lub zakładania własnej hodowli.

Co warto wiedzieć o szwajcarze przed jego zakupem?

Nabycie psa to bardzo odpowiedzialna decyzja, ponieważ zostaje on z nami na całe życie. Dlatego, zanim zdecydujemy się, by zagościł w naszym domu, warto wiedzieć trochę więcej na temat rasy duży szwajcarski pies pasterski, opinie zawarte na forach oraz grupki na portalach społecznościowych mogą stać się cennym źródłem informacji. Przede wszystkim warto pamiętać, iż są to psy o sporych gabarytach, dlatego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy odpowiednie warunki mieszkaniowe dla takiego zwierzęcia. Oczywiście nie zapominajmy także o tym, iż pies ten potrzebuje poświęcania mu dużo czasu i uwagi. Zatem to, jaki tryb życia prowadzimy również będzie miało znaczenie.

Wyprawka w hodowli

Osoba zajmująca się hodowlą psów zna potrzeby tych zwierząt i z całą pewnością udzieli rzetelnych informacji na temat rasy duży szwajcarski pies pasterski. Szczenięta otrzymują dodatkowo wyprawkę, która obejmuje:

  • worek karmy;
  • miski;
  • mała obroża i smycz;
  • kawałek szmatki lub kocyka z zapachem matki.

Cały proces adaptacji do nowego miejsca czasem bywa dla malucha ciężki. Oczywiście szczególnie w tym czasie, musimy okazać maluchowi dużo ciepła i serdeczności. Czasami w wyjątkowych okolicznościach zalecane jest podanie mu środków uspokajających. Przodującym produktem na rynku leków na uspokojenie dla zwierząt są tabletki Zylkene od Vetoquinol. Skutecznie redukują stres wywołany niecodziennymi sytuacjami, takimi jak zmiana miejsca zamieszkania, kontakt z nieprzyjemnym bodźcem czy hałas. Są bezpieczne dla szczeniaków, ponieważ zawierają naturalne dla nich składniki – peptydy obecne w mleku matki.

Duży pasterski pies szwajcarski – zdrowie rasy

Szwajcarski pies pasterski jest naturalnie przystosowany do pracy na dworze, toteż niskie temperatury zbytnio mu nie wadzą. Latem warto zadbać o schłodzenie zwierzaka – można zaproponować mu kąpiel w rzece i stały dostęp do wody. Generalnie uważany jest za zwierzę cieszące się dobrym zdrowiem. Zatem ile żyje szwajcarski pies pasterski? Średnia długość jego życia wynosi tylko 10-11 lat. Tak samo, jak w przypadku każdego czworonoga, mogą dokuczać mu pewne choroby i urazy, a należy do nich:

  • skręt żołądka – niestety musi skończyć się natychmiastową interwencją chirurgiczną, ponieważ może doprowadzić choćby do śmierci psa. Główne objawy skrętu żołądka to nabrzmiały brzuch, ciężki oddech, nadmierne ślinienie się i próby zwymiotowania (bez rezultatu). Rekonwalescencja po zabiegu jest długa i nieprzyjemna. Dlatego warto wdrażać odpowiednie działania minimalizujące ryzyko powstania tego urazu – trzeba zapewnić psu odpoczynek po jedzeniu i podzielić jego pożywienie na kilka mniejszych porcji.
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to wada dziedziczna, pies, który jest nią obciążony, kuleje, ma problemy z chodzeniem i wstawaniem. W tym przypadku, w zależności od stopnia zaawansowania, zalecana jest żmudna rehabilitacja, a czasem choćby operacja. Dysplazja nie dotyczy wszystkich przedstawicieli rasy duży szwajcarski pies pasterski. Szczeniaki opuszczające hodowlę powinne być przebadane pod kątem jej występowania. Dorosłe osobniki, które mają tę wadę, nie mogą być dopuszczane do rozmnażania.
  • nowotwór – można leczyć w zależności od stopnia zaawansowania i umiejscowienia. zwykle dzięki operacji lub chemioterapii. Istotne jest wczesne wykrycie choroby, wszelkie nieregularne zmiany na ciele, szybka utrata masy ciała, gorączka, duszności są sygnałem ostrzegawczym ku temu, by jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.
  • dwurzędowość rzęs – polega na tym, iż psu rośnie dodatkowa para rzęs, która podrażnia gałkę oczną. Na szczęście można je usunąć zabiegiem krioepilacji.

Duży pasterski pies szwajcarski – jak wygląda żywienie olbrzyma?

Szwajcarski pies pasterski, by cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją, potrzebuje adekwatnej diety. Jak zbilansować jego posiłki we adekwatny sposób? Chętnie o tym opowiemy.

Karma komercyjna czy dieta BARF?

Pasterski pies szwajcarski może być karmiony karmą komercyjną lub dietą BARF. Podawanie gotowych karm to szybki i prosty sposób na dostarczenie psu pożywienia. Wszystkie składniki połączone są w odpowiedni sposób tak, aby dostarczyć psu wszystko, czego potrzebuje. Dzięki temu nie musimy stosować dodatkowej suplementacji. Karmy komercyjne można dostosować adekwatnie do wieku, zdrowia i poziomy aktywności fizycznej psa.

Dieta BARF polega na podawaniu psu surowego, nieprzetworzonego mięsa razem z kośćmi i podrobami. Dodatkowo powinna być uzupełniana wybranymi owocami, warzywami oraz suplementami. Nie da się ukryć, iż ten sposób żywienia jest w pełni zdrowy i naturalny dla czworonoga, jakim jest duży szwajcarski pies pasterski. Opinie na temat diety BARF są jak najbardziej pozytywne, jednak jej wdrażanie do życia zwierzaka wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Wcześniej warto zaczerpnąć porady psiego dietetyka, możemy też poszukać rzetelnych poradników.

Duży szwajcarski pies pasterski vs szczenięta – jak wygląda żywienie na poszczególnych etapach życia?

Pies szwajcarski pasterski należy do ras dużych, które czasem borykają się ze skrętem żołądka lub dysplazją stawów biodrowych. W związku z tym potrzebują odpowiedniej diety. Przede wszystkim podczas jedzenia trzeba zapewnić mu spokój i pilnować, by nie jadł za szybko. Podawanie 3-4 mniejszych porcji w ciągu dnia uchroni je nie tylko przed skrętem żołądka, ale również otyłością (oczywiście w połączeniu z codzienną aktywnością fizyczną). Dodatkowo warto kupować karmy z dodatkiem glukozaminy i chondroityny, ponieważ substancje te wzmacniają kości i stawy.

Mały szwajcarski pies pasterski początkowo jest karmiony mlekiem matki, mniej więcej po ukończeniu dwóch miesięcy warto zacząć serwować mu posiłki stałe. Na początku w płynnej postaci, z upływem czasu można podawać mu gotową karmę. Maluchy mają większe zapotrzebowanie energetyczne, więc trzeba je karmić częściej ok. 4-5 razy na dobę. Dla ich delikatnych żołądków dobra będzie cielęcina, jagnięcina lub drób.

Szwajcarski pies pasterski – cena w hodowli i koszty utrzymania

Pytanie nurtujące zwierzomaniaków, chcących nabyć tę rasę, zastanawia się, ile kosztuje duży szwajcarski pies pasterski? Dobre hodowle oferują szczeniaki mniej więcej od 3000 do 5000 tysięcy złotych. Jednak nowi opiekunowie muszą liczyć się także z innymi wydatkami, opowiemy o nich.

Szwajcarski pies pasterski – cena miesięcznego utrzymania

Pies pasterski szwajcarski na co dzień potrzebuje przede wszystkim karmy, a także przysmaków i worków na nieczystości. Na te wszystkie akcesoria w ciągu miesiąca wydamy ok. 300-400 zł w zależności od jakości karmy.

Wydatki w ujęciu dwuletnim

Dodatkowymi, ale równie niezbędnymi produktami dla nowego psa jest: miska x2, smycz i obroża, legowisko, szczotka, szampon, zabawki, obroża przeciwpchelna. Koszt zakupu tych artykułów wynosi mniej więcej od 500-600 zł. Do tego warto dodać wizyty u weterynarza, które jednorazowo wynoszą ok. 100 zł.

Podsumowanie

Szwajcarski pies pasterski doskonale sprawdzi się, jako towarzysz rodziny. Przed jego nabyciem trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Między innymi o tym, jak należy pielęgnować i szkolić tę rasę. Przybliżyliśmy zagadnienia związane z odpowiednią pielęgnacją, a także trenowaniem szwajcarów. Opowiedzieliśmy o typowych dla niego chorobach oraz odpowiedzieliśmy na pytanie, ile żyje duży szwajcarski pies pasterski? Dla wszystkich zainteresowanych przybliżyliśmy krótko historię tej rasy oraz podsumowaliśmy koszty związane z jej posiadaniem.

Idź do oryginalnego materiału